Przygotowuję te nawozy do tui i co sezon rosną jak szalone. Wykorzystuję zarówno te sklepowe, jak i domowe, naturalne nawozy

nawóz do tui fot. Adobe Stock, scaliger
Jaki jest najlepszy nawóz do tui? Możesz sięgnąć po gotowe preparaty w formie granulatów, a także wykorzystać domowe sposoby. Sprawdzą się m.in. drożdże oraz skórka z banana. Aby tuje nie brązowiały, warto stosować specjalne nawozy ochronne do iglaków. Tuje dobrze jest nawozić 2-3 razy w sezonie. Jak i kiedy to robić?
/ 30.03.2024 05:40
nawóz do tui fot. Adobe Stock, scaliger

Tuje nawozi się najczęściej wiosną, latem i jesienią. Gotowe, ale też te naturalne nawozy przyspieszają wzrost tui, poprawiają ich ukorzenienie, a także chronią przed nadmiernym lub za szybkim wybarwianiem się igieł. Przez cały okres uprawy ważne jest także podlewanie oraz oczywiście stanowisko, w jakim rosną tuje

Spis treści:

  1. Kiedy dajemy nawóz pod tuje?
  2. Jaki jest dobry nawóz do tui?
  3. Jak zrobić naturalny nawóz do tui?
  4. Nawóz do tui przeciw brązowieniu

Kiedy dajemy nawóz pod tuje?

Nawożenie tui należy przeprowadzać 3 razy w sezonie:

  • wiosną (mniej więcej w połowie kwietnia),
  • latem (na początku lipca),
  • jesienią (na przełomie września i października).

Nawozy stosowane wiosną i latem powinny być bogate w azot, natomiast te jesienne - wręcz przeciwnie, nie powinny w ogóle go zawierać. Azot spowoduje szybki wzrost nowych pędów, a te przemarzną zimą, co może znacznie uszkodzić całe drzewko. Dlatego też stosuje się je wiosną, aby tuje szybko rosły i wzmocniły się po zimie.

Wiosną, przed nawożeniem, dobrze jest też przyciąć tuje i usunąć ewentualne suche, przemarznięte lub wybarwione części. Jesienią natomiast należy zastosować nawóz fosforowo-potasowy, który wzmocni tuje przed zimą i pozwoli im przetrwać niskie temperatury.

nawozy do tui

fot. Nawóz do tui stosuje się 3 razy w sezonie/Adobe Stock, Pawel Pajor

Jaki jest dobry nawóz do tui?

Nawozy do tui zwykle są dostępne w formie granulatów, wzbogaconych o makroskładniki. Zwracaj szczególną uwagę na to, aby zawierały przede wszystkim żelazo, cynk, magnez, oraz miedź. Nawóz ten wysypuje się pod tujami w ilości dopasowanej do wielkości podłoża lub rozmiaru krzewu. Granulat możesz lekko wmieszać w ziemię lub ściółkę i delikatnie podlać rozproszonym strumieniem wody.

Możesz sięgnąć po nawozy dedykowane do tui lub ogólne preparaty do iglaków. Warto także stosować nawozy, które zapobiegają brązowieniu igieł. 

Jak zrobić naturalny nawóz do tui?

Tuje lubią także domowej roboty nawozy z ekologicznych składników, które na pewno masz w domu. Świetnie sprawdzi się np. nawóz z banana, który ma wysoką zawartość potasu. Skórkę możesz pokroić i umieścić w ziemi albo zalać wodą, odstawić na 48 godzin, a następnie podlać tuje powstałym roztworem.

Tuje dobrze znoszą także podlewanie roztworem z drożdży. Nie tylko poprawia wzrost krzewów, ale także chroni je przed ogrodowymi szkodnikami (w tym celu dobrze jest stosować opryski)

nawóz do tui na szybki wzrost

fot. Domowy nawóz do tui/Adobe Stock, Željko Radojko

Nawóz do tui przeciw brązowieniu

W okresie wegetacji warto stosować także nawozy i środki, które chronią tuje przed brązowieniem. Powinny mieć one sporą ilość magnezu oraz żelaza. Takie nawozy często dostępne są w formie proszku lub granulek do rozpuszczania w wodzie.

Możesz zacząć stosowanie ich już pod koniec marca lub na początku kwietnia. Ostatnią dawkę zastosuj najpóźniej w lipcu.

Czytaj także:
Co posadzić zamiast tui?
Tuja szmaragd - uprawa i pielęgnacja
Jak dbać o trawnik po zimie?

Redakcja poleca

REKLAMA