Poznaj piękne kwiaty, które kwitną w grudniu. To nie tylko gwiazda betlejemska

kwiaty, które kwitną w grudniu fot. Adobe Stock, Anette Linnea Rasmus
Jakie rośliny kwitną w grudniu? Nie tylko te ogrodowe, ale przede wszystkim domowe. Dzięki temu, że zakwitają w zimie, mogą być piękną ozdobą mieszkania podczas świąt oraz na przełomie roku. Musisz tylko wiedzieć, jak je pielęgnować, aby wypuszczały pokaźne kwiaty. Zobacz kwiaty, które kwitną w grudniu i znajdź coś dla siebie.
/ 16.11.2022 05:42
kwiaty, które kwitną w grudniu fot. Adobe Stock, Anette Linnea Rasmus

Kwiaty, które kwitną w grudniu, są doskonałą, naturalną ozdobą świątecznego mieszkania. Możesz postawić je na stole lub udekorować nimi parapety. Jeśli do tej pory obił ci się o uszy jedynie grudnik i gwiazda betlejemska, możesz się zdziwić bo zimowych roślin jest znacznie więcej.

Spis treści:

  1. Grudnik
  2. Gwiazda betlejemska
  3. Cyklamen
  4. Zwartnica
  5. Wrzosiec
  6. Kalachnoe

Kwiaty, które kwitną w grudniu: grudnik

Grudnik, inaczej Schlumbergera, to oczywista pozycja w tym zestawieniu. Odpowiednio pielęgnowany zakwita dwa razy w roku - latem oraz zimą. Potrzebuje okresu spoczynku, podczas którego nie będzie prawie wcale podlewana i będzie przebywać w chłodnym stanowisku.

W okresie wzrostu i kwitnienia warto dodatkowo nawozić roślinę płynnymi preparatami, najlepiej co ok. 2 tygodnie.

kwiaty, które kwitną w grudniu grudnik
fot. Kwiaty, które kwitną w grudniu: grudnik/Adobe Stock, Elena

Kwiaty, które kwitną w grudniu: gwiazda betlejemska

Gwiazdy betlejemskie, czyli poinsecje, to rośliny, które kojarzą się z Bożym Narodzeniem i goszczą w tym czasie w niejednym domu. Na pewno masz w swojej rodzinie kogoś, kto uwielbia ten kwiat i chętnie kupuje go w okresie świątecznym. Ma dekoracyjne kwiaty, które najczęściej występują w kolorze czerwonym, ale mogą być także białe lub pomarańczowe.

Nie lubi nagłych zmian temperatur, dlatego jeśli kupisz ją w mroźny dzień, przenoś do domu stopniowo - najpierw postaw ją przed domem, potem w sieni, a dopiero później w ciepłym domu. W przeciwnym razie gwiazda może stracić liście.

kwiaty, które kwitną w grudniu gwiazda betlejemska
fot. Kwiaty, które kwitną w grudniu: gwiazda betlejemska/Adobe Stock, Zadvornov

Kwiaty, które kwitną w grudniu: cyklamen perski

Cyklamen perski, inaczej zwany fiołkiem alpejskim, to piękna, dekoracyjna roślina, która może zdobić mieszkanie nawet przez całą zimę. Ma nie tylko piękne, reprezentatywne kwiaty, ale także liście. Występuje w wielu odcieniach, a dodatkowo nie ma specjalnych wymagań pielęgnacyjnych.

Co jakiś czas warto przycinać przekwitnięte kwiatostany. Cyklamen lubi temperaturę oscylującą wokół 15 stopni i lekki półcień.

kwiaty, które kwitną w grudniu cyklamen
fot. Kwiaty, które kwitną w grudniu: cyklamen perski (fiołek alpejski)/Adobe Stock, Valerie

Kwiaty, które kwitną w grudniu: zwartnica (amarylis)

Zwartnica, czyli amarylis, to kolejny przykład kwiatu, który kwitnie w grudniu. Zazwyczaj zakwita tuż przed Bożym Narodzeniem, choć może wypuścić pierwsze kwiatostany już na początku grudnia. Jego kwiaty są niezwykle okazałe i atrakcyjne. Amarylis może zakwitać na wiele kolorów, jednak najczęściej w domach spotyka się odmiany czerwone.

Lubi ciepłe, słoneczne stanowisko i umiarkowane podlewanie. Aby amarylis zakwitał dwa razy w roku - na wiosnę i zimą - należy zapewnić mu także odpowiednie warunki spoczynku, a także intensywne nawożenie w okresie kwitnienia.

kwiaty, które kwitną w grudniu zwartnica amarylis
fot. Kwiaty, które kwitną w grudniu: amarylis (zwartnica)/Adobe Stock, bozhena_melnyk

Kwiaty, które kwitną w grudniu: wrzosiec

Wrzosiec to głównie roślina ogrodowa, ale spokojnie można ją także uprawiać na balkonie i w domu. Doskonale radzi sobie w każdych warunkach, jednak potrzebuje odpowiedniego nawodnienia i kwaśnej gleby.

Lubią słoneczne stanowiska i często zakwitają w okolicy grudnia - jeśli rosną w ogrodzie, mogą przebijać się nawet przez warstwę śniegu. Wrzośce warto jednak okrywać przed dużymi mrozami, aby ich łodygi nie wyschły.

kwiaty, które kwitną w grudniu wrzosiec
fot. Kwiaty, które kwitną w grudniu: wrzosiec/Adobe Stock, iMarzi

Kwiaty, które kwitną w grudniu: kalanchoe

Kalanchoe to ciekawy zimowy sukulent z dużymi, owalnymi liśćmi oraz kwiatami zebranymi w pokaźne baldachy. Lubi dużo światła, ale nie bezpośrednie nasłonecznienie. Zimą potrzebuje temperatury nieprzekraczającej 18 stopni. Dobrze znosi okresy suszy, dlatego warto podlewać roślinę dopiero wtedy, kiedy ziemia będzie wyraźnie przesuszona z wierzchu.Kalanchoe pięknie prezentuje się na parapecie, ale także w centralnej części stołu, jako dekoracja wigilijna.

kwiaty, które kwitną w grudniu kalanchoe
fot. Kwiaty, które kwitną w grudniu: kalanchoe/Adobe Stock, hdominguez474

Czytaj także:
Zimowanie chryzantem
Jak przezimować kanny
Krokusy jesienne
 

Redakcja poleca

REKLAMA