Wszystko, co musisz wiedzieć o przycinaniu krzewuszki: kiedy i jak to robić, jak zimować ten piękny krzew?

krzewuszka cięcie odmładzające fot. Adobe Stock, licvin
Krzewuszka cudowna to krzew ozdobny, który pięknie zakwita wczesnym latem. Warto przycinać ją dwa razy w roku (wiosną i latem), aby pobudzić ją do wzrostu i kwitnienia, a następnie przygotować do zimowania. Roślina ta nie jest szczególnie odporna na mróz, ale świetnie się regeneruje. Zobacz, jak ciąć krzewuszkę.
/ 10.09.2023 05:58
krzewuszka cięcie odmładzające fot. Adobe Stock, licvin

Cięcie krzewuszki wykonuje się dwa razy do roku, aby pobudzić kwitnienie, formować kształt korony oraz prześwietlić cały krzew, dopuszczając do głębszych pędów światło. Krzewuszka (weigela florida) to pięknie kwitnąca roślina, która sprawdzi się jako samotna ozdoba ogrodu lub fragment żywopłotu. Możesz ją także posadzić i zaszczepić na pniu, aby stworzyć ciekawą kompozycję. Jak i kiedy ciąć krzewuszkę?

Spis treści:

  1. Dlaczego warto przycinać krzewuszkę co roku?
  2. Kiedy ciąć krzewuszkę?
  3. Cięcie krzewuszki tuż po posadzeniu
  4. Jak i kiedy przycinać krzewuszkę na pniu?
  5. Czy krzewuszkę przycina się na zimę?
     

Dlaczego warto przycinać krzewuszkę co roku?

Cięcie krzewuszki ma na celu wspomaganie wzrostu i kwitnienia w kolejnych latach. Roślina ta bardzo dobrze znosi cięcie, można też powiedzieć, że je lubi. Odpowiednio przygotowana na nowy sezon wypuści liczne pąki kwiatowe i rozkrzewi się w okresie kwitnienia. Co ciekawe, roślina ta zawiązuje pąki jeszcze w poprzednim sezonie.

Jeśli nie przycinasz regularnie krzewuszki, może się ona z czasem zmienić w niezbyt estetyczny krzew ze splątanymi gałęziami. Będzie też wtedy gorzej kwitła, bo pędy nie dostaną wystarczającej ilości światła. Staje się także bardziej podatna na szkodniki. Nawet jeśli chcesz stworzyć żywopłot z krzewuszki, musisz wykonywać regularne cięcie i prześwietlać roślinę co roku.

kiedy ciąć krzewuszki

fot. Krzewuszka: cięcie wiosną i latem/Adobe Stock, Elenathewise

Kiedy ciąć krzewuszkę?

Cięcie przeprowadzamy dwa razy w roku: wczesną wiosną (w marcu) oraz po kwitnieniu, czyli na przełomie czerwca i lipca. Podstawowe coroczne cięcie krzewuszki na wiosnę polega przede wszystkim na usunięciu martwych pędów oraz tych, które przez zimę mogły przemarznąć. Jeśli pojawiają się już młode pędy, nie ruszaj ich. Przytnij jedynie suche i stare pędy o połowę lub w całości, jeśli są mocno przemarznięte.

Żywe pędy zostaw, bo to na nich zawiążą się kolejne pąki kwiatowe. Pamiętaj też, żeby nie bać się silniejszego cięcia, jeśli spora część rośliny zmarzła. Krzewuszka bardzo dobrze się regeneruje, więc nawet ogolona praktycznie na łyso odbije w ciągu kilku tygodni. Tzw. cięcie sanitarne ("lecznicze") wykonuje się także w przypadku, kiedy roślina jest zaatakowana przez szkodniki lub choroby.

Możesz wykonać także późne cięcie (późną wiosną), jednak wtedy krzew może zakwitnąć mniej obficie. Jeśli zaś chodzi o letnie cięcie odmładzające, wykonaj je ok. 2 tygodnie po kwitnieniu, kiedy pędy krzewuszki są już "uspokojone". Do cięcia zawsze używaj ostrych nożyc ogrodowych albo sekatora, aby nie poszarpać gałęzi. Podczas letniego cięcia usuń pędy rozrastające się na boki i prześwietl roślinę od wewnątrz.

Cięcie krzewuszki tuż po posadzeniu

Tuż po posadzeniu krzewu warto go przyciąć. Skróć wtedy wszystkie pędy o połowę. W ten sposób pobudzisz wzrost, a nowe pędy wypuszczą mnóstwo kwiatów. Silniejsze cięcie zrób na górze, a nieco delikatniejsze po bokach. Dzięki temu krzew nie rozrośnie się nadmiernie na boki i stanie się wysokim krzewem ozdobnym - może mieć nawet 2 m wysokości!

krzewuszka cięcie

fot. Cięcie krzewuszki należy wykonać tuż po posadzeniu/Adobe Stock, Florin

Jak i kiedy przycinać krzewuszkę na pniu?

Krzewuszkę szczepioną na pniu lub hodowaną pod żywopłoty przycina się w tych samych terminach i w ten sam sposób, co pozostałe jej postaci. W przypadku krzewu na pniu wykonuje się cięcie formujące, które pozwala nadać wybrany kształt roślinie. Dzięki temu odzyska swój atrakcyjny wygląd, a wiosną i latem będzie się prezentować pięknie, kwitnąć na tak przygotowanej bazie.

Czy krzewuszkę przycina się na zimę?

Krzewuszka źle znosi niskie temperatury, ale nie ma potrzeby jej wykopywać przed zimą. Należy jednak dobrze zabezpieczyć pędy, np. agrowłókniną. Z tego też powodu cięcie odmładzające robi się w połowie lata, a nie bliżej jesieni. Dzięki temu krzewuszka ma czas, aby się zregenerować, a co za tym idzie - zmniejsza się ryzyko przemarznięcia pędów. Jest to zdecydowanie krzew, którego nie przycina się jesienią.

Wiele zależy od gatunku i odmiany krzewuszki, ale cięcie krzewuszki latem i wiosną sprawia, że każdy z nich pięknie kwitnie w maju i czerwcu, a jesienią i zimą jest bezpieczny.

Czytaj także:
Oto najpiękniejsze krzewy kwitnące jesienią
Krzewy ozdobne wieloletnie
Jakie są krzewy podobne do bzu?

Redakcja poleca

REKLAMA