Czy wiesz, kiedy siać pietruszkę? Możesz to robić wiosną i jesienią. Zobacz, o czym pamiętać, aby pietruszka wyrosła duża

kiedy siać pietruszkę naciową fot. Adobe Stock, pilipphoto
Kiedy siać pietruszkę? Możesz zrobić to jeszcze jesienią albo dopiero wiosną. Aby korzeń był duży, musisz pamiętać o odpowiednich odległościach między sadzonkami oraz o tym, że pietruszka jest dość wymagająca, jeśli chodzi o jej towarzystwo. Pietruszkę można siać razem z marchwią. Zobacz, jak się za to zabrać.
/ 07.03.2024 05:10
kiedy siać pietruszkę naciową fot. Adobe Stock, pilipphoto

Pietruszka to doskonałe warzywo korzeniowe - możesz wykorzystać zarówno korzeń, jak i nać. Świetnie sprawdza się w wielu potrawach, a także jako dodatek do kanapek, sałatek czy dekoracja dań. Jeśli chcesz uprawiać ją w ogrodzie, musisz znać kilka wskazówek.

Spis treści:

  1. Kiedy siać pietruszkę do gruntu?
  2. Kiedy siać pietruszkę na zimę?
  3. Kiedy wschodzi pietruszka?

Kiedy siać pietruszkę do gruntu?

Pietruszkę do gruntu możesz wysadzić na początku kwietnia, najlepiej z rozsady. Roślina dobrze radzi sobie w niskich temperaturach, dlatego nie musisz czekać do ustąpienia wiosennych przymrozków. Ważne jest jedynie dobre przekopanie i przygotowanie grządki. Możesz wysiać je do ogrodu lub pod nieogrzewany tunel foliowy.

Na przełomie lutego i marca pietruszkę wysiej do pojemników rozsadowych. Nasiona wsadź na głębokość ok. 1 - 1.5 cm i podlewaj bardzo delikatnie, najlepiej przy pomocy butelki z atomizerem. W kwietniu rozsada będzie już gotowa do przesadzenia.

kiedy siać pietruszkę

fot. Kiedy siać pietruszkę do gruntu/Adobe Stock, Donatella Loi

Kiedy siać pietruszkę na zimę?

Pietruszkę ozimą możesz wysiać do gruntu już jesienią. Najlepszy termin to przełom listopada i grudnia. Nasiona włóż prosto do gruntu, na głębokość nie większą, niż 2 cm. Na koniec przysyp ziemią i bardzo delikatnie ugnieć (nie za mocno).

Tak przygotowana pietruszka ozima wzejdzie wczesną wiosną. Nie wymaga podlewania, ponieważ topniejący śnieg lub deszcz zapewniają odpowiednią wilgotność podłoża.

Pamiętaj też, że pietruszka nie lubi towarzystwa ziemniaków, pora oraz warzyw rozłożystych (dyni, cukinii, bakłażanów).

Kiedy wschodzi pietruszka?

Pietruszka wschodzi dość długo, dlatego ważny jest odpowiednio wczesny wysiew. Zwykle korzeń i nać potrzebują około 3-4 tygodni. Wykopać ją można natomiast mniej więcej pod koniec czerwca lub na początku lipca. Pietruszka ozima wschodzi dużo wcześniej i jest gotowa do wykopania już wiosną.

Późne odmiany pietruszki możesz zebrać dopiero we wrzeniu lub październiku. Jeśli chcesz to zrobić, wybierz odmiany o długim czasie wegetacji (najlepsze będą te, które potrzebują 100-150 dni).

kiedy siać pietruszkę na zimę

fot. Kiedy siać pietruszkę/Adobe Stock, encierro

Czytaj także:
Kiedy siać rzodkiewkę?
Kiedy siać koper?
Kiedy wysiewać pomidory?

Redakcja poleca

REKLAMA