Jak sadzić mieczyki, żeby się nie przewracały? Pielęgnacja mieczyków na balkonie i w ogrodzie

Kiedy sadzić mieczyki fot. Adobe Stock, pixeunikat
Jak sadzić mieczyki, żeby się nie przewracały? Przede wszystkim, sadzenie mieczyków najlepiej przeprowadzić w połowie maja, szczególnie jeśli wiosna jest zimna i deszczowa. Zachowaj odległość między bulwami. Mieczyki powinny mieć wykonane specjalne podpórki - jeśli zostaną ich pozbawione, mogą się wyginać i łamać.
/ 06.05.2022 16:37
Kiedy sadzić mieczyki fot. Adobe Stock, pixeunikat

Jak sadzić mieczyki, żeby się nie przewracały? Te oryginalne, ozdobne rośliny potrafią naprawdę urosnąć, dlatego musisz wiedzieć, jak je zabezpieczyć, aby się nie łamały i zdobiły balkon lub ogród przez wiele miesięcy. Musisz też wiedzieć, kiedy sadzić mieczyki, bo termin co roku jest inny i zależy od pogody. Na co warto zwrócić uwagę?

Spis treści:

  1. Kiedy sadzić mieczyki?
  2. Jak sadzić mieczyki?
  3. Jak sadzić mieczyki, żeby się nie przewracały?

Kiedy sadzić mieczyki?

Te pochodzące z południa Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki kwiaty nie lubią zimna. Trzeba poczekać, aż zrobi się na tyle ciepło, by ziemia w ogrodzie odpowiednio nagrzała się po zimie i lekko przeschła. Aby posadzić mieczyki, temperatura w ciągu dnia, a także wieczorami, nie powinna już spadać poniżej 10 st. C. Przełom kwietnia i maja to zwykle dobry czas na sadzenie mieczyków. Jeśli chcesz, możesz poczekać do Zimnych Ogrodników, aby mieć pewność, że nie zdarzą się już wiosenne przymrozki.

Jeśli jednak wiosna jest zimna i deszczowa, także lepiej poczekać do połowy maja. W zbyt mokrej glebie cebulki mogą zgnić, kwiatom grożą też choroby. Około 80-90 dni po tym, jak zasadzisz mieczyki, kwiaty zakwitną. I w zależności od odmiany – jeśli dobrze o nie zadbasz – będą kwitły od lipca do września.

Jak sadzić mieczyki, żeby się nie przewracałyfot. Kiedy sadzić mieczyki/Adobe Stock, Maya Kruchancova

Jak sadzić mieczyki?

Znasz już termin sadzenia mieczyków i wiesz, na co warto zwracać uwagę. Ale czy wiesz, że mieczyki sadzi się w odpowiedni sposób, aby pięknie kwitły przez wiele miesięcy? Mieczyki – zwane też gladiolami – to kwiaty dosyć wymagające, dlatego trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jeśli chcesz uprawiać je w donicach lub bezpośrednio w gruncie, musisz wiedzieć, jak to zrobić.

Sadź tylko zdrowe bulwy

Bez względu na to, czy kupujesz świeże cebule kwiatowe, czy wykopujesz zeszłoroczne mieczyki z ziemi lub doniczek, musisz dokładnie się im przyjrzeć. Jeśli sadzonka objęta jest jakąś chorobą, kwiaty nie tylko nie zakwitną, ale możesz przenieść choroby na inne kwiaty (jeśli sadzisz mieczyki w gruncie lub w zbiorczej doniczce). Obejrzyj każdą bulwę uważnie i wybierz te, które są suche, nie mają plam ani uszkodzeń.

Wybierz idealne miejsce i podłoże

Mieczyki nie lubią ani silnego słońca, ani całkowitego cienia, musisz więc odpowiednio wybrać dla nich stanowisko. Niech będzie słoneczne i zaciszne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Pamiętaj też, że mieczyki nie lubią rosnąć w tym samym miejscu co roku, dlatego musisz je często przesadzać. Nie lubią też gleby, w której poprzednio rosły truskawki lub warzywa.

Mieczyki najlepiej tolerują ziemię żyzną, świeżą, próchniczą, przepuszczalną i wilgotną o obojętnym odczynie pH. Glebę wokół kwiatów warto ściółkować, by nie traciła wilgoci. To też zapobiegnie rozwojowi chwastów. W okresie wegetacji warto stosować dodatkowe nawozy.

Bulwy sadź w odpowiedniej odległości

Mieczyki lubią przestrzeń. Źle się czują w dużym ścisku, dlatego musisz odpowiednio wsadzać je do gruntu. Jeśli chcesz uprawiać mieczyki w doniczce, pamiętaj, aby nie wkładać dwóch cebul do jednej, małej donicy. Najlepiej posadzić mieczyki w skrzynkach, w których jest sporo miejsca, zarówno po bokach, jak i na głębokość.

Wkładaj sadzonki do ziemi na głębokość około 10 cm w odległości co 10-15 centymetrów. Najlepiej w grupie, wtedy mieczyki wyglądają najpiękniej. Im głębiej wsadzisz cebule, tym mniejsze ryzyko, że mieczyki będą się przewracać.

Zawirusowane rośliny usuwaj z ogrodu

Niestety mieczyki są bardzo podatne na choroby, trzeba więc uważnie się im przyglądać. Objawem choroby mogą być białe plamy na płatkach, schnięcie i żółknięcie liści albo czerwonobrunatne plamy i smugi u nasady liści.

Jak sadzić mieczyki, żeby się nie przewracały poradyfot. Jak sadzić mieczyki, żeby się nie przewracały/Adobe Stock, fotoduetus

Jak sadzić mieczyki, żeby się nie przewracały

Największą popularnością cieszyły się do tej pory wysokie odmiany mieczyków (ok. 0,7-1,5 m) o dużych kwiatach. W kompozycjach rabatowych stanowią efektowne górne piętro. Pięknie wyglądają też w wazonie jako kwiaty cięte.

Niestety, te wysokie odmiany bywają trudniejsze w uprawie – pod ciężarem kwiatów rośliny mogą się pokładać, deformować, a nawet łamać. Dlatego pędy trzeba podwiązywać, wtedy mieczyki nie będą się przewracały. Możesz wykorzystać do tego specjalne bambusowe podpory, które wbijesz w ziemię i przywiążesz do nich roślinę.

Ostatnio coraz bardziej popularne stają się niskie lub miniaturowe odmiany mieczyków. Kwiaty o wysokości 30-60 cm świetnie się sprawdzają jako obwódki rabatek lub rośliny do donic. Również jako ozdoba balkonów i tarasów. Nie łamią się tak, jak wysokie odmiany i nie przewracają. Dzięki temu możesz cieszyć się pięknym wyglądem mieczyków.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 13.04.2021.

Czytaj także:
Co zrobić, gdy przegapisz termin wysiewu nasion
Popularny błąd przy wysiewie nasion
Co zrobić, by wysiane rośliny kiełkowały szybciej?

Redakcja poleca

REKLAMA