Moja rada na przycinanie wrzosów: przycinaj je wiosną. Zarówno odmiany kwitnące latem, jak i wiosną, bardzo to docenią

jak przycinać wrzosy fot. Adobe Stock, Ga_Na
Kiedy przycinać wrzosy? Termin różni się w zależności od tego, czy uprawiasz odmianę letnią czy wiosenną. Przycinanie wrzosów możesz zaplanować odpowiednio na początek lub końcówkę wiosny. Nie należy przycinać ich jesienią, bo mogą wówczas nie przetrwać mrozów. Najważniejsze będzie skrócenie pędów i usunięcie tych przesuszonych.
/ 23.03.2024 05:30
jak przycinać wrzosy fot. Adobe Stock, Ga_Na

Przycinanie wrzosów to ważny zabieg, który poprawia i przedłuża kwitnienie, ale musisz wiedzieć, kiedy dokładnie to robić. Suche pędy, choć nieestetyczne, często chronią wrzosy przed działaniem nieprzyjemnych czynników pogodowych. Zobacz, kiedy i jak zabrać się za przycinanie wrzosów.

Spis treści:

  1. Kiedy przycinać wrzosy?
  2. Czy można przycinać wrzosy jesienią?
  3. Przycinanie wrzosów krok po kroku
  4. Pielęgnacja wrzosów po przycięciu

Kiedy przycinać wrzosy?

Przycinanie wrzosów zależy od ich odmiany. Te, które zakwitają latem, przytnij na przełomie marca i kwietnia. Odmiany kwitnące wiosną dobrze jest przyciąć tuż po przekwitnięciu, czyli na przełomie maja i czerwca. Termin ten dotyczy uprawy wrzosów w ogrodzie, bezpośrednio w gruncie, a także w donicach i skrzynkach balkonowych.

Podczas przycinania najważniejsze jest usunięcie wszystkich suchych i starych pędów, a także lekkie przerzedzenie rośliny. Wiosenne przycinanie zawsze przeprowadzaj w ciepły i słoneczny dzień.

przycinanie wrzosów

fot. Kiedy przycinać wrzosy/Adobe Stock, ArtCookStudio

Czy można przycinać wrzosy jesienią?

Wrzosy należą do roślin, których nie można przycinać latem ani jesienią. Wrzosy potrzebują czasu do zregenerowania się, a nadchodzące mrozy mogą ją całkowicie uszkodzić. Zostawiając suche, przerośnięte pędy, tworzysz dodatkową ochronę przed mrozem i zimnym wiatrem.

Nie przycinaj więc wrzosów jesienią, a przed pierwszymi przymrozkami możesz dodatkowo przykryć je suchymi gałązkami, aby jeszcze lepiej ochronić delikatne pędy.

Przycinanie wrzosów krok po kroku

Jak już wspomniałam, na przycinanie wrzosów warto wybrać ciepły, słoneczny i suchy dzień. Najlepiej zabrać się za to jeszcze przed południem, aby bezpośrednio po przycięciu roślina mogła dłużej być wystawiona na wyższe temperatury.

Do cięcia wybierz ostry sekator ogrodowy - tępe narzędzie poszarpie pędy i może całkowicie uszkodzić roślinę. Zacznij od usunięcia wszystkich przekwitłych części i obetnij pędy, z których wyrastały kwiaty. Nie bój się ciąć nawet bardzo blisko podłoża - dobrze pielęgnowana w okresie spoczynku roślina na pewno pięknie odbije.

Następnie obejrzyj całą roślinę i sprawdź, czy ma chore lub uszkodzone pędy. Usuń je lub obetnij, przerzedzając tym samym wrzosy. Tak przygotowaną roślinę podlej niewielką ilością wody i odstaw w osłonięte od wiatru miejsce. Jeśli zobaczysz, że jest zaatakowana przez szkodniki, przesadź wrzosy do nowej ziemi, a wcześniej dokładnie wypłucz korzenie i użyj specjalnego preparatu (tzw. ukorzeniacza). W ten sam sposób możesz przycinać i pielęgnować także wrzosiec.

kiedy przycinać wrzosy

fot. Przycinanie wrzosów krok po kroku/Adobe Stock, Karim

Jak dbać o wrzosy po przycięciu?

Po przycięciu wrzosy mogą być osłabione i podatne na infekcje, dlatego musisz odpowiednio o nie dbać. Możesz zabezpieczyć wierzchnią warstwę podłoża ściółką, aby osłonić glebę od mrozu i wiatru. Dodatkowo warto po przycięciu zastosować nawóz do roślin kwasolubnych albo podlać wrzosy wodą z dodatkiem soku z cytryny.

Wrzosy nie przepadają za bardzo wysokimi temperaturami, ale lubią stanowiska nasłonecznione przez większą część dnia. Powinny stać też w miejscu osłoniętym przed wiatrem i przeciągami. W okresie wegetacji warto stosować nawozy w formie płynów czy jednorazowych odżywek.

Czytaj także:
Przesądy o wrzosach w domu
Przycinanie drzew i krzewów przed wiosną
Co można przycinać latem?

 

Redakcja poleca

REKLAMA