Kiedy przycinać trawy ozdobne i czy aby na pewno jesień to dobry moment? Przycinanie traw ozdobnych bez tajemnic

jak przycinać trawy ozdobne fot. Adobe Stock, jpjariz
Decydując się na przycinanie traw ozdobnych, pamiętaj że nie wolno tego robić w przypadku kosmatki, kostrzewy ani turzycy. Tym odmianom cięcie nie służy, a w skrajnych przypadkach może je doszczętnie zniszczyć. Pozostałe gatunki przycinaj ok. 10-15 cm nad ziemią, nigdy niżej. Wykorzystaj sekator lub nożyce ogrodowe.
Weronika Kwaśniak / 14.09.2022 05:59
jak przycinać trawy ozdobne fot. Adobe Stock, jpjariz

Trawy ozdobne mogą pięknie zdobić ogród przez okrągły rok, nawet zimą, mimo że są wtedy suche. To dlatego wiele osób decyduje się je przycinać dopiero wiosną. Niektórych jednak ususzone trawy irytują, więc postanawiają ściąć je już na jesieni. Tak naprawdę oba pomysły są dobre i cięcie możesz wykonać zarówno w październiku, jak i w marcu.

Jakie trawy ozdobne można przycinać?

Należy pamiętać o tym, że nie wszystkie gatunki traw ozdobnych lubią przycinanie - niektórym zdecydowanie ono nie służy. Gatunki traw, które wolno przycinać, to:

  • trawa pampasowa,
  • rozplenica,
  • trzcinnik,
  • proso rózgowate,
  • miskant chiński.

Nie wolno podcinać kostrzewy, kosmatki, ani turzycy. W ramach zabiegów pielęgnacyjnych, te gatunki najlepiej po prostu... wyczesać, np. gęstymi grabiami!

przycinanie traw ozdobnych
fot. Rozplenica japońska/Adobe Stock, Franciszek

Kiedy i jak przycinać trawy ozdobne?

  • Trawy jesienią można przycinać we wrześniu lub październiku - nie zwlekaj zbyt długo, bo odsłonięcie bryły korzeniowej przed samymi mrozami sprawi, że roślina będzie mniej odporna na niskie temperatury.
  • Wiosną trawy ozdobne najlepiej ciąć w marcu - jeśli jednak zima trwa wyjątkowo długo, lepiej poczekać z tym do kwietnia, musisz na bieżąco monitorować sytuację pogodową, szczególnie jeśli nadal istnieje ryzyko częstych przymrozków.
  • Przycinanie traw jest znacznie łatwiejsze, jeśli uczestniczą w nim 2 osoby. Jedna osoba trzyma źdźbła, a druga je skraca - dzięki temu unikniesz potem żmudnego zbierania rozsypanych traw. Jeśli nie masz nikogo do pomocy, przed cięciem zwiąż kępę trawy razem, tak jak wiąże się snopki zboża.
  • Młode rośliny skracaj za pomocą ostrego sekatora. Do starszych trzeba użyć nożyc, a nawet mechanicznych nożyc do żywopłotów.
  • Trawy ozdobne najlepiej skracać ok. 10-15 cm nad ziemią. Nigdy krócej! To może uszkodzić roślinę.

Czytaj także:
Przycinanie malin jesienią i wiosną
Przycinanie piwonii przed zimą

Redakcja poleca

REKLAMA