jak przycinać bez fot. Adobe Stock, neirfy

Kiedy przycinać krzew bzu i jak najlepiej to zrobić? Jesienne i letnie przycinanie lilaka bez tajemnic

Pierwsze cięcie lilaka pospolitego należy wykonać jesienią, zaraz po jego posadzeniu. Kolejne cięcia wykonuj po przekwitnięciu krzewu, czyli w czerwcu albo lipcu. Raz na 3-4 lata warto przeprowadzić radykalne cięcie prześwietlające - czerwiec i lipiec to również idealny moment na ten zabieg.
Weronika Kwaśniak / 06.10.2022 05:26
jak przycinać bez fot. Adobe Stock, neirfy

Oszałamiający zapach bzu to jeden z najpiękniejszych aromatów wiosny. Majowe wieczory są pełne tej pięknej woni - jeśli masz w ogrodzie lub na działce krzew bzu, musisz odpowiednio o niego dbać. Ta roślina nie jest skomplikowana w pielęgnacji, aby jednak pięknie kwitła, należy ją przycinać.

Prawidłowo popularny bez powinien być nazywany lilakiem pospolitym. Ponieważ jednak w przypadku tego krzewu powszechnie jest używana nazwa bez, obiegowo utarło się wymienne używanie jednej i drugiej formy.

Spis treści:

  1. Kiedy i jak przycinać krzew bzu?
  2. Dodatkowe wskazówki

Kiedy i jak przycinać krzew bzu?

  • Pierwsze cięcie popularnego lilaka należy wykonać zaraz po jego wysadzeniu do gruntu, czyli najlepiej jesienią. Pędy krzewu skróć mniej więcej o połowę - dzięki temu roślina zyska ładny pokrój i zagęści się. 
  • W późniejszych latach co roku przeprowadzaj mniej radykalne cięcie. Usuwaj przekwitłe kwiatostany i nieznacznie skracaj pędy - zabieg najlepiej wykonywać tuż po zakończeniu kwitnienia, czyli w czerwcu lub lipcu. Nie powinno się tego robić przed kwitnieniem, czyli wiosną. Lilaki zazwyczaj zawiązują kwiaty na pędach rocznych z pąków zawiązanych w poprzednim roku. Nie odwlekaj więc rocznego cięcia do jesieni, bo krzew może mieć później trudności z zawiązaniem odpowiedniej ilości pąków na kolejny sezon kwitnienia.
  • Gdy krzew ma już 3-4 lata, należy wykonać radykalne cięcie prześwietlające. Nie bój się tego zabiegu - dzięki niemu w perspektywie lat, twój bez będzie rozkwitał jeszcze piękniej i obficiej. Cięcie zapewnia lepszy dostęp światła do wnętrza krzewu. Usuń wtedy wszystkie pędy chore, zdeformowane i te, które nadmiernie zagęszczają krzew. Wszystkie pozostałe pędy, mocno skróć. Zabieg najlepiej wykonać po kwitnieniu, czyli również w czerwcu lub lipcu.
  • Jeśli krzew bzu jest mocno zaniedbany, bo np. nie był podcinany od wielu lat, musisz zadbać o cięcie odmładzające. To jedyny zabieg podcinania lilaka, który warto wykonać na przedwiośniu. W bieżącym roku krzew prawdopodobnie wcale nie zakwitnie, lub będzie mieć niezbyt okazałe kwiatostany, jednak w późniejszych latach odwdzięczy się znacznie piękniejszymi kwiatami. Mocno i radykalnie przytnij wszystkie pędy - najlepiej na długości ok. 50 cm nad ziemią.

przycinanie bzu
fot. Kwitnący krzew bzu/Adobe Stock, Mariusz Blach

Dodatkowe wskazówki związane z przycinaniem bzu

  • Do cięcia wykorzystaj ostry sekator, warto go wcześniej zdezynfekować.
  • Miejsc po cięciu nie musisz zabezpieczać. Ten krzew słynie ze swoich możliwości dobrej regeneracji.
  • Pędy z kwiatostanami koniecznie przycinaj prosto - cięcie na ukos jest błędem

Czytaj także:
Jak przycinać piwonie przed zimą?
Jak przycinać maliny?