Oszałamiający zapach bzu to jeden z najpiękniejszych aromatów wiosny. Majowe wieczory są pełne tej pięknej woni - jeśli masz w ogrodzie lub na działce krzew bzu, musisz odpowiednio o niego dbać. Ta roślina nie jest skomplikowana w pielęgnacji, aby jednak pięknie kwitła, należy ją przycinać.
Prawidłowo popularny bez powinien być nazywany lilakiem pospolitym. Ponieważ jednak w przypadku tego krzewu powszechnie jest używana nazwa bez, obiegowo utarło się wymienne używanie jednej i drugiej formy.
Spis treści:
Kiedy i jak przycinać krzew bzu?
- Pierwsze cięcie popularnego lilaka należy wykonać zaraz po jego wysadzeniu do gruntu, czyli najlepiej jesienią. Pędy krzewu skróć mniej więcej o połowę - dzięki temu roślina zyska ładny pokrój i zagęści się.
- W późniejszych latach co roku przeprowadzaj mniej radykalne cięcie. Usuwaj przekwitłe kwiatostany i nieznacznie skracaj pędy - zabieg najlepiej wykonywać tuż po zakończeniu kwitnienia, czyli w czerwcu lub lipcu. Nie powinno się tego robić przed kwitnieniem, czyli wiosną. Lilaki zazwyczaj zawiązują kwiaty na pędach rocznych z pąków zawiązanych w poprzednim roku. Nie odwlekaj więc rocznego cięcia do jesieni, bo krzew może mieć później trudności z zawiązaniem odpowiedniej ilości pąków na kolejny sezon kwitnienia.
- Gdy krzew ma już 3-4 lata, należy wykonać radykalne cięcie prześwietlające. Nie bój się tego zabiegu - dzięki niemu w perspektywie lat, twój bez będzie rozkwitał jeszcze piękniej i obficiej. Cięcie zapewnia lepszy dostęp światła do wnętrza krzewu. Usuń wtedy wszystkie pędy chore, zdeformowane i te, które nadmiernie zagęszczają krzew. Wszystkie pozostałe pędy, mocno skróć. Zabieg najlepiej wykonać po kwitnieniu, czyli również w czerwcu lub lipcu.
- Jeśli krzew bzu jest mocno zaniedbany, bo np. nie był podcinany od wielu lat, musisz zadbać o cięcie odmładzające. To jedyny zabieg podcinania lilaka, który warto wykonać na przedwiośniu. W bieżącym roku krzew prawdopodobnie wcale nie zakwitnie, lub będzie mieć niezbyt okazałe kwiatostany, jednak w późniejszych latach odwdzięczy się znacznie piękniejszymi kwiatami. Mocno i radykalnie przytnij wszystkie pędy - najlepiej na długości ok. 50 cm nad ziemią.
fot. Kwitnący krzew bzu/Adobe Stock, Mariusz Blach
Dodatkowe wskazówki związane z przycinaniem bzu
- Do cięcia wykorzystaj ostry sekator, warto go wcześniej zdezynfekować.
- Miejsc po cięciu nie musisz zabezpieczać. Ten krzew słynie ze swoich możliwości dobrej regeneracji.
- Pędy z kwiatostanami koniecznie przycinaj prosto - cięcie na ukos jest błędem
Czytaj także:
Jak przycinać piwonie przed zimą?
Jak przycinać maliny?