Reklama

Przycinanie kocimiętki warto przeprowadzić jesienią i wiosną. Kocimiętka to bylina ogrodowa, która charakteryzuje się długimi pędami i kwiatostanami w sercowatym kształcie i niebiesko-fioletowej barwie. Znana jest także pod łacińską nazwą nepeta. Ta wieloletnia roślina, w Polskich warunkach, może osiągać wysokość od 30 do 60 cm, co sprawia, że jest niebywałą ozdobą wszystkich rabat. Do najpopularniejszych gatunków i odmian kocimiętki należą kocimiętka faassena, kocimiętka mussina oraz kocimiętka właściwa. Długi okres kwitnienia kocimiętek pozwala nam cieszyć się ich niebieskimi kwiatami od maja do października.

Reklama

Kocimiętka jest rośliną bardzo tolerancyjną, która najlepiej czuje się na stanowiskach południowych. Do uprawy kocimiętki nie są potrzebne specjalne wymagania, ważne jest jednak to, aby zapewnić kocimiętce przepuszczalną glebę. Kocimiętka wymaga przycinania i jest to jeden z nielicznych zabiegów pielęgnacyjnych, które warto przeprowadzać przy tej roślinie. Pozwoli to na stworzenie zwartych, rozgałęzionych łodyg i bujnych kwiatostanów. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak poprawnie przycinać kocimiętkę, aby pięknie rosła w Twoim ogrodzie i w doniczce w domu.

Spis treści:

  1. Jak przyciąć kocimiętkę, aby wypuszczała nowe pędy?
  2. Wiosenne przycinanie kocimiętki
  3. Przycinanie kocimiętki po kwitnieniu
  4. Przygotowanie kocimiętki na zimę
  5. Kiedy przycinać kocimiętkę - wskazówki i rady

Jak i kiedy przyciąć kocimiętkę, aby wypuszczała nowe pędy?

Kocimiętkę należy regularnie przycinać - kilka razy w roku. Po raz pierwszy warto kocimiętkę przycinać wiosną lub wczesnym latem, po pierwszym kwitnieniu oraz jesienią, przygotowując roślinę na zimę i kwitnienie w kolejnym sezonie. Przycinania kocimiętki warto dokonywać także wtedy, gdy chcemy nadać kształt rabacie, gdy kępa łodyg nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Przez cały sezon warto obserwować kocimiętkę i na bieżąco usuwać uszkodzone pędy, liście i kwiatostany.

Warto pamiętać, że przycinania kocimiętki należy dokonywać zawsze czystymi i sterylnymi nożycami lub sekatorem. Zapobiega to przenoszeniu chorób wśród roślin, a zasada ta dotyczy zarówno domowych, jak i ogrodowych zielonych ozdób.

fot. Kocimiętka na rabacie ogrodowej / Adobe Stock, HVPM dev

Wiosenne przycinanie kocimiętki

Pierwsze przycinanie kocimiętki warto przeprowadzić wczesną wiosną lub wczesnym latem. Dokonuje się wówczas cięcia kwiatostanów w drugim okresie kwitnienia, dzięki czemu mamy wpływ na wysiewanie nasion wokół na rabacie. Wiosną można dokonać także bardzo drastycznego przycięcia kocimiętki tuż nad ziemią - pomoże to wzmocnić roślinę i ją odmłodzić.

Przycinanie kocimiętki po kwitnieniu

Po pierwszym kwitnieniu młodych roślin warto dokonać cięcia na wysokości 10 cm lub do połowy jej wysokości, co pozwoli na jej zagęszczenie. Dzięki temu kwiaty kocimiętki pojawią się na rabacie w niedługim czasie, w drugiej połowie lata. W przycinaniu kocimiętki można też stosować zasadę skracania co drugiego, rozgałęzionego pędu rośliny. Wówczas gdy pierwsze sadzonki przekwitną, od razu zaczną się rozwijać się kolejne.

Warto też usuwać wszystkie przekwitłe kwiaty w okresie kwitnienia - na ich miejscu powinny pojawić się kolejne. W ten prosty sposób można przedłużyć okres kwitnienia i sprawić, że kocimiętka będzie ozdabiała nasz ogród niebieskimi kwiatami przez kilka miesięcy w roku.

fot. Przycinanie kocimiętki po kwitnieniu / Adobe Stock, kazakovmaksim

Jesienne przygotowanie kocimiętki na zimę

W okresie jesiennym, po wegetacji roślin, również można dokonywać przycięcia kocimiętki. Wówczas w kolejnym roku ta roślina zielna odrośnie mocniejsza, gęstsza i zakwitnie z większą ilością niebieskich kwiatów. Po przycięciu kocimiętki przed zimą, byliny tej nie trzeba osłaniać ani zabezpieczać przed zimowymi mrozami. Kocimiętka należy do roślin zimujących w gruncie. Jest ona odporna na niskie temperatury.

fot. Szybko rosnąca kocismiętka w ogrodzie / Adobe Stock, Tetiana Soares

Kiedy przycinać kocimiętkę - wskazówki i rady

Kocimiętka to roślina ozdobna, bardzo łatwa w uprawie i posiadająca wiele dodatkowych zalet. Odnajduje się w wielu warunkach glebowych, nie trzeba jej nawozić, jest przyjazna dla pszczół i miododajna. Dodatkowo jest mrozoodporna, odporna na susze, bardzo szybko się rozrasta i rzadko jest ofiarą szkodników. Warto uprawiać kocimiętkę, ponieważ dzięki olejkom eterycznym zawartym w liściach i łodygach, należy do roślin odstraszających komary oraz owady mogące źle wpływać na inne rośliny w ogrodzie lub na balkonie.

Jedynym, bardzo ważnym zabiegiem w pielęgnacji kocimiętki, jest jej przycinanie. Dokonuje się tego nawet kilka razy w roku, dzięki czemu przedłuża się okres kwitnienia kocimiętki. Czasami konieczne jest przycinanie kocimiętki, gdy zbyt rozrasta się na rabacie, zagrażając w ten sposób rozwojowi innych roślin. Po okresie wegetacji warto przyciąć kocimiętkę nawet o połowę, co pozwoli na jej bujniejszy rozrost w przyszłym sezonie.

Kwiaty kocimiętki przed przycięciem

fot. Kwiaty kocimiętki przed przycięciem / Adobe Stock, Magrig

Reklama

Czytaj także:
Laurowiśnia na żywopłot - jak dbać o ten zimozielony krzak, by był piękną ozdobą ogrodu?
Kiedy przycinać wisterię, by dobrze rosła? Jak dbać o glicynię, by cieszyć się wielkimi i pachnącymi kwiatostanami?
Jak i kiedy przycinać storczyki? Czy tylko po przekwitnięciu? Zrób to w odpowiedni sposób, by kwitły jak szalone

Reklama
Reklama
Reklama
Loading...