Kocimiętkę należy regularnie przycinać - kilka razy w roku. Po raz pierwszy warto kocimiętkę przycinać wiosną lub wczesnym latem, po pierwszym kwitnieniu oraz jesienią, przygotowując roślinę na zimę i kwitnienie w kolejnym sezonie. Przycinania kocimiętki warto dokonywać także wtedy, gdy chcemy nadać kształt rabacie, gdy kępa łodyg nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Przez cały sezon warto obserwować kocimiętkę i na bieżąco usuwać uszkodzone pędy, liście i kwiatostany.
Warto pamiętać, że przycinania kocimiętki należy dokonywać zawsze czystymi i sterylnymi nożycami lub sekatorem. Zapobiega to przenoszeniu chorób wśród roślin, a zasada ta dotyczy zarówno domowych, jak i ogrodowych zielonych ozdób.
fot. Kocimiętka na rabacie ogrodowej / Adobe Stock, HVPM dev
Pierwsze przycinanie kocimiętki warto przeprowadzić wczesną wiosną lub wczesnym latem. Dokonuje się wówczas cięcia kwiatostanów w drugim okresie kwitnienia, dzięki czemu mamy wpływ na wysiewanie nasion wokół na rabacie. Wiosną można dokonać także bardzo drastycznego przycięcia kocimiętki tuż nad ziemią - pomoże to wzmocnić roślinę i ją odmłodzić.
Po pierwszym kwitnieniu młodych roślin warto dokonać cięcia na wysokości 10 cm lub do połowy jej wysokości, co pozwoli na jej zagęszczenie. Dzięki temu kwiaty kocimiętki pojawią się na rabacie w niedługim czasie, w drugiej połowie lata. W przycinaniu kocimiętki można też stosować zasadę skracania co drugiego, rozgałęzionego pędu rośliny. Wówczas gdy pierwsze sadzonki przekwitną, od razu zaczną się rozwijać się kolejne.
Warto też usuwać wszystkie przekwitłe kwiaty w okresie kwitnienia - na ich miejscu powinny pojawić się kolejne. W ten prosty sposób można przedłużyć okres kwitnienia i sprawić, że kocimiętka będzie ozdabiała nasz ogród niebieskimi kwiatami przez kilka miesięcy w roku.
fot. Przycinanie kocimiętki po kwitnieniu / Adobe Stock, kazakovmaksim
W okresie jesiennym, po wegetacji roślin, również można dokonywać przycięcia kocimiętki. Wówczas w kolejnym roku ta roślina zielna odrośnie mocniejsza, gęstsza i zakwitnie z większą ilością niebieskich kwiatów. Po przycięciu kocimiętki przed zimą, byliny tej nie trzeba osłaniać ani zabezpieczać przed zimowymi mrozami. Kocimiętka należy do roślin zimujących w gruncie. Jest ona odporna na niskie temperatury.
fot. Szybko rosnąca kocismiętka w ogrodzie / Adobe Stock, Tetiana Soares