Przycinanie katalpy: jak to robić, aby drzewko zawsze prezentowało się pięknie? Wszystko o przycinaniu surmii

Czy katalpy trzeba okrywać na zimę? fot. Adobe Stock, Michal
Przycinanie katalpy nie jest skomplikowane, a sama roślina jest bardzo mało wymagająca. Niemniej jednak regularne przycinanie pozwala stymulować jej wzrost, a także formować koronę na dowolny kształt. Katalpa jest drzewkiem bardzo plastycznym, dzięki czemu możesz ją pięknie przystrzyc i nadać wybrany kształt.
/ 01.08.2023 05:19
Czy katalpy trzeba okrywać na zimę? fot. Adobe Stock, Michal

Jak wygląda przycinanie katalpy? Przede wszystkim warto pozbyć się wszystkich wystających pędów. Surmia zwyczajna to roślina dekoracyjna o ozdobnej, geometrycznej koronie. Najpopularniejszą odmianą jest Nana. Idealnie sprawdza się przed domem oraz w centralnej części ogrodu. Zobacz, jak bezpiecznie ją przycinać i kiedy się za to zabrać.

Spis treści:

  1. Kiedy można przycinać katalpę?
  2. Jak przycinać katalpę?
  3. Czy katalpy trzeba okrywać na zimę?

Kiedy można przycinać katalpę?

Katalpę powinno się przycinać tylko raz w roku, na wiosnę. Najlepszym okresem jest przełom marca i kwietnia. Wtedy roślina jeszcze nie wypuszcza pierwszych pąków i pozostaje w fazie spoczynku. W sytuacji, kiedy zima była bardzo sroga i na początku wiosny jeszcze jest dość chłodno, szczególnie wieczorami oraz rano, cięcie można przesunąć na początek maja.

W tym okresie mogą wykształcić się pierwsze listki, ale jeszcze nie pąki kwiatowe. To więc dobry moment na przycięcie katalpy, jeśli boisz się, że w marcu czy kwietniu może przemarznąć.

Katalpa to jedna z roślin kwitnących wiosną na biało, która latem wydaje owoce, przypominające nieco strąki fasoli. Nie ruszaj ich - zimą będą stanowić piękną ozdobę ogrodu. Pozostają na drzewie aż do wiosny.

Jak Przyciac katalpę Nana?

fot. Katalpa przycinanie/Adobe Stock, Michal

Jak przycinać katalpę?

Katalpa wymaga ostrożności podczas przycinania. Jest to roślina ogrodowa szybko rosnąca, niemniej jednak intensywne lub częste cięcie może zahamować bujny rozrost. Zdecydowanie lepiej zrobić to raz, a dobrze.

Zdecydowane, umiarkowanie przycinanie drzewka przed wiosną, przeprowadzone w odpowiedni sposób, może za to pobudzić roślinę do wzrostu i sprawić, że zakwitnie pięknie wraz z nadejściem ciepłych dni.

Jak zabrać się za przycinanie katalpy? Zacznij od wstępnego oczyszczenia rośliny i skróć wszystkie pędy, które wystają, są przesuszone lub skierowane do środka drzewka. Surmia ma bardzo geometryczną, obłą koronę, która lubi formowanie. Najlepiej nadać jej kształt parasola, wówczas roślina prezentuje się w ogrodzie bardzo elegancko.

Podczas przycinania usuń też wszystkie gałęzie, które wyrastają zbyt nisko praz odrosty korzeniowe. Jeśli widzisz gałęzie krzyżujące się, możesz spróbować je rozplątać albo obciąć tuż przy pniu. Pamiętaj, aby każde cięcie wykonywać pod kątem i tuż przed pierwszym listkiem.

Na koniec możesz dodatkowo przyciąć całą koronę, nadając jej wybrany kształt. Tak przygotowane drzewko możesz zabezpieczyć maścią ogrodniczą albo po prostu obficie podlać i pozostawić do rozwoju.

Kiedy można przycinać katalpę?

fot. Przycinanie katalpy/Adobe Stock, Michal

Czy katalpy trzeba okrywać na zimę?

Młode drzewka katalpy nie przepadają za niskimi temperaturami i nie są odporne na drastyczne zmiany klimatyczne. Z tego powodu, jeśli mieszkasz w chłodniejszym regionie, pamiętaj, aby zabezpieczyć je na zimę. Owiń całą koronę oraz sporą część pnia agrowłókniną, a podłoże przykryj korą lub kompostem.

Starsze drzewka nie wymagają przykrywania w ciepłych regionach oraz w sytuacjach, kiedy zima nie jest ostra. Jeśli jednak obawiasz się dużego mrozu, owiń katalpę włókniną i pozostaw na całą zimę w spoczynku.

Czytaj także:
Wiosenne przycinanie krzewów owocowych
Kiedy przycinać tuje?
Te rośliny lubią letnie przycinanie

Redakcja poleca

REKLAMA