Jak zrobić sadzonki trawy pampasowej

trawa pampasowa fot. Adobe Stock
Jest wiele gatunków i odmian traw, które w ogrodzie wyglądają niezwykle malowniczo. Ale najpiękniej prezentuje się trawa pampasowa. W dodatku wygląda zjawiskowo przez cały rok.
Małgorzata Świgoń / 27.07.2018 14:27
trawa pampasowa fot. Adobe Stock

Trawa pampasowa osiąga nawet 2,5 metra. Najpiękniej wygląda na jesieni, gdy wypuszcza pierzaste wiechy. Jeśli masz już jeden okaz w ogródku, możesz go rozmnożyć. Sprawdź, jak to zrobić.

Rozmnóż trawę z nasion

Najlepiej kup nasiona i wysiej je (nie za gęsto) pod koniec marca do pojemników wypełnionych wilgotnym substratem (podłożem) do wysiewu. Przykryj naczynia cienką warstwą przesianego substratu i nakryj pojemniki folią. Naczynia postaw w jasnym i ciepłym miejscu, regularnie zwilżaj ziemię. Gdy pojawią się siewki zdejmij folię. Gdy podrosną i osiągną 4-5 cm możesz je przepikować czyli przesadzić do małych doniczek (najlepiej po 3-5 roślin), wówczas szybciej uzyskasz większe kępki. Latem wynieś je wraz z doniczkami do ogrodu. Przed zimą przenieś do chłodnego pomieszczenia (ok. 3 st.C). Wysadź je na stałe miejsce w II połowie maja, gdy nie grożą już przymrozki.

Z sadzonek łatwiej

Sadzonki trawy pampasowej kupisz w sklepach ogrodniczych, szkółkach, na kiermaszach ogrodniczych. Największy wybór jest wiosną i wczesnym latem. Mniejsze, młodsze rośliny przyjmują się szybciej i lepiej niż starsze kępki. Dobrej jakości sadzonki powinny mieć intensywną barwę liści i zwięzłe podłoże. Cena trawy pampasowej wynosi od 3 zł (nasiona) do ok. 20 zł (sadzonki).

Jak je posadzić?

1. Trawę pampasową możesz sadzić wiosną lub wczesną jesienią. Zanim to zrobisz, najpierw dobrze przygotuj glebę. Trawa najlepiej rośnie w spulchnionym podłożu, w którym korzenie mogą z łatwością się rozrastać. Większość gatunków  w naturze musi się zadowolić słabymi ubogimi glebami, więc nawozy należy stosować z umiarem, ale od czasu do czasu można zasilić ziemię np. kompostem.
2. Sadzonkę umieść w odpowiednio dużym dołku, by pomieścił bryłę korzeniową, na takiej samej głębokości, na jakiej rosła w doniczce. Uważaj, by nie przysypać wierzchołków wzrostu ziemią. Warto pamiętać, że trawa pampasowa będzie wymagać sporo przestrzeni, więc między sadzonkami zachowaj odległość co najmniej 1,2 m.

Zasady pielęgnacji trawy pampasowej

  •  Podlewanie. Świeżo posadzone rośliny musisz dość często podlewać. Najlepiej używaj do tego zraszacza, który powoli, ale skutecznie nawilża glebę. Gdy trawa osiągnie dwa lata, dobrze się ukorzeni, a lato nie jest zbyt upalne i suche nie musisz jej regularnie podlewać. Uważnie obserwuj roślinę, gdy odczuwa niedobór wody - zaczyna zwijać liście. Wtedy solidnie ją podlej.
  •  Ściółkowanie. Glebę wokół trawy przykryj ściółką. Może to być żwir, kora, muszelki, trociny. Ściółka będzie zapobiegać wysychaniu gleby i spełni rolę dekoracyjną.
  •  Zimowanie trawy pampasowej. W Polsce trawa wymaga zabezpieczenia na zimę. Najlepiej zwiąż pędy, owiń folią, która ochroni je przed wilgocią, a korzenie obsyp na wysokość 20-30 cm warstwą kory, liści lub trocin. Całą konstrukcję wzmocnij palikami. Pamiętaj, że roślina powinna mieć dostęp do świeżego powietrza, więc okrycie nie może być zbyt szczelne.

Czytaj też:

Szumi trawa w ogrodzie
Trawa o zapachu cytryny - możesz ją mieć na balkonie



 

Redakcja poleca

REKLAMA