Jak przezimować trawy ozdobne w donicach, aby nie przemarzły?

Jak przezimować trawy ozdobne w donicach fot. Adobe Stock, takadahirohito
Trawy ozdobne pięknie prezentują się na tarasie, w ogrodzie i na rabatach. Jeśli jednak nie są one odporne na zimno, mogą przemarzać. Dlatego warto wiedzieć, jak przezimować trawy ozdobne w donicach, szczególnie te wyjątkowo wrażliwe na zimno. Są to np. miskanty. Zobacz, jak sobie z nimi poradzić.
/ 21.09.2022 05:47
Jak przezimować trawy ozdobne w donicach fot. Adobe Stock, takadahirohito

Jak przezimować trawy ozdobne w donicach i kiedy jest to niezbędne? Trawy zdobią ogrody, rabaty oraz tarasy, ale nie wszystkie są w pełni odporne na mróz. Można spróbować osłonić je przed niskimi temperaturami przy pomocy np. agrowłókniny, jednak dobrym sposobem jest zimowanie traw ozdobnych w pojemnikach.

Spis treści:

  1. Jakie trawy warto zimować w pojemnikach?
  2. Jak przezimować trawy ozdobne w donicach?
  3. Inne metody zimowania traw ozdobnych

Jakie trawy warto zimować w pojemnikach?

Choć trawy ozdobne przechodzą na zimę w stan spoczynku, warto dodatkowo ochronić je przed działaniem mrozu oraz wiatru. Jeśli mają przetrwać okres zimy, dobrym pomysłem jest przenieść je na ten czas do pojemnika.

Najbardziej nieodporne na działanie mrozu trawy to:

  • pampas,
  • rozplenica japońska,
  • miskanty (niektóre odmiany),
  • tatarak trawiasty,
  • proso rózgowate.

Najlepiej dobrze poznać gatunek traw, który masz w ogrodzie i sprawdzić, jaka jest jego mrozoodporność. Każda roślina może mieć nieco inne wymagania i preferencje, w zależności od tego, w jakich warunkach rośnie - jakie ma podłoże, nawóz, a także wielkość.

Jak przezimować trawy ozdobne w donicach w domu
fot. Trawy ozdobne/Adobe Stock, Maksim Shebeko

Jak przezimować trawy ozdobne w donicach?

Jeśli chcesz na zimę przenieść trawy z ogrodu do pojemnika, wybieraj donice, które są nieco większe od bryły korzeniowej, którą wyciągniesz z ziemi. Podłoże powinno być wilgotne, ale nie nadmiernie mokre - zbyt dużo wody zmniejsza właściwości mrozoodporne.

Gleba nie powinna być bogata w składniki odżywcze. Traw jesienią i zimą nie powinno się nawozić, aby roślina nie rozwijała się nadmiernie. Jeśli tak się stanie, zbyt późno przejdzie w stan spoczynku, przez co może przemarzać.

Donicę warto dodatkowo zabezpieczyć styropianem, a samą trawę związać w luźną kępę i otulić agrowłókniną. Pamiętaj także, aby dno pojemnika wysypać keramzytem, który zapewnia większą przepuszczalność i chroni glebę przed nadmiarem wilgoci.

Jak przezimować trawy ozdobne w donicach na balkonie
fot. Jak zimować trawy ozdobne w donicach/Adobe Stock, stock_studio

Inne metody zimowania traw ozdobnych

Trawy możesz także zimować w glebie, jeśli należą one do grupy roślin odpornych na działanie mrozu. Potrzebują one przepuszczalnej gleby, ale także dodatkowych zabiegów. Przede wszystkim trawy należy dookoła wysypać ściółką. Powinna mieć ok. 20 cm wysokości.

Dzięki temu korzenie będą zabezpieczone przed mrozem. Najlepszym materiałem będzie kora albo trociny. Możesz sięgnąć także po igliwie.

Dobrą metodą jest także tzw. zaplatanie traw. Nie tylko sprawia to, że roślina zimą wygląda pięknie (przypomina nieco chochoła), ale także jest mniej podatna na działanie zimna. Gęsta kępa z pędów i źdźbeł pozwala ochronić środek rozety rośliny, czyli najbardziej wrażliwą ich część.

Czytaj także:
Jak hodować wrzosy w domu
Oczko wodne: wskazówki
Jesienne żółte kwiaty

Redakcja poleca

REKLAMA