bukiet z eustomy fot. Adobe Stock

Eustoma - w wazonie i doniczce - jak hodować?

Bywa nazywana dzwonkiem prerii, bo pochodzi z trawiastych terenów Ameryki Północnej i Meksyku. Niektórzy mylą ją z różą, bo rzeczywiście nieco przypomina królową kwiatów. Jeszcze niedawno znano ją tylko jako roślinę ciętą. Teraz możesz też kupić eustomę także w doniczce.
Małgorzata Świgoń / 04.07.2019 08:04
bukiet z eustomy fot. Adobe Stock

Ma kielichowate, na pozór delikatne kwiaty, które są jednak wytrzymałe i bardzo trwałe. Gdy się rozwiną, osiągają ok. 5 cm średnicy. W wazonie wytrwają nawet dwa tygodnie. Warto dodać do wody odżywkę do ciętych kwiatów - wówczas naprawdę długo zachowują świeżość. Płatki mogą mieć kolor biały, różowy, fioletowy, a ostatnio wyhodowano nawet rośliny o ...zielonych kwiatach.

Eustoma w doniczce - jak ją pielęgnować?

Jeśli dostałaś lub kupiłaś eustomę w doniczce, postaw ją w miejscu ciepłym (najbardziej odpowiada jej temperatura 18 -22 st. C) i dobrze oświetlonym, ale nie narażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Podlewaj ją umiarkowanie, gdy ziemia w doniczce wyraźnie przeschnie (sucha warstwa powinna mieć ok. 2 cm głębokości), bo bardzo nie lubi nadmiaru wilgoci. Nie należy także jej zraszać. Raz na dwa tygodnie warto zasilić eustomę nawozem do roślin kwitnących.

Latem możesz wystawić ją na balkon lub wręcz wysadzić do skrzynek balkonowych. Będzie pięknie wyglądać np. w towarzystwie celozji, bakopy czy lobelii. Ciekawe kompozycje stworzysz też z samych eustom w różnych kolorach.

Eustoma jest rośliną dwuletnią. Po kwitnieniu nie nadaje się niestety do dalszej uprawy. Trzeba ją po prostu wyrzucić lub zastąpić nowym egzemplarzem.
Niekiedy atakują ją grzyby, które powodują więdnięcie i obumieranie pędów. Warto więc wcisnąć do ziemi w doniczce pałeczkę grzybobójczą.

Czytaj też:
Najmocniej pachnące kwiaty
5 roślin ogrodowych, które wyglądają także pięknie zimą
5 najbardziej zachwycających krzewów ozdobnych

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)