Dipladenia Sundaville fot. Adobe Stock, Marina

Dipladenia sundaville – uprawa, zimowanie, najpiękniejsze odmiany

Dipladenia sundaville to dekoracyjne pnącze idealne na balkon czy taras. Kwitnie obficie od maja do listopada, szybko rośnie i jest odporne na niesprzyjające warunki pogodowe. A kwiaty dipladenii zachwycają kolorami.
/ 10.09.2021 14:35
Dipladenia Sundaville fot. Adobe Stock, Marina

Dipladenia sundaville, inaczej mandewilla, to krzewiaste pnącze pochodzące z Ameryki Południowej. Ponieważ roślina nie jest mrozoodporna, w naszym klimacie może być uprawiana na balkonach i tarasach, ale też w jasnym mieszkaniu. Szczególny zachwyt budzą duże kwiaty w kształcie dzwonków.

Kwiaty dipladenii sundaville zwykle mają kolor czerwony, biały lub różowy. Prawidłowo pielęgnowana roślina kwitnie wyjątkowo długo, od maja aż do listopada. Niezwykle dekoracyjne są też liście dipladenii - duże i błyszczące. Pędy przyrastają około pół metra w ciągu roku. Z czasem zaczynają się wić.

Spis treści:

  1. Dipladenia sundaville – uprawa
  2. Dipladenia sundaville – najpiękniejsze odmiany
  3. Zimowanie dipladenii sundaville
  4. Czy dipladenia sundaville jest trująca?
  5. Jak uratować dipladenię sundaville?

Uprawa dipladenii sundaville

Ponieważ dipladenię sundaville w okresie zimowym trzeba chować do pomieszczenia, najlepiej uprawiać ją w pojemnikach na balkonie czy tarasie. Posadzona w donicy, wymaga stosowania podpórek. Pięknie prezentuje się też jako roślina zwisająca w skrzynkach balkonowych czy koszach.

Idealne podłoże

Do prawidłowego rozwoju pnącza wymagane jest żyzne, próchnicze podłoże, np. z dodatkiem torfu lub perlitu. Wymieszaj je w proporcji 3:1.

Stanowisko 

Dipladenia lubi stanowiska ciepłe i umiarkowanie słoneczne, toleruje też półcień. Najlepiej służy jej poranne lub popołudniowe słońce. To jedna z wielu idealnych roślin na balkon wschodni.

Podlewanie

Dipladenia sundaville wymaga wilgotnej gleby i codziennego podlewania. Ale trzeba uważać, by rośliny nie zalać. Nie powinna stać w wodzie, jej nadmiar z podstawki trzeba usuwać.

Dipladenia najlepiej czuje się w wysokiej wilgotności powietrza, pamiętaj więc, by ją systematycznie zraszać miękką, letnią wodą. Nie wolno natomiast nabłyszczać jej liści.

Nawóz dla dipladenii sundaville

Dipladenię sundaville należy systematycznie nawozić od marca do końca sierpnia co 7-10 dni. Stosuj wieloskładnikowy nawóz dla roślin kwitnących.

Przesadzanie

Co roku przesadzaj dipladenię sundaville do większej doniczki, gdyż roślina bujnie się rozrasta. Pamiętaj o zainstalowaniu podpory dla pędów.

Podcinanie i usuwanie kwiatów

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne usuwanie przekwitniętych kwiatów. Dzięki temu roślina wygląda atrakcyjnie aż do nadejścia pierwszych mrozów.

Dipladenia dobrze znosi przycinanie. Jej pędy warto skrócić, gdy są długie i mają mało kwiatów. Ładnie się wtedy zagęści. Przycinanie dipladenii sundaville najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną.

Rozmnażanie

Rozmnażanie dipladenii przeprowadza się wczesną wiosną. Pobierz sadzonki wierzchołkowe o długości do 10 cm, zanurz je w ukorzeniaczu, a następnie umieść w wilgotnym podłożu, pod przykryciem z folii, w ciepłych warunkach. Po około miesiącu powinny się ukorzenić.

dipladenia sundaville uprawafot. Dipladenia sundaville/Adobe Stock, Greg Mailaender

Dipladenia sundaville – najpiękniejsze odmiany

Dipladenia sundaville – taką nazwę nosi grupa odmian dipladenii, stworzona w ostatnich latach przez japońską firmę Suntory. Cieszą się wielką i zasłużoną popularnością.

W tej grupie są między innymi:

  • Dipladenia sundaville Pretty Red o czerwonych kwiatach,
  • Dipladenia sundaville Cosmos White (kwiaty białe),
  • Dipladenia sundaville Cosmos Pink (kwiaty różowe).

dipladenia sundaville odmianyfot. Dipladenia sundaville Pretty Red/Adobe Stock, HVPM dev

Nowością, na którą warto zwrócić uwagę ze względu na niespotykaną dotąd barwę kwiatów, jest odmiana Apricot kwitnąca na kolor jasnopomarańczowo-brzoskwiniowy. Kwiaty są duże, z ciemniejszym pomarańczowo-żółtym środkiem. Natomiast Mimi Scarlet ma kwiatki drobniejsze, delikatne, czerwone. To odmiana najwcześniej kwitnąca.

Dipladenii sundaville - zimowanie

Jesienią, po kwitnieniu, silnie przytnij pędy i wstaw dipladenię do jasnego, chłodnego pomieszczenia (12-15°C). W tym czasie podlewaj roślinę tylko tyle, by nie dopuścić do całkowitego przesuszenia podłoża.

W maju, kiedy minie groźba przymrozków, możesz wynieść ją na zewnątrz.

Czy dipladenia sundaville jest trująca?

Wśród mnóstwa zalet dipladenia sundaville ma jedną wadę – to roślina trująca. Ze zranionych liści i łodyg wypływa biały mleczny sok, który jest gorzki w smaku i lekko trujący.

Może też powodować podrażnienia skóry. Nie jest jednak na liście roślin najbardziej trujących, których lepiej pozbyć się z ogrodu.

Jak uratować dipladenię sundaville?

Jeśli twoja dipladenia sundaville zgubiła liście, a jej pędy wydają się całkowicie uschnięte, ustaw roślinę w jasnym, doświetlonym miejscu i obficie podlej, ale tak, aby „nie stała" woda. Jeśli po kilkunastu dniach nie pojawią się nowe pędy, roślina jest do wyrzucenia. 

Ale jeśli zauważysz, że roślina „odbija", przesadź dipladenię sundaville do żyznego podłoża, a po miesiącu zasil ją nawozem.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 11.05.2021 r.

Czytaj także:
Uprawa oleandra – ten śródziemnomorski krzew może zakwitnąć na twoim balkonie
Jaśmin w doniczce – jak pielęgnować to pięknie kwitnące, pachnące pnącze
Azalie na pniu – jak pielęgnować miniaturowe drzewka