Czym malować meble ogrodowe z palet fot. Adobe Stock

Meble ogrodowe z palet - czym pomalować, by służyły jak najdłużej

Meble ogrodowe z palet to tanie, funkcjonalne i przede wszystkim estetyczne rozwiązanie do ogrodu. Przed zabezpieczeniem i pomalowaniem, palety trzeba oczyścić, odkurzyć, a potem można malować lakierobejcą (da efekt półtransparentny), emalią akrylową (kryjącą farbą).
Edyta Liebert / 20.05.2020 06:00
Czym malować meble ogrodowe z palet fot. Adobe Stock

Meble ogrodowe z palet będą służyły maksymalnie przez jeden sezon, jeśli odpowiednio nie zabezpieczysz ich lakierobejcą. Na rynku występują w kilkudziesięciu kolorach, ale mogą też jedynie podkreślić kolor drewna. Meble z palet należy przygotować do malowania - z pozoru nie są to szybkie i oczywiste czynności. 

Meble ogrodowe z palet - przygotowanie do malowania

Jeśli przymierzasz się do samodzielnego wykonania mebli ogrodowych z palet, zwróć uwagę na to, jakie palety kupujesz i z jakim ich przeznaczeniem. Najwytrzymalsze są trójwarstwowe europalety zbudowane z grubych deszczułek o wzmocnionych narożnikach, które są wypełnione dodatkowo klockami z drewna lub trocin i podbite deszczułkami. Jak z nimi postępować?

Szlifowanie i obróbka palet

Takie palety wykonane z surowego drewna, należy odpowiednio obrobić, aby służyło jako surowiec na meble. Jeśli palety są szorstkie i mają dużo wystających zadziorów i drzazg, trzeba je wygładzić. Wystarczy do tego papier ścierny lub szlifierka kątowa z odpowiednią tarczą.

Jeśli w palecie są dziury i nierówności, należy zastosować wypełnienie w postaci specjalnej szpachli do drewna. Konieczne jest również usunięcie drzazg, gwoździ i innych odstających elementów.

Oczyszczanie palet

Po oszlifowaniu/starciu papierem ściernym, powierzchnię należy dokładnie oczyścić: może to trochę zająć - do tego celu najlepiej przeznaczyć odkurzacz lub zmieść pyły i drzazgi szczotką. Z reguły niełatwo jest się ich pozbyć, ale warto zawsze poświęcić oczyszczaniu palet więcej czasu: nałożone na przybrudzone palety emalie (tym bardziej te pigmentowe) podkreślą wszelkie nierówności i drzazgi.

 W następnej kolejności warto przemyć powierzchnię wilgotną ścierką i pozostawić do wyschnięcia. Dopiero tak przygotowany materiał można poddać malowaniu.

Gruntowanie drewna 

Gruntowanie palet jest ważnym etapem: poprawia ono właściwości materiałów wzmacnia i sprawia, że farby nawierzchniowe lepiej przyczepiają się do podłoża, w efekcie zmniejszając ich zużycie. W przypadku drewna, dobry grunt ochroni meble ogrodowe z palet przed wilgocią. Do gruntowania drewna posłużą:

  • preparaty akrylowe,
  • alkidowe,
  • olejno-ftalowe.

Są one dostępne w postaci farb i najłatwiej nakłada się je pędzlami. Potrzeba ok. 24 godzin na wyschnięcie. Ceny gruntu to ok 40-80 zł/kg.

Jeśli nie masz zamiaru nadawać paletom koloru, zamiast gruntu wybierz impregnat, który ochroni drewno przed czynnikami atmosferycznymi. Dobrym wyborem jest też lakierobejca, o czym niżej.

Meble ogrodowe z palet do malowaniafot. Adobe Stock

Meble ogrodowe z palet – jak i czym je malować

Na tym etapie prac pojawia się najczęściej pytanie o to, czym należy pomalować palety, by powstały z nich piękne meble ogrodowe. Najbardziej odpowiednia będzie farba do drewna, ale koniecznie przeznaczona do elementów zewnętrznych: do płotów czy domów.

Lepiej, by było więcej warstw cienkich i dobrze wysuszonych przed położeniem następnej, niż jedna czy dwie grube, które będą długo schły i mogą tworzyć się nieestetyczne nacieki. Zazwyczaj 2-3 warstwy produktu nałożone pędzlem wystarczają, by palety pokryły się kolorem lub po prostu były dobrze przygotowane do pełnienia swoich funkcji w ogrodzie. Jakie produkty sprawdzą się przy malowaniu mebli z europalet?

  • Lakierobejca wodna - tworzy jedwabistą powłokę odporną na deszcz i zarysowania. Podkreśla usłojenie drewna i najczęściej jest transparentna lub półtransparentna. Zaleca się stosowanie 2-3 warstw tego impregnatu, a najlepiej nakładać ją pędzlem lub wałkiem malarskim.
  • Lakierobejca żelowa - znajdziesz ją w popularnych marketach budowlanych. Jej celem jest ochrona drewna, ale w równym stopniu liczy się także wygląd, jaki nadaje np. meblom ogrodowym z palet. Jest bardziej przyjazna dla środowiska, trwała i elastyczna. Nanoś pędzlem 2-3 warstwy w odstępach min. 1,5-godzinnych. 
  • Farba do drewna - jedno z najpopularniejszych i znanych rozwiązań, to farba, którą pomalujesz meble ogrodowe z palet. Podłoże musi być suche i odtłuszczone lub pokryte wcześniej impregnatem. Emalia akrylowa musi być nakładana pędzlem (najlepiej zagiętym, tzw. kaloryferowym) wzdłuż słojów. Warto nałożyć 2-3 warstwy ok. 5-godzinnych odstępach czasowych.

Malowanie paletfot. Adobe Stock

Artykuł na podstawie tekstu Wioletty Góreckiej. Pierwotnie opublikowany 12.09.2018.

Więcej o ciekawych rozwiązaniach: Meble z palet do salonu lub sypialni? Czemu nie!
Jak modnie urządzić balkon?Jak się pozbyć mrówek z ogrodu

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/24.04.2020 12:14
ale się duzo dowiedziałem - że hoho. Liczyłem na jakiś profesjonalny test różnych farb - np. elewacyjna też się super nadaje. To że można pomalować farbą do płotu to każdy głupi wie - i nie pisze artykułu' Strata czasu dla mnie - czytanie tego poradnika
/30.09.2018 09:48
Eneka – szkoda że tu nie można wrzucać zdjęć bo chętnie bym obejrzała Twoją realizację. Oni rzeczywiście zawsze mieli dobre farby!