Meble ogrodowe z palet – czym malować, by długo służyły?

Meble ogrodowe z palet to tanie, funkcjonalne i przede wszystkim estetyczne rozwiązanie do ogrodu! Czym należy pomalować gotowe meble, aby maksymalnie przedłużyć ich żywotność?
Wioletta Górecka / 5 miesięcy temu
Meble ogrodowe z palet fot. Adobe Stock

Meble ogrodowe z palet to świetne rozwiązanie właściwie do każdego ogrodu. Palety są tanie i dość łatwo je kupić (a często nawet pozyskać za darmo!). W zależności od wyobraźni i umiejętności majsterkowania, można z nich wyczarować prawdziwe cuda. Kanapa, krzesła, stolik, leżanka, skrzynia na kwiaty i drobiazgi… Czym jednak malować meble z palet, aby nie uległy zniszczeniu pod wpływem warunków atmosferycznych?

Meble ogrodowe z palet – jak je malować?

Palety wykonane są z surowego drewna, które należy odpowiednio obrobić, aby służyło jako surowiec na meble. Jeśli palety są szorstkie i mają dużo wystających zadziorów, trzeba je wygładzić. Wystarczy do tego papier ścierny. 

Jeśli w palecie są dziury i nierówności, należy zastosować wypełnienie w postaci specjalnej szpachli do drewna. Konieczne jest również usunięcie drzazg, gwoździ i innych odstających elementów. Po oszlifowaniu/starciu papierem ściernym, powierzchnię należy dokładnie oczyścić. Najlepiej zmieść ją szczotką lub odkurzyć.

W następnej kolejności warto przemyć je wilgotną ścierką i pozostawić do wyschnięcia. Dopiero tak przygotowany materiał można poddać malowaniu.

Proste i kolorowe, a przy tym stylowe - meble ogrodowe z palet! 

Surowe drewno trzeba koniecznie zagruntować. Grunt zakonserwuje drewno chroniąc je także przed działaniem słońca czy wilgoci, a przy okazji zwiększy przyczepność farby. Zaleca się nałożenie dwóch warstw gruntu.

Tak przygotowana paleta może być teraz pomalowana!

Meble ogrodowe z palet – czym je malować?

Na tym etapie prac pojawia się najczęściej pytanie o to, czym należy pomalować palety. Najbardziej odpowiednia będzie farba do drewna, ale koniecznie przeznaczona do elementów zewnętrznych: do płotów czy domów.

Nie tylko najlepiej połączy się ze strukturą drewna, ale także ma składniki, które zapewniają wieloletnią ochronę przed czynnikami atmosferycznymi: opadami deszczu i śniegu, działaniem promieni słonecznych czy silnym wiatrem. Zaleca się położenie dwóch warstw.

Lepiej, by było więcej warstw cienkich i dobrze wysuszonych przed położeniem następnej, niż jedna czy dwie grube, które będą długo schły i mogą tworzyć się nieestetyczne nacieki.

Tak przygotowaną paletę możesz teraz dowolnie łączyć z pozostałymi, tworząc najpiękniejsze meble!

To także może ci się przydać!
Meble do ogrody za...kilka groszy. Jak to możliwe?!
Stylowy i piękny ogród w kilka chwil [GALERIA]

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 miesięcy temu
Eneka – szkoda że tu nie można wrzucać zdjęć bo chętnie bym obejrzała Twoją realizację. Oni rzeczywiście zawsze mieli dobre farby!