najpiękniejsze osłony na balkon fot. Adobe Stock, Masson

Chcesz w estetyczny sposób osłonić balkon? Zobacz 3 najpiękniejsze inspiracje

Wiele osób chce nieco osłonić swój balkon - przed niechcianymi widokami, wścibskim okiem sąsiadów lub po prostu słońcem. Oto 3 najpiękniejsze i niedrogie sposoby, jak to zrobić.
Urszula Wilczkowska / 20.05.2021 13:53
najpiękniejsze osłony na balkon fot. Adobe Stock, Masson

Powodów, dla których decydujemy się na osłonięcie balkonu jest naprawdę wiele. Chęć ogrodzenia się od bałaganu sąsiadów lub ich wścibskich spojrzeń, zasłonięcie niezbyt przyjemnej panoramy lub po prostu ochrona przez zbyt ostrym słońcem sprawiają, że na swoich balkonach tworzymy prawdziwe cuda. Zwykle lokatorzy decydują się na tanie, choć niezbyt estetyczne po dłuższym czasie maty z trzciny (lub co gorsza - plastiku).

Balkon nawet po osłonięciu może jednak wyglądać przepięknie. Powiemy nawet więcej - zapominanie o aranżacji ścian bocznych i ochronie przed słońcem jest jednym z najczęstszych błędów podczas urządzania balkonu. Jak jednak to zrobić, by balkon wyglądał naprawdę pięknie?

Zasłony na balkonie

Kto powiedział, że zasłony nadają się wyłącznie do domu? Chociaż na balkonie będą wymagały więcej uwagi, są idealnym sposobem na odgrodzenie się od całego świata. Dodają balkonowi lekkości i morskiego, wakacyjnego wyglądu - szczególnie, jeśli obok nich postawisz piękne ozdobne trawy.

Delikatne białe firanki na balkonie rozproszą po nim światło, osłaniając ciebie i twoje rośliny od ostrych promieni, ale nie zasłaniając ich całkowicie. Dodatkowo łatwo je rozsunąć i zasunąć ponownie wedle potrzeby. Pamiętaj jednak, że to rozwiązanie może optycznie pomniejszyć balkon.

Ścianka z bambusa

Maty z trzciny są jednym z popularniejszych sposobów na osłonięcie balkonu. Są tanie, ale po jednym sezonie często nadają się już tylko do wyrzucenia - słońce, wilgoć i zmiany temperatur sprawiają, że tracą swój słomkowy kolor, szarzeją i wycierają się. Doskonałą alternatywą dla nich będzie jednak bambus - nieco twardszy i trwalszy.

To idealnie rozwiązanie dla miłośniczek egzotycznych wnętrz i stylu boho. Podwieszany fotel z bawełnianej liny będzie idealnie do nich pasował, podobnie jak lampiony na świece i meble z rattanu.

Materiałowe osłony na barierki

Wiele osób chce jedynie zabezpieczyć barierki - w tym celu doskonale sprawdzi się materiał przewleczony między prętami. Wybieraj takie tekstylia, które są odporne na działania czynników atmosferycznych.

To rozwiązanie świetnie się sprawdzi w nowoczesnych aranżacjach. Uzupełnij je sznurem lampek w industrialnym stylu i koniecznie modnymi roślinami na balkon.

Czytaj także:
Kwiaty balkonowe odporne na suszę – jakie rośliny wytrzymają w słońcu?
5 modnych dodatków na balkon, dzięki którym będziesz chciała spędzać na nim każdą wolną chwilę
Szybka i tania metamorfoza balkonu? Wiemy, jak to zrobić, ale lepiej się spieszyć