Gęsty, zielony przez cały rok, tolerancyjny na warunki atmosferyczne, podatny na kształtowanie. Bukszpan jest idealny dla każdego, kto chce posiadać piękną i oryginalną roślinę, która przy minimalnym nakładzie pracy ozdobi balkon taras czy ogród.
Historia bukszpanów sięga starożytnego Rzymu. Przez wiele lat rośliny te sadzono w ogrodach pałacowych i klasztornych. W XX wieku zainteresowanie znacznie osłabło, twierdząc że bukszpan jest rośliną staromodną. Jednak szybko powrócił do łask i obecnie jest jedną z najczęściej sadzonych roślin w ogrodach, zarówno tych nowoczesnych, jak i tradycyjnych.
Bukszpan zwany inaczej gryszpanem jest jednym z najbardziej znanych krzewów wiecznie zielonych. Ma bardzo gęste ugałęzienie i drobne, skórzaste, błyszcząco zielone liście, nie opadające na zimę. Może być uprawiany w gruncie, jak również sadzony w donicach. Krzewy można sadzić niemal na każdej glebie, choć najlepiej rosną we wzbogaconej kompostem przepuszczalnej ziemi gliniastej o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Bukszpan jest wyjątkowo odporny na warunki atmosferyczne. Odznacza się dużą wytrzymałością na suszę, mróz i zanieczyszczenia powietrza. Łatwo go przesadzać i rozsadzać. Sadzić go można praktycznie w każdym miejscu, nasłonecznionym i zacienionym, należy podlewać go regularnie, jednak nie za dużo gdyż zbyt mokra gleba mu nie służy, zwłaszcza bukszpany doniczkowe należy podlewać słabo, by nie spowodować gnicia.
Dużą zaletą tej rośliny jest podatność na kształtowanie. Odrobina fantazji wystarczy, by móc uformować różnego rodzaju kształty. Przy podcinaniu należy pamiętać, aby gałązki były równo ucięte, a nie szarpane czy łamane, gdyż są wtedy podatniejsze na choroby. Podcinać należy dwa razy w roku, na początku wiosny (marzec, kwiecień), kiedy już nowe przyrosty zdążą lekko zdrewnieć oraz w połowie lata (najpóźniej w sierpniu), aby uformować liście na jesień i zimę. Przycinanie powinno odbywać się w dni pochmurne, jeśli nie ma takiej możliwości, sadzonki trzeba po przycięciu, regularnie spryskiwać wodą, aby zapobiec sparzeniu liści. Silnie cięte krzewy należy zasilić na wiosnę nawozem wieloskładnikowym. Do strzyżenia należy używać wyłącznie ostrych nożyc i sekatorów.
Ciekawostką jest, że bukszpan jest rośliną lekko trującą ze względu na zawartość szkodliwych alkaloidów, które wykorzystywane są w przemyśle farmaceutycznym w produkcji leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.