białe kwiaty na balkon fot. Adobe Stock, Gregory Lee

Białe kwiaty na balkon - wybierz najpiękniejsze gatunki

Jakie białe kwiaty na balkon wybrać, aby cieszyć się elegancką, romantyczną przestrzenią od wiosny aż do późnej jesieni? Sięgnij po gatunki, które kwitną w różnych okresach w roku - dzięki temu twój balkon będzie wyglądał przepięknie przez wiele miesięcy. Poznaj najpiękniejsze gatunki.
/ 14.04.2022 09:57
białe kwiaty na balkon fot. Adobe Stock, Gregory Lee

Białe kwiaty na balkon to idealny pomysł na udekorowanie każdej przestrzeni – doskonale prezentują się na małych balkonach, a także tych większych. Kwitnące na biało rośliny dodają elegancji i sprawiają, że całość wygląda romantycznie. Mnóstwo z nich także roztacza piękny zapach. Co warto posadzić?

Spis treści:

  1. Frezja
  2. Powojnik
  3. Petunia
  4. Gardenia
  5. Werbena

Frezja

Zapachu frezji nie lubiła groźna redaktor naczelna z filmu “Diabeł ubiera się u Prady”, jednak ten świeży, wiosenny aromat świetnie sprawdza się nawet na niewielkim balkonie. Frezje wypuszczają średniej wielkości kwiaty, które pojawiają się w różnych okresach – zależy to od terminu sadzenia.

Frezja potrzebuje dużej ilości światła, ale źle znosi bezpośrednie nasłonecznienie. Lubi też miejsca ciche i spokojne. Nie najlepiej znosi niskie temperatury, dlatego na balkon warto ją wynosić dopiero w drugiej połowie maja. Frezja potrzebuje żyznej, przepuszczalnej gleby, aby mogła zdrowo wrastać aż do 30 cm. Świetnie wygląda w skrzyni lub donicy.

białe kwiaty na balkon frezja
fot. Białe kwiaty na balkon: frezja/Adobe Stock, Inga

Powojnik

Powojnik, czyli clematis to piękna roślina pnąca na balkon. Jego kwiaty mogą mieć różne kolory, ale bardzo popularna jest odmiana biała. Niewielkie kwiaty pojawiają się w dużej ilości od maja do sierpnia. W zależności od odmiany powojniki mogą potrzebować bardziej lub mniej zacienionego stanowiska. Te o białych kwiatach warto postawić w półcieniu – w takich warunkach kwitną obficiej. Lubią przycinanie i doskonale prezentują się przy barierkach albo na pergolach.

Warto pamiętać, że powojnik kwitnie dość wolno i potrzeba czasu, aby przykrył ścianę czy balustradę. Dodatkowo potrzebują odpowiedniego podłoża bogatego w wapń, a także stałej wilgotności.

białe kwiaty na balkon powojnik
fot. Białe kwiaty na balkon: powojnik/Adobe Stock, shiler_a

Petunia

Petunie można dostać w wielu kolorach, także w odmianie białej. Kwitnie bardzo długo, często od maja aż do listopada. Dzięki temu balkon może wyglądać pięknie praktycznie do samej zimy. Najlepsze dla petunii będzie jasne, słoneczne stanowisko. Nie lubi chłodu i warto osłonić ją od wiatru. Często wymaga też codziennego podlewania, bo bardzo źle znosi nawet bardzo krótkie okresy suszy.

Petunia potrzebuje nawożenia, a także żyznej, próchniczej gleby. Ładnie prezentuje się w wiszących donicach, a także skrzyniach ogrodowych. To jeden z najpopularniejszych białych kwiatów na balkon.

białe kwiaty na balkon petunia
fot. Białe kwiaty na balkon: petunia/Adobe Stock, caocao191

Gardenia jaśminowata

Gardenia jest niewielką krzewinką, która może urosnąć do ok. metra wysokości. Wypuszcza dość duże kwiaty o intensywnym zapachu. Kwitnie od maja do września, jednak ma spore wymagania, jeśli chodzi o uprawę.

Gardenia potrzebuje jasnego stanowiska z rozproszonym światłem. Nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia. Wymaga także przepuszczalnego podłoża oraz wilgotnego powietrza, dlatego należy ją często zraszać.

Nie lubi także ani suszy, ani zastoju wody, dlatego trzeba ją bardzo ostrożnie i umiejętnie podlewać. Warto sadzić ją w dużych skrzyniach i donicach, a przed zimą przenieść do pomieszczenia.

białe kwiaty na balkon gardenia
fot. Białe kwiaty na balkon: gardenia/Adobe Stock, CandiceDawn

Werbena

Werbena, podobnie jak inne rośliny, może zakwitać na wiele kolorów, w tym także na biało. Zwykle wzrasta na ok. pół metra i wypuszcza niewielkie, ale gęsto ulokowane kwiatki. Najpiękniej kwitnie w okresie od lipca do października, więc może zdobić balkon aż do późnej jesieni.

Najlepiej czuje się na stanowisku ciepłym i słonecznym. Potrzebuje żyznego podłoża i codziennego podlewania. Jednocześnie nie lubi zastoju wody i zalewania bryły korzeniowej, dlatego trzeba podlewać ją umiejętnie. Werbena wymaga przycinania po przekwitnięciu. Dobrze prezentuje się w wiszących pojemnikach i skrzyniach. Lubi też towarzystwo innych roślin.

białe kwiaty na balkon werbena
fot. Białe kwiaty na balkon: werbena/Adobe Stock, Iva

Czytaj także:
Pachnące kwiaty balkonowe
Kwiaty na zachodni balkon