Basen ogrodowy fot. Adobe Stock

Basen - w domu lub ogrodzie. Luksus dostępny dla każdego? Co trzeba wiedzieć?

Basen w domu zazwyczaj ogląda się na filmach. Takie przedsięwzięcie zdecydowanie nie jest możliwe do zrealizowania wszędzie - potrzeba odpowiednio dużo miejsca, a także funduszy. Z basenem w ogrodzie sprawa jest nieco łatwiejsza!
Wioletta Górecka / 03.06.2019 21:19
Basen ogrodowy fot. Adobe Stock

Ogromny, elegancko wykończony basen we własnym ogródku lub w podziemiach domu to marzenie wielu osób. Kto w końcu nie chciałby spędzać wolnych chwil w tak przyjemny sposób, w dodatku nie ruszając się z domu?

Wille z basenem ogląda się jednak zwykle w filmach zza oceanu. Jednak nawet w Polsce możesz pozwolić sobie na odrobinę luksusu w tej postaci! Częściej jednak w ogrodzie, niż w domu - w tym przypadku basen należałoby uwzględnić już na etapie projektu domu.

Podpowiadamy, jak możesz spełnić swoje marzenie i ile szacunkowo będzie to kosztować.

Basen na własność w domu -czy to możliwe?

Dobra wiadomość dla pragnących własnego basenu we wnętrzu domu - to da się zrobić! Zła - to potężne przedsięwzięcie, pociągające za sobą spore koszty, wiele czasu i determinacji. 

Aby mieć swój własny basen w domu, trzeba przeznaczyć na niego dwa pomieszczenia: jedno na pływalnie, drugie - na pomieszczenie techniczne. 

Potrzebne będzie poprowadzenie całego systemu orurowania, a także zabezpieczeń. Niezbędny będzie także system kontroli, uzdatniania wody oraz monitorowania temperatury i wilgotności powietrza, system wentylacyjny. 

Koszt budowy basenu (przy założeniu, że adaptujemy na niego już istniejące pomieszczenia), to minimum 100-150 tys złotych. Dolicz do tego koszty eksploatacyjne, które mogą sięgać nawet 10 tys złotych rocznie. 

Trudno znaleźć konkretną cenę budowy basenu w domu, przede wszystkim ze względu na niewielką popularność tego rozwiązania w Polsce. 

Koszty budowy basenu w domu maleją, jeśli uwzględnisz go już na etapie projektowania domu. Nadal są one jednak dość wysokie, dlatego niewiele osób decyduje się na prywatny basen. 

Co innego w przypadku basenu w ogrodzie, na otwartym powietrzu. 

Basen w ogrodzie

Zobacz więcej na temat funkcjonalnego zagospodarowania ogrodu!
17 akcesoriów do ogrodu, które warto mieć!
Projekt ogrodu - zrób go sama i miej swój wymarzony zakątek!

Tagi: basen
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/05.03.2019 13:22
to prawda że koszty basenu mogą być zniechęcające. ale budowa basenu ogrodowego z założenia na okres tylko wakacyjny mija się z celem. Nowa technologia pozwala na zakup gotowych basenów typu wanna SPA lub basen SWIM który możemy swobodnie użytkować przez cały rok. Ich koszt zaczyna się juz od 30 tys zł. Ciekawostką jest to, że mozemy je przenieść w dowolnej chwili w wyznaczone miejsce. Np z ogrodu do wolnego pomieszczenia. Dalej koszty są na poziomie 300-500 zł za jeden m-c. Napisałem to bo sam byłem zakłopotany gdy stwierdziłem że chciałbym mieć swój własny basen. Basen z przeciwprądem ma powierzchnię ok 10 m2 i można w nim pływać na dowolnym dystansie, dzięki mocnemu przeciwprądowi wytwarzanemu z dyszy JET. Zachęcam do zapoznania się z ta technologią. Basen z przeciwprądem!