5 rad, jak wybrać sadzonki drzew owocowych

sad owocowy fot. Adobe Stock
Jest wiele drzew i krzewów owocowych, które warto mieć na działce. Czym się kierować, by wybór był przemyślany, a rośliny pasowały do naszego ogródka? Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę.
Małgorzata Świgoń / 31.07.2018 04:11
sad owocowy fot. Adobe Stock

1. Dobierz wielkość rośliny do rozmiarów ogrodu. Dokonując wyboru sadzonek drzew owocowych sprawdź, jaka jest ich siła wzrostu i ostateczny rozmiar. Ogromny krzew czy duże drzewo w małym ogródku może się stać dużym kłopotem, zaś małe wolno rosnące będzie wyglądało mizernie na dużej przestrzeni.

2. Ważna gleba i miejsce. Żadna sadzonka nie będzie dobrze i zdrowo rosła w niesprzyjających warunkach. Większość drzewek i krzewów owocowych lubi stanowiska słoneczne, choć są i takie, które nie zmarnieją w cieniu. Trzeba więc wybrać odpowiednie gatunki do naszego niewielkiego sadu. Drugim ważnym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę jest odczyn podłoża, tzw. pH. Gleby o pH powyżej 7 są zasadowe, a o pH poniżej 7 – kwaśne. Większość ma odczyn obojętny czyli pomiędzy pH 6, a 7,5 i mnóstwo roślin świetnie na nich rośnie. Niektórym  odpowiada jednak wyłącznie ziemia kwaśna, zaś innym tylko ziemia zasadowa.

3. Uprawiaj co lubisz. Sporządź listę gatunków oraz odmian drzewek i krzewów owocowych najbardziej przez ciebie lubianych, które chciałabyś hodować w swoim ogrodzie. Następnie wykreśl te, które na pewno nie będą owocować w warunkach, jakie możesz im zapewnić.

4. Zaplanuj długoterminowe zbiory. Aby uzyskać ze swoich upraw, jak najwięcej owoców, wybierz rośliny, które owocują w różnych okresach w ciągu całego sezonu. By maksymalnie zwiększyć plony, wybierz wczesne, średnie i późne odmiany każdego rozważanego przez ciebie gatunku.

5. Weź pod uwagę, ile owoców jesteś w stanie zużyć. Jeśli plony przekroczą twoje możliwości konsumpcyjne, zastanów się, co zrobisz z nadmiarem owoców? Szkoda byłoby je pozostawić na drzewie, aby zgniły. Przekalkuluj też ile czasu i wysiłku będzie cię kosztować uprawa wybranych roślin.

Czytaj też:

• Jak sadzić i uprawiać drzewka owocowe
• Jak dbać o drzewka i krzewy owocowe?

 

Redakcja poleca

REKLAMA