3 sposoby na zapewnienie roślinom wody podczas dłuższej nieobecności w domu. Kwiaty ci za to podziękują

sposoby na nawadnianie roślin podczas urlopu fot. Adobe Stock, meteoritka
Wyjeżdżasz na urlop i nie masz z kim zostawić swoim ukochanych roślin? Wypróbuj jedną z tych metod, które zapewnią im odpowiednie nawodnienie podczas twojej nieobecności.
Urszula Wilczkowska / 18.05.2021 12:46
sposoby na nawadnianie roślin podczas urlopu fot. Adobe Stock, meteoritka

Już niedługo rozpoczyna się sezon urlopowy. Zawsze pamiętamy, by zapewnić opiekę dzieciom lub zwierzakom, jeśli nie możemy (lub nie chcemy) ich ze sobą zabrać. Wiele osób zapomina o tym, że potrzebują jej także rośliny. Brak wody przez 2 tygodnie, zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu, może skończyć się dla nich - co tu dużo mówić - tragicznie.

O ile kwiaty odporne na suszę poradzą sobie nawet tydzień lub dwa bez podlewania, wiele okazów podupadnie na zdrowiu podczas twojej nieobecności. Każda roślina potrzebuje wody, nawet kaktusy, chociaż szkodliwe mity dotyczące pielęgnacji sukulentów mówią zupełnie inaczej.

Optymalnym wyjściem jest poproszenie kogoś o opiekę nad nimi, ale nie oszukujmy się - łatwiej to powiedzieć niż zrobić. Jest jednak kilka trików, które pozwolą ci cieszyć się w spokoju urlopem, podczas gdy twoje rośliny pozostaną zdrowe i zadbane.

Butelka z wodą w doniczce

Pierwszym sposobem jest wetknięcie w doniczkę butelki z wodą - musisz ją jednak wcześniej odpowiednio przygotować. W zakrętce zrób kilka dziurek za pomocą gwoździa, a następnie wetknij butelkę do doniczki do góry nogami.

Wykonanie tego projektu zajmie mniej niż 10 minut, zaś sama metoda podlewania wystarczy na około 5 dni. Idealna będzie dla roślin, które wymagają codziennego podlewania.

Wanna wypełniona wodą

Butelka z wodą jest dobrym pomysłem dla osób, które mają niewiele roślin - trudno jednak ten pomysł wdrożyć w przypadku większej kolekcji. Jeśli w twoim mieszkaniu znajdują się egzotyczne rośliny, które potrzebują dużej wilgotności, ale nie przeszkadza im brak światła, tuż przed wyjazdem włóż je do wanny wypełnionej wodą do wysokości kilkunastu centymetrów i wyłożonej ręcznikiem. Ta metoda powinna wystarczyć na około tydzień twojej nieobecności.

Miska wypełniona wodą

Co jednak zrobić, jeśli planujesz dłuższy wyjazd? Będziesz potrzebować jedynie dużej miski wypełnionej wodą, stołka oraz kilku bawełnianych sznurków.

Miskę ustaw na podwyższeniu, dookoła którego będziesz mogła rozstawić doniczki z roślinami. Następnie włóż do niej jeden koniec bawełnianego sznurka. Drugi delikatnie zagrzeb w wierzchniej warstwie ziemi. Ta metoda nawet przez 2-3 tygodnie zapewni roślinom odpowiednie nawodnienie.

Czytaj także:
Nie masz ręki do roślin? 5 sposobów, dzięki którym ją wyrobisz
Skąd wiadomo, że roślinę trzeba podlać? 5 wyraźnych sygnałów. Lepiej ich nie ignoruj
Twoja roślina umiera, ale nie wiesz dlaczego? Ten trik ją uratuje, a ty nic nie zapłacisz

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA