POLECAMY

18 pięknych żyrandoli z kolekcji 2017: ceny już od 99 zł!

Żyrandol może zdecydować o wystroju całego pomieszczenia - oszpecić je albo upiększyć. Zobacz, jak go wybrać!

Żyrandol to nie tylko źródło światła, ale również bardzo istotny element dekoracyjny całego pomieszczenia. Niewłaściwie dobrany może zrujnować całość aranżacji - czy wyobrażacie sobie, jak wyglądałby przepięknie urządzony salon z wiszącą smętnie na drucie żarówką? Z kolei efektowny żyrandol może odmienić nawet skromnie wyposażone wnętrze.

Obecnie lampa sufitowa rzadko stanowi jedyne oświetlenie w pomieszczeniu. Chociaż jest głównym źródłem światła, większość pokojów jest dodatkowo wyposażona w lampy stojące na podłodze, lampki nocne lub oświetlenie punktowe. Mimo wszystko to żyrandol pozostaje najważniejszym elementem tego typu wyposażenia.

Jak prawidłowo dobierać oświetlenie?

Najpopularniejsze rodzaje żyrandoli

Obecnie najmodniejsze są żyrandole w kilku różnych stylach:

  • retro - ekskluzywne i eleganckie, ozdobione kryształami, imitujące dawne kandelabry przeniesione prosto z pałacowych wnętrz,
  • nowoczesne - przypominające nieco nowoczesne dzieła sztuki, geometryczne, często bardzo minimalistyczne,
  • klasyczne - kombinacja stylu nowoczesnego i retro, funkcjonalny miks współczesnej przydatności z nutką dawniejszej wystawności,
  • artystyczne - niebanalne, ale trudne, dominujące w każdym pomieszczeniu i niekiedy przytłaczające pozostałe jego elementy.

Jak za pomocą żyrandola odmienić pomieszczenie?

Istnieje kilka prostych trików, dzięki którym dobór żyrandola może odmienić całość aranżacji.

  • Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, wybierz lampy o przezroczystych kloszach. Dzięki temu światło będzie bardziej rozproszone, a metraż optycznie wyda się o wiele większy.
  • Jeżeli pokój jest spory i chciałabyś dzięki oświetleniu dodać mu przytulności i bardziej kameralnego klimatu, wybierz żyrandol z kloszami, które nie są przezroczyste. Lekko zgaszony snop światła sprawi, że w pomieszczeniu będzie nastrojowo!
  • Wybierając żyrandol, zwróć uwagę na możliwość doboru pasujących kinkietów lub lampek. Nawet jeśli na razie nie zamierzasz ich dokupować, w trakcie użytkowania może okazać się, że dodatkowe oświetlenie jest bardzo potrzebne. Dobór lamp z różnych kompletów obroni się tylko w eklektycznym wnętrzu.

Czytaj też na temat aranżacji wnętrz

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/7 miesięcy temu
No i fakt faktem piękne są i można się nimi zachwycić ale temat oświetlenia się łączy z instalacja elektryczną. Ja niedawno robiłam remont takiej instalacji u siebie. korzystałam z alltech z Zielonej Góry. Tam mi wyjaśnili jakie będą najlepsze rozwiązania u mnie w domu. Super ekipa!