OŚWIETLENIE: oświetlenie łazienkowe, oświetlenie salonu i inne

pokój z ładnym oświetleniem fot. Fotolia
Czy wiedziałaś, że do sypialni nie powinno się wybierać zimnego światła, a do gabinetu ciepłego? Dowiedz się więcej!
Weronika Kwaśniak / 18.05.2017 15:36
pokój z ładnym oświetleniem fot. Fotolia

Oświetlenie to bardzo ważna część wystroju mieszkania. Może powiększyć (lub pomniejszyć) optycznie pomieszczenie, a także... sterować naszym nastrojem. Niewiele osób wie, że światło białe lub chłodno białe mobilizuje do pracy i ułatwia koncentrację. Z kolei światło ciepłe sprzyja odprężeniu i relaksowi. Warto więc zauważyć, że chłodne oświetlenie w sypialni może pogarszać jakość wypoczynku, a ciepłe światło w gabinecie utrudniać skupienie podczas pracy.

Jak dobrać oświetlenie do pomieszczenia?

O czym pamiętać, aranżując rozmieszczenie oświetlenia w pomieszczeniu? W łazience światło powinno być skupione po obu stronach lustra - najlepsze będą lampy umieszczone symetrycznie. Nie wolno decydować się na lampę stojącą, która mogłaby ulec zalaniu wodą i doprowadzić do porażenia prądem. W salonie nie należy poprzestawać tylko na głównym oświetleniu sufitowym, ale dołożyć jeszcze dodatkowe, np. stojącą lampę, która umożliwi czytanie. Do salonu i sypialni wybierajmy żarówki, dające ciepłe odcienie światła, które umożliwiają relaks i działają odprężająco.

W kuchni światło również powinno być ciepłe, ponieważ w zimnym żywność będzie wyglądać mniej apetycznie. Zimne wybieraj tylko do tych pomieszczeń, w których musisz być skupiona i skoncentrowana. Świetnie nadaje się więc np. do kącika, w którym stoi biurko małego ucznia - ułatwi odrabianie lekcji.

Rodzaj oświetlenia może również zmieniać proporcje wnętrza. Jeśli korytarz jest długi, skieruj światło na krótsze ściany. Skierowanie silnego, jasnego światła na sufit sprawi, że każde pomieszczenie optycznie wyda się wyższe. Jeśli chcesz poszerzyć wnętrze, zamontuj kinkiety na dłuższych ścianach.

Jakie żarówki wybierać?

Wiele osób kupuje wyłącznie żarówki energooszczędne. To błąd - stosowanie tego rodzaju oświetlenia w miejscach, w których rzadko i krótko przebywamy, wcale nie jest oszczędnością. Włączanie i szybkie wyłączanie drastycznie skraca żywotność tego typu żarówek. Warto więc używać ich tylko w tych pomieszczeniach, gdzie spędzamy sporo czasu.

Największe oszczędności można poczynić, montując halogeny. Należy wybierać jednak te najnowszego typu - starsze i tanie mogą być droższe w eksploatacji, niż zwykłe żarówki! W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszy się także oświetlenie LED-owe. Modne są również taśmy LED, które są giętkie i mogą stanowić ciekawe akcenty w pomieszczeniach, np. w salonie czy sypialni. Dzięki temu, że taśmy się nie nagrzewają, można ustawiać je na meblach i osiągać jeszcze bardziej interesujące efekty.

Zobacz więcej na temat gadżetów do domu

Redakcja poleca

REKLAMA