Jak powinno wyglądać efektowne oświetlenie schodów? Zobacz kilka inspiracji!

Oświetlenie schodów musi być subtelne. Natężenie nie może być tak duże, jak w innych pomieszczeniach.
szerokie schody fot. Fotolia

Piękne schody pełnią w domu nie tylko rolę funkcjonalną. Mogą być też jego prawdziwą ozdobą - w końcu stają się wtedy jednym z dominujących elementów we wnętrzu. Wykonane z precyzją i dbałością o detale będą prezentować się naprawdę efektownie. Nie chodzi jednak tylko o same schody - ważne jest również oświetlenie schodowe, które musi być ekonomiczne i po prostu... ładne!

O czym pamiętać, gdy wybierasz oświetlenie schodów?

  • Światło powinno padać na stopnie. Warto to podkreślić, ponieważ zdarzają się aranżacje, w których strumień światła skierowany jest w oczy, a same schody pozostają słabo doświetlone.
  • Nie zapomnij o przełączniku schodowym. Dzięki temu światło można włączyć na dole, a wyłączyć na górze - i odwrotnie.
  • Dobierz oprawki oświetlenia w taki sposób, aby nie lśniły. W przeciwnym przypadku będą oślepiać osobę, która wchodzi na schody.
  • Oświetlenie schodów musi być subtelne. Natężenie nie może być tak duże, jak w innych pomieszczeniach.

Zobacz też nasze pomysły na aranżację salonu

1. Zawieszone w przestrzeni

 

Studio BODO lighting design ° in #Bodrum #steplighting #stairslighting #light #luse #lightingdesign #architectural #interiordesign #arch

Post udostępniony przez Studio BODO lighting design (@bodolightingdesign)

Takie schody nie są może zbyt bezpieczne ani praktyczne, a już na pewno nie nadają się do domu, w którym mieszkają dzieci lub starsze osoby... Fakt jednak pozostaje faktem - prezentują się tak pięknie, że aż nie można oderwać od nich wzroku!

2. Podświetlona poręcz

Dobrym pomysłem jest także podświetlenie poręczy. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z ilością i natężeniem oświetlenia schodów - łatwo uzyskać wtedy efekt jak z modowego wybiegu. I w tym przypadku wcale nie jest to komplement.

3. Oświetlenie LED-owe

Kolejny przykład efektownego użycia oświetlenia LED. Praktycznie, a jednocześnie pięknie!

4. Zimne światło, przytulny efekt

 

LED stair lightning

Post udostępniony przez Sevans Group (@sevansgroup)

Nie tylko ciepłe światło daje przytulny efekt. Chociaż z natury zimne tony uważa się za mniej odprężające i niesprzyjające relaksowi, w przypadku oświetlenia schodowego sprawdzą się idealnie!

5. Nocne efekty specjalne

 

У нас тут такая красота дома намечается 😍 или история о том как муж выпал из жизни на пару дней 😂🙈 дом преображается на глазах 💙💜 #ардуино #лестницасподсветкой #освещение #освещениелестницы #подсветка #подсветкалестницы #умныйдом #дом #лестница #дизайн #интерьер #автоматическаяподсветкалестницы #ledstairs #led #ledlights #stairs #stairway #arduino #smarthome #lighthouse #lights #interior #disign #ourhome #interactivehome #светодиоды #illumination

Post udostępniony przez Marina Sebriuk (@mari_sebriuk)

Takie oświetlenie schodowe robi wrażenie głównie nocą. Trudno raczej mówić o jego praktyczności - w największym stopniu chodzi o efekty wizualne. Świetlne tasiemki można stosunkowo łatwo zdemontować i ułożyć ponownie w innej konfiguracji.

Zobacz więcej pomysłów na aranżację wnętrz

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/rok temu
Bardzo ciekawe rozwiązania, mi także marzy się takie oświetlenie schodów na Klusdesign.pl widziałam naprawdę fajne rozwiązania, które sprawdzą się do każdego wnętrza!
/rok temu
Bardzo dobre pomysły! Wiele osób myśli, że ten rodzaj oświetlenia sprawdza się tylko do dekoracji, moim zdaniem to bardzo praktyczne rozwiązanie.
/rok temu
Oświetlenie jest bardzo ważne fakt faktem, przy oświetleniu ważna jest elektryka - instalacja elektryczna, żeby to wszystko było spięte i fajne. Mi instalację elektryczną robiła firma z Zielonej Góry - alltech od razu było widać, ze znają się na tym co robią!
POKAŻ KOMENTARZE (1)