Styl francuski w domu

- Małgorzata Czyż
Styl francuski w polskich wnętrzach cieszy się coraz większą popularnością. Przytulny, dekoracyjny jest przede wszystkim efektowny i uznawany za świadectwo dobrego gustu. W Polsce, rozpromowała go marka Zień Home, dla której pracował Ivan Leskov, dziś projektujący wnętrza pod własną marką Ivan Leskov Architects. Tworzy projekty dla najbardziej wymagających klientów w Polsce i za granicą. Nam podpowiada jak wprowadzić francuskość w swoje cztery kąty.
Czym jest styl francuski w projektowaniu wnętrz?
Nie tyle styl francuski, co paryski. Paryż ma swoją duszę, rytm i swego rodzaju romantyczną aurę, którą ludzie chcieliby przenieść do swoich domów. Styl ten ma swój blask i urok. Patrząc na zdjęcia luksusowych wnętrz tego rodzaju odnosi się uczucie ciepła i przytulności, nierzadko budowane przez neutralne barwy.
Czym najbardziej charakteryzuje się styl francuski we wnętrzach?
Jest kilka właściwości. Jedną z nich są na pewno sztukaterie na ścianach i dekoracyjne gzymsy przy sufitach. Nie mogą być przesadne. Nie chodzi tu o budowanie atmosfery pałacu. Innym czynnikiem będzie parkiet ułożony w jodełkę francuską z okalającą bordiurą. Dobrze wygląda dąb ułożony w ten wzór. Jeszcze lepiej, gdy drewniana podłoga łączy się miejscami z kamienną posadzką. Tu świetnie sprawdzi się biały marmur - carrara czy calacatta. Jeśli chodzi o łazienki i pokoje kąpielowe to klimatu nadadzą białe shuttersy oraz retro ceramika i baterie. Często we wnętrzach tego rodzaju znajdują się również kamienne kominki.
Jakie meble najlepiej pasują do takich wnętrz?
Naprawdę przeróżne! Wszystko zależy od mieszkańca takiego wnętrza. Osobiście uważam, że w paryskich wnętrzach wspaniale wyglądają vintage perełki, oryginalny dwudziestowieczny design. Przykładowo szezlong LC4 Cassiny czy fotel Lucera projektu Eames produkowane przez Vitrę. Świetnie się też sprawdzi dobra sztuka, rzeźby i obrazy.
Czy styl francuski każdemu pasuje?
Styl francuski jest niesłusznie przypisywany jako pasujący wyłącznie do kobiet. Może on jednak również mieć swoje odmiany. Przykładowo, projekty francuskiego projektanta Josepha Diranda, którego projekty są niezwykle francuskie, jednak nieco bardziej surowe, czy wręcz właśnie "męskie". Jego twórczość jest niekiedy nazywana neo-klasyczną. Posługuje się jednak również sztukaterią, wspomnianą jodełką francuską czy marmurem.
Co jest najważniejsze przy przedsięwzięciu, jakim jest projekt własnego domu?
Czas i skoordynowanie kolejnych etapów projektu i budowy wnętrz. Zawsze powtarzam, że najlepiej, gdy klienci zgłaszają się do mnie na samym początku projektu. Najlepiej, gdy nawet budynek jeszcze fizycznie nie powstał. Daje to szansę na zaoszczędzenie kosztów, wcześniejszego przewidzenia ewentualnych utrudnień, a także dłuższy czas na przemyślenia jak wnętrze ma dokładnie wyglądać. Inną ważną rzeczą jest znalezienie na samym początku architekta, którego portfolio odpowiada wstępnym wyobrażeniom, jak chciałoby się, aby nasze wnętrze finalnie wyglądało.
T. +48 500 622 620
E: mr@ivanleskov.com


