Sufit napinany - cena, zalety, wady, jak wygląda montaż sufitu napinanego

sufit napinany fot. Adobe Stock
Sufit napinany to sufit wykonany z odpowiednio napiętej folii, mocowany na stelażach z listew aluminiowych. Cena sufitu napinanego zaczyna się od 70 zł/m2, zależy od grubości folii i wzoru.
/ 25.02.2020 12:01
sufit napinany fot. Adobe Stock

Sufit napinany, to wbrew pozorom wcale nie nowość, jednak właśnie teraz zyskuje ogromne zainteresowanie.

Jeśli do tej pory sufit napinany kojarzyłaś z podpiętymi, zwisającymi tkaninami znanymi z sal weselnych, pora wyprowadzić cię z błędu. Sufit napinany najczęściej jest wykonywany ze specjalnej folii PVC, i napięty tak bardzo, że przypomina szkło.

Na skróty:

  1. Sufit napinany - przykładowe wzory
  2. Jak wygląda montaż sufitu napinanego
  3. Sufit napinany - zalety
  4. Sufit napinany - wady
  5. Ile kosztuje sufit napinany

Sufit napinany - wzory

Nie będzie przesadą, jeśli napiszemy, że ilość wzorów sufitów napinanych jest niezliczona. Tak naprawdę sama możesz go sobie zaprojektować - wówczas wybrane przez ciebie zdjęcie zostanie odpowiednio wydrukowane na folii.

Sufit napinany może  być wykończony matowo, satynowo, lub na wysoki połysk. Rzadziej spotykany rodzaj sufitu napinanego to ten wykonany z tkaniny.

Jednym z najbardziej popularnych pomysłów jeśli chodzi o wykonanie sufitu napinanego jest montaż czarnej, błyszczącej folii, jak na zdjęciu poniżej:

sufit napinany
fot. Adobe Stock

Taki wzór doskonale imituje lustrzaną taflę, którą dla jeszcze lepszego efektu estetycznego można podświetlić ledami lub taśmą. 

Zazwyczaj lustrzany sufit napinany łączy się z zabudową z płyt kartonowo-gipsowych, zwłaszcza w większych pomieszczeniach folia wypełnia jedynie część właściwego sufitu:

sufit napinany
fot. Adobe Stock

Niebanalny efekt daje utworzenie tzw. gwiaździstego nieba nocnego lub błękitnego widoku z chmurami. Sufit napinany można wykonać praktycznie w każdym pomieszczeniu.

Jeśli chcesz zamontować sufit napinany w łazience, wybierz taki kolor folii, który będzie pasował do wystroju:

sufit napinany
fot. Adobe Stock

Sufit napinany w łazience to też dobry wybór, jeśli obawiasz się zalania przez sąsiada z góry. Jest wyjątkowo szczelny, nie musisz obawiać się szkód wyrządzonych przez wodę.

Jak wygląda montaż sufitu napinanego

Montaż sufitu napinanego jest dosyć szybki, pod warunkiem, że wykonuje go osoba doświadczona. Równie istotne jak zamontowanie samej folii, jest umocowanie aluminiowych listew po obwodzie sufitu.

Trzeba zrobić to równo, najlepiej używając laserowej poziomicy. Folia delikatnie obniża pułap pomieszczenia (choć optycznie je podwyższa), na około 3,5 cm (wysokość listwy).

Oczekiwanie na montaż folii skrojonej specjalnie na zamówienie i na wymiar trwa dosyć długo (nawet do kilkunastu tygodni).

Montaż sufitu napinanego krok po kroku może wyglądać tak:

  • wyrównanie ścian, do których zostaną zamocowane listwy aluminiowe;
  • rozmieszczenie ew. instalacji (np. oświetlenia ledowego);
  • dokonanie pomiarów i zamontowanie listew;
  • zamocowanie klamerek w narożnikach listew;
  • ogrzanie pomieszczenia do około 40 stopni Celsjusza i samej folii do około 70 stopni;
  • zawieszenie folii na klamrach wg instrukcji producenta (na razie bez napinania);
  • wpięcie folii w aluminiowe listwy przytwierdzone do ścian;
  • zamontowanie maskownic (są to zazwyczaj plastikowe listwy w kolorze sufitu maskujące szczeliny).

Zalety sufitów napinanych

Sufit napinany nie posiada praktycznie żadnych ograniczeń związanych z zastosowaniem oświetlenia czy wentylacji. Oto jego niezaprzeczalne zalety:

  • czysty i szybki montaż;
  • łatwy w utrzymaniu czystości;
  • unikalny wygląd;
  • pozwala ukryć niedoskonałości sufitu;
  • wysoka wytrzymałość i odporność na niskie temperatury;
  • możliwy do wykonania w małym i dużym pomieszczeniu.

Sufit napinany jest wyjątkowo wytrzymały (nawet 100 kg na 1m2 powierzchni folii). Nie przepuszcza wody, a w razie pożaru nie zapala się (może się jedynie stopić).

Do czyszczenia sufitu napinanego nie wolno używać środków na bazie alkoholu, czyścimy go jedynie za pomocą ściereczki z mikrofibry nasączonej wodą z dodatkiem mydła lub specjalnym preparatem.

Wady sufitów napinanych

Tym, co można zaliczyć do wad sufitu napinanego są:

  • brak możliwości skutecznej renowacji;
  • problematyczne czyszczenie sufitu z uciążliwych plam;
  • czas oczekiwania na zamówiony format;
  • chemiczny zapach w pierwszych dniach po zamontowaniu;
  • trudność w montażu sufitu bez posiadania specjalistycznego sprzętu.

Jeśli zdarzy ci się uszkodzić sufit ostrym narzędziem, możesz go trwale porysować lub nawet przedziurawić. Naprawa sufitu może okazać się zbyt pracochłonna i nieopłacalna.

Choć sufity napinane montuje się na basenach, w kuchniach i łazienkach, użytkownicy zwracają uwagę na fakt, że wyczyszczenie sufitu napinanego w kuchni jest trudne.  Pamiętaj, że nie możesz stosować silnych środków czyszczących.

Samodzielne zamontowanie sufitu napinanego nie jest niemożliwe, za to łatwo o pomyłki w pomiarze (tutaj każdy centymetr gra rolę). Zdecydowanie lepiej będzie zwrócić się do wykwalifikowanej firmy z doświadczeniem w budowie sufitów napinanych.

Sufit napinany - cena

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jednak koszt sufitu napinanego zaczyna się od 70 zł / m2. Sufit napinany nie jest droższy niż sufit wykonany z płyt kartonowo-gipsowych wraz z oświetleniem.

Do tej ceny należy jednak doliczyć koszt robocizny, który zwykle wynosi 20 - 30 zł / 2.

Przykładowo, gdybyś chciała jedynie pomalować sufit, raczej nie będzie wyglądał dobrze, jeśli nie nałożysz gładzi szpachlowej (co oczywiście także podnosi koszt wykończenia).

Cena sufitu napinanego może być jednak dużo wyższa, jeśli zdecydujesz się np. na specjalną folię wygłuszającą.

Zobacz więcej inspiracji dot. urządzania wnętrz:

Redakcja poleca

REKLAMA