Sposoby na zaparowane szyby w aucie

Zima to czas, kiedy często nas coś zaskakuje. Musimy radzić sobie z śniegiem i lodem, zalegającym nie tylko pod naszymi drzwiami, ale również na aucie. Podpowiadamy jak skutecznie i na długo poradzić sobie z parującymi szybami w samochodzie.

Zima to czas, kiedy często nas coś zaskakuje. Musimy radzić sobie z śniegiem i lodem, zalegającym nie tylko pod naszymi drzwiami, ale również na aucie. Podpowiadamy, jak skutecznie i na długo poradzić sobie z parującymi szybami w samochodzie.

Sposoby na zaparowane szyby w aucie

Choć kobieta za kierownicą niestety nadal stereotypowo postrzegana jest jako potencjalne niebezpieczeństwo, coraz więcej pań doskonale czuje się za kółkiem. Aby dopełnić tej naszej samochodowej perfekcji, warto, aby w sytuacji zimowego kryzysu poradzić sobie szybko i sprawnie. Chodzi przecież o komfort jazdy i przede wszystkim o bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego. Zimowa aura sprawia, że pierwsze chwile, po odpaleniu silnika poświęcamy m.in. na odparowywaniu szyb, które szarpią nerwy nie jednemu, kto z zegarkiem w ręku, spieszy się rano do pracy. Tymczasem dbając o nasze auto, często zapominamy, aby w pierwszej kolejności likwidować przyczyny, a nie tylko skutki. Tym bardziej, że okres zimowy, cechuje się sporymi, dobowymi różnicami temperatur (wraz z przymrozkami) oraz częstymi opadami deszczu czy śniegu. W wyniku czego wewnątrz samochodu gromadzi się zdecydowanie więcej wilgoci, która jest m. in. przyczyną zaparowania czy chociaż by oszronienia szyb, a to może nawet doprowadzić do problemów z uruchomieniem silnika.

Jakie są najczęstsze przyczyny parowania szyb?

 

 • Niesprawny układ klimatyzacji - sprawny układ klimatyzacji ub wentylacji samochodu oraz ogrzewania tylnej i przedniej szyby to rzecz w tym przypadku niezbędna. Jeżeli nie parkujemy auta w "ciepłym" garażu, zimą, aż do wiosny musimy planować wychodzenie z domu o kilka minut wcześniej niż do tej pory, aby móc spokojnie rozruszać auto do bezpiecznej jazdy. Czyli po to, by ruszać, gdy para wodna czy szron całkowicie znikną z szyb. Musimy pamiętać, że jazda samochodem z zaparowanymi szybami, szczególnie tą przednią, może zakończyć się mandatem, a o możliwości spowodowania wypadku nie wspominając.

  Sposoby na zaparowane szyby w aucie

 • Kolejną z przyczyn parowania szyb jest oczywiście zbierająca się wilgoć w aucie, wprost z naszych butów czy przemoczonego lub ośnieżonego ubrania. Wilgoć ta zbiera się również podczas wsiadania i wysiadania w trakcie deszczu, przez zużyte uszczelki drzwi i klapy bagażnika oraz oczywiście w trakcie oddychania. Mnóstwo wody potrafią zgromadzić też tapicerka, wykładzina podłogowa, podsufitki i dywaniki. Niestety, nie da się w pełni ustrzec przed efektem parowania, ale dzięki codziennym czynnością, można ją skutecznie zmniejszyć.                                                        Fot. autobuyingexperience.com
 • Błędna obsługa nawiewów - dość prozaiczna rzecz, a jednak zdarzająca się wyjątkowo często. Problem zaparowanych szyb dotyczy tych kierowców, którzy włączają nawiewy w taki sposób, że powietrze krąży wewnątrz samochodu.

Jak poradzić sobie z zaparowanymi szybami?

 • Parowanie szyb może być spowodowane dłuższą jazdą na obiegu wewnętrznym, o którym już wspominałam. W sytuacji gdy szyby zaczynają parować warto zatem przełączyć obieg na zewnętrzny, to skutecznie zmniejszy parowanie wewnątrz auta.
 • Ogrzewanie wnętrza samochodu warto również wspomóc mocnym nadmuchem powietrza na przednią szybę, ale pod warunkiem, że nie jest to zimne powietrze z dużą ilością wilgoci, a więc z zewnątrz. Tak uprzywilejowane są auta z klimatyzacją, która ze swej natury osusza powietrze. Natomiast w pojazdach z automatyczną klimatyzacją, która pozostaje włączona praktycznie przez cały rok, nie powinno występować roszenie szyb. Natomiast przy klimatyzacji manualnej na początek dobrze jest nieco mocniej podkręcić ogrzewanie.
 • Nim zimowy sezon rozpocznie się na dobre warto wymienić dywaniki welurowe na gumowe. Wcześniej dobrze osuszając wykładzinę podłogową. To pozwoli na łatwe pozbycie się wody w gumowych korytek.
 • Jeśli samochód parkuje na noc w garażu, aby zachować cyrkulacje powietrza dobrze jest pozostawić lekko uchylone szyby.
 • SOS dla zabieganych kierowców - jeśli wszystkie sposoby zawodzą, lub zwyczajnie brakuje na to czasu, zawsze można ratować się specjalistycznymi preparatami dostępnymi w sklepach. Po ich użyciu na powierzchni szyby tworzy się specjalna powłoka -hydrofobowa, która z powodzeniem zapobiega zaparowaniu szyb. Są też środki chemiczne, które stosuje się, by ochronić przed nadmiarem wilgoci tapicerkę, fotele czy chociażby podsufitkę.

Sposoby na zaparowane szyby w aucie

"Kobiece sztuczki" - domowe sposoby na przejrzyste szyby

 • Z bawełnianej chustki na głowę zrób kieszonkę po czym wsypujemy zwykłą sól kuchenną. Chustkę dokładnie zaszyj. Przecieraj nią szyby w samochodzie raz w miesiącu.
 • Spryskaj szybę pianką do golenia (nie może być to żel do golenia, w grę wchodzi tylko pianka) po czym wytrzyj ją czystą ściereczką. Powtarzaj tą czynność przynajmniej raz w tygodniu.
 • Zmieszaj pół szklanki gliceryny z połową szklanki alkoholu metylowego w buteleczce ze spryskiwaczem. Spryskaj dość oszczędnie szyby ową mieszanką, po czym wytrzyj je do czysta ręcznikiem papierowym (doskonale sprawi się ten karbowany) lub ewentualnie zwykłą gazetą.
 • Wśród popularnych sposobów na parujące szyby jest również potarcie ich ziemniakiem lub cebulą (choć osobiście cebulę, ze względu na zapach odradzam). Przetnij ziemniaka (cebulę) na pół i dokładnie wysmaruj nim szyby po czym dokładnie wytrzyj.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/rok temu
Mi maz zawsze cos tam podpowiada ze mam nawiewy kierowac tak czy inaczej w kazdym razie ja mam taki preparat z tej firmy K2 co wrzuciliscie na zdjeciu i jak go zaaplikuje to mam spokoj z zaparowanymi szybami a to wazne bo jak dzieci do przedszkola odwoze no to logiczne ze bezpieczenstwo na pierwszym miejscu
/2 lata temu
Witam, powłoka hydrofobowa jak i nanopowłoka jest to to samo. Pozdrawiam, Sebastian Nikulski Online Ekspert NordGlass
/2 lata temu
Mam pytanie bo właściwie do tej pory nie wiem czy powłoka hydrofobowa , nanopowłoka i hydrofobizacja to jest to samo?
POKAŻ KOMENTARZE (6)