Pokój dla pierwszaka i nastolatka - specjaliści doradzają!

Choć rok szkolny już się zaczął to nie wszyscy rodzice zdążyli przygotować miejsca nauki i wypoczynku dla swojego dziecka. Inne potrzeby ma pierwszoklasista, a inne nastolatek. Specjalnie dla spóźnialskich kilka podstawowych rad od dekoratora wnętrz i okulisty.
/ 23.09.2013 06:31

Choć rok szkolny już się zaczął to nie wszyscy rodzice zdążyli przygotować miejsca nauki i wypoczynku dla swojego dziecka. Inne potrzeby ma pierwszoklasista, a inne nastolatek. Specjalnie dla spóźnialskich kilka podstawowych rad od dekoratora wnętrz i okulisty.

Pokój pierwszaka i nastolatka – czym się różnią i jak je urządzić radzą specjaliści

Fot. Depositphotos

W ostatnich latach projektanci dostrzegli potrzeby dzieci w różnym wieku. Firmy wnętrzarskie poszerzyły swoją ofertę o meble, artykuły dedykowane danym grupom wiekowym. Powstały kolekcje, w których dzieci w różnym wieku odnajdują swoje zainteresowania, z którymi się identyfikują. Jednak zarówno dekoratorzy wnętrz, jak i lekarze, co do jednego są zgodni – pokój dla ucznia ma być przede wszystkim wygodny i dostosowany do jego potrzeb. Ale jakie potrzeby ma nastolatek, a jakie pierwszoklasista? O czym należy pamiętać, urządzając im przestrzeń do nauki i zabawy?

- Trzeba przede wszystkim zadbać o to, aby dziecko miało wygodny pokój, dostosowany do jego potrzeb. Spójrzmy też na ich zainteresowania, ponieważ dzieci lepiej się czują w miejscu im dedykowanym. Poszukajmy inspiracji w katalogach wnętrzarskich, zwróćmy uwagę na kolorystykę i wzornictwo, jakie proponują. Najlepiej róbmy to razem ze swoimi dziećmi - one wiedzą, co lubią i w jakim wnętrzu chcą uczyć się i wypoczywać – przekonuje Sylwia Tasiemska, specjalista ds. wyposażenia wnętrz IKEA Katowice.

Dzieci rozpoczynające przygodę ze szkołą różnią się pod wieloma względami od nastolatków, którzy ze szkolnym rygorem są już zaznajomieni, np. : wzrostem, potrzebami, zainteresowaniami, sposobem na odpoczynek. Dla sześciolatka zabawa jest częścią jego życia.

Maluch potrzebuje jeszcze pojemniki na klocki i pluszaki oraz wolnej przestrzeni na zabawę. Nastolatek więcej czasu spędza z rówieśnikami, stąd potrzebuje wygodnego miejsca do rozmów z kolegami – sofę, fotel.

- Urządzając pokój dla pierwszoklasisty musimy pamiętać o tym, że meble powinny być dostosowane do jego wzrostu. Sięganie po książki nie może stanowić dla niego problemu. Odpowiedniej wysokości musi być też najważniejszy mebel ucznia – biurko – radzi Sylwia Tasiemska - Pamiętajmy, by nóżki naszej pociechy nie wisiały w powietrzu, kiedy odrabia lekcje. To zaprocentuje w przyszłości jego zdrowiem. Z kolei nastolatek nie może odrabiać lekcji przy biurku zbyt niskim. Kolana muszą swobodnie mieścić się pod blatem stołu. – dodaje ekspertka.

Co z oświetleniem?

Odpowiednie oświetlenie pokoju dla ucznia ma znaczenie dla komfortu jego nauki i zdrowia oczu. Najlepiej, jeśli pokój dziecka jest jasny i naturalnie oświetlony. Biurko powinno być ustawione w pobliżu okna. Dla osób praworęcznych najlepiej, jeżeli będzie ono stało po lewej stronie okna, a dla osób leworęcznych po stronie prawej.

- Pozwoli to na optymalne oświetlenie miejsca nauki, ale również chwile krótkiego odpoczynku, polegające na patrzeniu przez okno w dal. Rozluźnia to mięśnie w oku odpowiedzialne za ostre widzenie z bliskich odległości i zapobiega krótkowzroczności szkolnej – wyjaśnia Agnieszka Nowak, okulistka Specjalistycznej Poradni Okulistycznej Okulus Plus w Jaworznie - Pamiętać należy również o sztucznym oświetleniu biurka lampką biurkową. Przy zakupie należy zwrócić uwagę, aby miała ona możliwość regulacji strumienia światła, tak aby nie raziła w oczy. Światło powinno padać z lewej strony, jeżeli dziecko jest praworęczne, a z prawej w przypadku osoby piszącej ręką lewą – zwraca uwagę specjalistka chorób oczu.

Jak pobudzić melancholika?

Nie ma generalnej zasady, jak powinno się pomalować pokój ucznia i wykorzystać paletę barw w elementach wystroju wnętrza.
- Tu trzeba kierować się indywidualnością. Jeżeli dziecko jest bardzo spokojne, można je pobudzić mocnymi kolorami, na przykład malując jedną ze ścian mocniejszym kolorem, albo korzystając z mocnych akcentów kolorystycznych w doborze dekoracji. Dzieci na pewno lubią kolorowy świat i takim chciałyby go widzieć. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić. Wymaga to wyczucia i równowagi – zachęca dekoratorka.

Okulistka zwraca uwagę, że jasne, pastelowe i stonowane kolory pokoju ucznia wpływają na lepszą koncentrację podczas nauki i ułatwiają chwile relaksu.
Aranżacja wnętrza ucznia powinna przede wszystkim współgrać z tym, co dziecko lubi. Jeżeli czuje się rycerzem albo królewną, lubi gotować lub malować, gra w piłkę lub tańczy - postarajmy się, aby otoczenie, w którym przebywa rozwijało jego wyobraźnię i stwarzało możliwości zabawy oraz odpoczynku. Dom to przecież najważniejsze miejsce dla młodego człowieka.

Źrodło: materiały prasowe

Redakcja poleca

REKLAMA