Obecnie coraz popularniejszym trendem jest umieszczenie w łazience płytek o różnych formatach. To efektowne rozwiązanie, które wymaga jednak dopracowania wielu szczegółów. Zobacz pomysły na nowoczesną aranżację łazienki i wskazówki, jak zająć się detalami!
Płytki w wielu formatach
Jednorodna powierzchnia, wykończona płytkami w stonowanej kolorystce, zarówno na podłodze jak i ścianie, to jeden ze sposobów, które sprawdzają się w każdym pomieszczeniu.Przy różnych rozmiarach płytek, możemy łączyć barwy, wzory, czy struktury w nieszablonowy sposób. Decydując się na takie rozwiązanie, warto na wstępie dokładnie przemyśleć całość kompozycji. Przed ułożeniem na jednej powierzchni różnych formatów płyt, takich jak: kwadraty, prostokąty, o różnych wielkościach, a zwłaszcza z wykorzystaniem płyt dekoracyjnych, należy opracować na wstępie prac dodatkowy plan koncepcji, aby ograniczyć zbędne docinanie płyt, a przez to niepotrzebne marnotrawienie materiału – radzi Romuald Skrzypczyński, ekspert marki Ceramstic.
Zobacz też nasze porady:
Nietypowe zastosowania mleka - 8 pomysłów
Nietypowe zastosowania płynu do mycia naczyń - 5 pomysłów
Nowoczesna aranżacja łazienki
Nowoczesna aranżacja łazienki
Metody układania dekorów są takie same jak w przypadku zwykłych płytek. Często wykorzystuje się te same kleje montażowe – mówi Romuald Skrzypczyński. Układając płytki na ścianie, można zastosować klej o niższych parametrach, niż w przypadku podłogi. Na ścianach płytki nie podlegają takim obciążeniom jak na posadzce, gdzie płytki podłogowe powinny mieć powierzchnię styku z klejem min. 90-95%.
Kiedy wybieramy płytki w różnych rozmiarach, warto uzupełnić aranżację równie nietypowymi dekorami. Wykorzystaj np. dekory szklane, mozaiki, listwy czy zdobione gresy szkliwione, które nie tylko w łatwy sposób można dopasować do płytek w różnych wymiarach, ale także wprowadzić ciekawą strukturę lub akcent kolorystyczny, ożywiający wnętrze.Nowoczesna aranżacja łazienki
Nowoczesna aranżacja łazienki
Najczęściej spotykanymi błędami i zaniedbaniami przy układaniu płytek w stosunku do podłoża, jest jego nieodpowiednie przygotowanie. Nie powinniśmy układać płytek, jeśli podłoże jest nierówne, nasiąkliwe, zbyt gładkie lub ma pozostałości substancji antyprzyczepnościowych – wyjaśnia Romuald Skrzypczyński z Ceramstic. Musimy także zwrócić uwagę na stabilność – podłoże nie może uginać się czy zmieniać wymiar, a także na nośność – czy nie jest przypadkiem osypliwe, nie rozwarstwia się czy kreduje – dodaje.
Nowoczesna aranżacja łazienki
Nie mając dostatecznych informacji, w tej kwestii również łatwo o pomyłkę. Klienci często stosują niewłaściwie dobrany do podłoża i płytki klej pod względem parametrów oraz konsystencji. Układając je, stosują zbyt grubą warstwę kleju lub niewłaściwie rozprowadzają go po płytce.
Niedopuszczalne jest tak zwane "klejenie na placki", gdzie klej nie jest rozprowadzony na całej powierzchni płytki, co może spowodować jej pękanie lub nasiąkanie powierzchni wodą. Przy zakupie płytek powinniśmy również sprawdzić zgodność odcieni danej partii czy ich rozmiarów, aby uniknąć pomyłki lub różnicy w kolorze przy montażu.
Na podstawie materiałów prasowych firmy Ceramstic