nietypowe zastosowania mleka, jak wyczyścić mlekiem fot. Fotolia

Nietypowe zastosowania mleka - 8 pomysłów

Mleko jako środek czyszczący?
Weronika Kwaśniak / 05.02.2015 07:00
nietypowe zastosowania mleka, jak wyczyścić mlekiem fot. Fotolia

Nadchodzi pora, aby docenić mleko nie tylko ze względu na jego walory smakowe i odżywcze. Ten biały płyn może przydać się również do wielu innych celów, np. do sprzątania. Sprawdź 8 pomysłów na nietypowe zastosowanie mleka!

1. Kąpiel w mleku

Mleko może mieć zbawienny wpływ na twoją skórę. Oczywiście, nie namawiamy cię do tego, abyś cała się w nim kąpała! Wystarczy, że do przygotowanej kąpieli dolejesz szklankę lub dwie. Warto do takiej mieszanki dołożyć również kilka łyżek miodu. Twoje ciało stanie się nawilżone i miękkie w dotyku! Najlepsze rezultaty daje regularne stosowanie.

2. Do czyszczenia ceraty kuchennej

Cerata kuchenna wygląda nieświeżo, a samo przecieranie wilgotną gąbką lub szmatką przestało już wystarczać? Zabrudzenia świetnie usunie woda z mlekiem. Dzięki niej cerata nie straci koloru ani faktury, a wszystkie zanieczyszczenia znikną.

3. Maseczka z mleka

Ten biały napój może pomóc w walce z pryszczami, zaskórnikami i innymi niedoskonałościami. Po umyciu twarzy nasącz płatek kosmetyczny mlekiem. Następnie wetrzyj je w skórę (tak jak krem). Po 30-45 minutach zmyj wszystko. Zabieg najlepiej powtarzać regularnie, aby poprawić kondycję cery.

4. Na ukąszenia owadów

Nawet jeśli nie jesteś uczulona, ugryzienie przez komara czy osę może być dla ciebie bardzo bolesne. Aby złagodzić pieczenie i inne przykre dolegliwości, zastosuj leczenie mlekiem - nakładaj je na spuchnięte miejsce.

5. Do polerowania srebra

Na srebrnej biżuterii czy sztućcach z czasem pojawiają się nieestetyczne przebarwienia. Nie jest łatwo się ich pozbyć, ale po raz kolejny może przyjść nam z pomocą mleko! Srebrne błyskotki zamocz w mleko na 30-45 minut (najlepiej sprawdzi się tutaj zsiadłe mleko). Potem umyj świecidełka w ciepłej wodzie i wytrzyj do sucha.

6. Do czyszczenia zamszowych butów

Zamszowe powierzchnie są trudne do wyczyszczenia. Zabrudzeń pozbędziesz się dzięki mleku! Lekko je podgrzej, aby było ciepłe, a następnie maczaj w nim gąbkę lub szmatkę. Ta metoda świetnie sprawdzi się również w przypadku lakierowanych butów.

7. Do czyszczenia linoleum

Linoleum nie należy czyścić wodą. Dużo lepiej sprawdzi się ścierka lekko zwilżona mlekiem - dzięki temu pozbędziesz się wszelkich plam i zabrudzeń.

8. Do odświeżenia skórzanych kurtek i rękawiczek

Skórzana odzież i dodatki wymagają specjalnej pielęgnacji. Co jakiś czas dobrze zafundować im odświeżającą kurację z mleka. Szczoteczkę lub szmatkę zanurzaj w roztworze przygotowanym z mleka i sody (łyżeczka sody na 250 ml tego płynu). Delikatnie pocieraj skórzaną powierzchnię, a potem wytrzyj do sucha.

Zobacz inne nietypowe zastosowania produktów: