Wodne rośliny akwariowe już za kilka złotych kupisz w sklepach akwarystycznych. Na początku lepiej wybierać tanie i mało wymagające, które nie przysporzą większych kłopotów. Właśnie takie prezentujemy poniżej. Przed posadzeniem rośliny w akwarium, przemyj rośliny akwariowe w czystej letniej wodzie. Ostrym nożem przytnij brązowe końcówki korzeni, usuń pożółkłe liście i dopiero umieść w akwarium.
Spis treści:
Moczarka argentyńska
Moczarka argentyńska (Egeria densa) pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Jest świetną rośliną dla początkujących. Bardzo szybko rośnie (może osiągnąć nawet 1 metr długości). Tempo wzrostu zależy od oświetlenia i zawartości związków mineralnych w wodzie.
Gdy woda jest w nie uboga, moczarka staje się jasnozielona i rachityczna. Jest polecana jako roślina akwariowa także z tego powodu, że ogranicza pojawianie się glonów oraz produkuje substancje, które zapobiegają wysypowi sinic. Zaleca się, by sadzić ją w tylnych partiach zarówno tropikalnych, jak i chłodniejszych zbiorników. Łatwo ją rozmnożyć poprzez rozmnóżki wyrastające z płożących się i rozrastających kłączy.
fot. Moczarka/Adobe Stock, danykur
Rogatek
Rogatek, czyli Ceratophyllum demersum to akwariowa roślina, która przypomina nieco skrzyp. Ma bowiem cieniutkie rozgałęzione pędy z liśćmi przypominającymi igiełki. Dorasta do 50 cm długości. Pochodzi z Ameryki Południowej. Rośliny z tego rodzaju nie wytwarzają korzeni, pływają swobodnie w wodzie.
Rogatek jest świetnym schronieniem dla narybku, a przez ograniczenie dostępu światła do wody hamuje nadmierny wzrost glonów. Jest mało wymagający, do prawidłowego funkcjonowania wystarczy mu czysta, nie za zimna woda i jasne oświetlenie. Bardzo łatwo go rozmnożyć. Wystarczy oderwać fragment rośliny.
fot. Rogatek/Adobe Stock, juancajuarez
Mikrozorium oskrzydlone
Mikrozorium, czyli microsorium pteropus to paproć wodna, która pochodzi z Azji. Wyrasta z grubych kłączy obrastających kamienie i skalne konstrukcje. Tuż po posadzeniu warto ją przyczepić nitką do kamienia lub kawałka drewna. Wkrótce oplecie je korzeniami.
W miarę wzrostu kłącza wypuszcza nowe korzenie. Lancetowate liście osadzone na krótkich pędach osiągają długość 25-30 cm i rosną stale pod wodą. Na ich spodniej części można zauważyć drobne czarne kropki – to zarodniki, z których paproć się rozmnaża. Bardzo dekoracyjna roślina, szybko się rozrasta.
Polecana dla początkujących akwarystów, bo nie ma specjalnych wymagań. Najlepiej czuje się w przytłumionym świetle. Zbyt silnie doświetlana pokrywa się przezroczystymi plamami. Warto co pewien czas przycinać stare liście i odrosty powstające na ich końcówkach.
fot. Mikrozorium/Adobe Stock, juancajuarez
Nurzaniec śrubowy
Nurzaniec śrubowy (Vallisneria spirals) ze względu na swój wygląd bywa nazywany trawą akwariową. Łatwy w hodowli, idealny do obsadzenia tylnej części zbiornika. Poradzi sobie w niemal każdych warunkach. Lubi jasno oświetlone stanowiska, ale toleruje także lekki cień.
Jest niewrażliwy na panujące w akwarium warunki wodne. To jedna z najbardziej wytrzymałych roślin do akwarium. Równowąskie liście o szerokości 4-8 mm mają jasnozielony kolor. Z długich, spiralnie skręconych pędów wyrastają kwiaty. Tworzy liczne rozłogi, z których łatwo roślinę rozmnożyć.
fot. Nurzaniec/Adobe Stock, mikhalig
Mech jawajski
Mech jawajski (Vesicularia dubyana) to bardzo atrakcyjna, a przy tym wytrzymała roślina akwariowa. Pochodzi z tropikalnej Południowo-Wschodniej Azji. Porasta skały i wszelkiego rodzaju kłody. Tworzy splątane kępki wielokrotnie rozgałęziających się pędów pokrytych malutkimi listkami.
Barwa uzależniona jest od natężenia światła (od jasno do ciemno zielonej), najlepiej rozwija się w przytłumionym oświetleniu. Porasta skały, kawałki drewna. Łatwo go rozmnożyć. Wystarczy oderwać od rośliny macierzystej fragment splątanej masy i przymocować ją gumką, czy nitką w docelowym miejscu.
fot. Mech jawajski/Adobe Stock, Chonalsub
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 18.08.2018
Czytaj także:
9 efektownych i mało wymagających roślin akwariowych
Jak ograniczyć rozrost glonów w akwarium