Światełka LED fot. Adobe Stock

Lampki choinkowe LED: jakie wybrać na zewnątrz, a jakie do domu

Oświetlenie ma znaczenie. Światełka LED na choinkę przeniosły się z balkonów do mieszkań. Jakie lampki ledowe na choinkę kupić, by nie mieć w domu oślepiającej dyskoteki?
Edyta Liebert / 30.11.2019 11:09
Światełka LED fot. Adobe Stock

Światełka LED na choinkę z roku na rok cieszą się coraz większym uznaniem ze względu na jakość i trwałość. Są droższe, niż standardowe, więc warto kupić je po sezonie na wyprzedażach. Ale... jakie konkretnie?

Na skróty: 

Bez oświetlonego drzewka nie wyobrażamy sobie Bożego Narodzenia, a niektórzy ozdabiają także balkony, ogrody, poręcze schodów. To wiąże się ze zużyciem dużej ilości energii, więc z pomocą przychodzą lampki choinkowe LED, które są bardziej energooszczędne. 

Moc LED-ów

Od kilku lat lampki ledowe mogą cieszyć się rosnącym zainteresowaniem. Wciąż jednak są droższe od tradycyjnych, ale mają niezaprzeczalną zaletę: można dostosować ich moc do swoich potrzeb i zakupić je zgodnie z przeznaczeniem

Solidnie okablowane lampki choinkowe LED to koszt nawet kilkuset złotych, jeśli np. potrzebujmy 500 lampek na jednym sznurze. Jak je dopasować do naszych potrzeb?

Lampki choinkowe LED zewnętrzne

Planując dekoracje świąteczne wokół domu, powinniśmy używać wyłącznie lampek przeznaczonych na zewnątrz. Lampki choinkowe LED zewnętrzne mają inną konstrukcję, niekiedy żarówki są dodatkowo zabezpieczone.

Wybieraj oświetlenie o klasie szczelności co najmniej IP44 i liczbie lampek 500 lub 1000. Mogą to być tzw. sople, kurtyny czy nawet świecące drzewka.

Lampki choinkowe LED do domu

Po pierwsze, zanim zakupisz lampki choinkowe (LED czy tradycyjne) upewnij się, że na opakowaniu znajduje się oznaczenie CE. Wówczas możesz mieć pewność, że lampki choinkowe pozytywnie przeszły procedury bezpieczeństwa. 

W drugiej kolejności sugeruj się długością kabla i liczbą lampek: drzewko o wysokości 150 cm spokojnie opatuli sznur 200 lampek. Im diod jest więcej, tym choinka jest bardziej rozświetlona, a tym samym - może nadawać wyraźny sygnał pożaru dla osób, które widzą jedynie to płonące, migoczące światło...

Zalety LED-ów na choinkę

  • Mają programator. Umożliwia on nie tylko zmianę kolorów światła, lecz także modyfikację sposobu świecenia.
  • Są bardziej energooszczędne. Sznur LED-ów ze 100 lampkami potrzebuje od 4,4 W do 7 W, a tradycyjne lampki w tej ilości potrzebują 4 razy więcej energii. 
  • Trwałość. Wiele firm deklaruje, że lampki choinowe LED będą świecić do ostatniej lampki. Warto doczytać, czy można wymienić przepaloną lampkę, czy nie. W tradycyjnych lampkach trudno usunąć taką awarię. 
  • Na zewnątrz i wewnątrz. Żarówki typu LED są trwalsze, ale jeśli zdecydujesz się na sznur lampek choinkowych LED o kiepskiej jakości okablowaniu, to może on nie wytrzymać dużej wilgoci i wysokich mrozów. Warto pomyśleć o lampkach choinkowych LED na baterie. 
  • Jasność świecenia. Zdecydowanie warto zainwestować w LED-y dobrej jakości, jeśli zależy nam na zdecydowanym efekcie. Tak oświetlona np. weranda będzie widoczna z o wiele większej odległości, niż udekorowana tradycyjnymi lampkami.
  • Możliwości światełek. Do wyboru są modele święcące na jeden kolor albo na kilka, migające bądź emitujące stałe światło; dostępne są też lampki choinkowe z efektem padającego śniegu. Subtelnie migoczą, dzięki czemu przypominają opadające płatki.

Wady LED-ów na choinkę:

  • Cena. Zdecydowana różnica w cenie może wcale nie być inwestycją, a trochę zbędnym wydatkiem. Warto dlatego nie popaść w szał zakupowy i nabywać kilka sztuk, tylko zdecydować się na jeden egzemplarz i przetestować go. Jeśli się sprawdzi - kupić lampki choinkowe LED na wyprzedaży.
  • Typ światła. Białe lampki choinkowe tradycyjne górują nad ledowymi, jeśli chodzi o atmosferę. LED-y emitują dość mało przytulne oświetlenie, choć mogą do złudzenia przypominać zwykłe żarówki. To kwestia gustu i przyzwyczajeń. 

Zaplanuj z nami święta: Jak sprawnie ubrać choinkęNajmodniejsze ozdoby choinkowe tego roku