Dekorowanie choinki na święta: jak ośnieżyć choinkę i czym ją ozdobić w okresie świątecznym?

jak ośnieżyć choinkę fot. Adobe Stock, Мария Балчугова
Jak ośnieżyć choinkę i w jaki sposób efektownie ją udekorować, kiedy na drodze pojawiają się takie problemy jak: niski budżet, brak weny twórczej czy niedostateczna ilość miejsca w domu? Poznaj kilka przydatnych trików, dzięki którym będziesz mogła cieszyć się piękną choinką na święta.
Aneta Żuchowska / 25.10.2022 11:49
jak ośnieżyć choinkę fot. Adobe Stock, Мария Балчугова

Jak ośnieżyć choinkę i ozdobić ją tak, aby prezentowała się pięknie, elegancko i pasowała do wystroju wnętrza? Wykorzystaj sztuczny śnieg, spójne dekoracje, a także żywe gałązki. Jeśli przy dekorowaniu choinki natknęłaś się na niespodziewane problemy, nie musisz od razu załamywać rąk. Mamy sposoby na różne sytuacje kryzysowe.

Spis treści:

  1. Jak ośnieżyć choinkę
  2. DIY choinka z gałązek
  3. Minimalistyczna choinka

Jak ośnieżyć choinkę

Chciałabyś mieć piękną, lekko ośnieżoną choinkę, która będzie pasować do srebrnych elementów w mieszkaniu? Bez względu na to, czy kupiłaś żywe, czy sztuczne drzewko, możesz je lekko zmodyfikować. Szczególnie, jeśli nawet po przybraniu wygląda ubogo i jakby "łyso".

Kup jedno opakowanie sztucznego śniegu i spryskaj nim gałązki choinki. Staraj się spryskiwać tylko końcówki gałązek i czubek choinki, aby efekt wyglądał na naturalny. Nie rób tego zbyt obficie, aby płyn nie rozlał się na podłogę.

Możesz wykorzystać do dekoracji także srebrny lub biały brokat. Odczekaj tylko, aby sztuczny śnieg dobrze wysechł i delikatnie spryskaj lub posyp go brokatem. Efekt przejdzie twoje najśmielsze oczekiwania, a choinka będzie prezentowała się bajkowo!

jak ośnieżyć choinkę w domu
fot. Jak ośnieżyć choinkę/Adobe Stock, Bangkok Click Studio

Choinka z gałązek: pomysł na drzewko w małym mieszkaniu

W twoim mieszkaniu brakuje miejsca na ustawienie choinki, a ty marzysz o żywym drzewku? Nie rezygnuj! Jeśli chcesz stworzyć minimalistyczną, niewielką choinkę, przygotuj:

  • prosty kijek o długości 40-50 cm i średnicy 3 cm (najlepszy będzie z brzozy lub z leszczyny),
  • kilka gałązek żywej choinki (jeśli nie masz działki z iglakami, dostaniesz je bez problemu w punktach sprzedaży choinek),
  • zielony sznurek.

Najlepsze będą gałązki ze świerka, jodły kaukaskiej lub jodły koreańskiej. Gałązki potnij na mniejsze kawałki (ok. 15 cm). Przygotuj sobie również kilka kawałków sznurka - też około 15 cm. Zacznij okładać gałązkami kij. Okładanie zacznij na wysokości ok. 10 cm, licząc od dołu kijka.

"Owiń" kijek gałązkami naokoło, a każdą z nich dodatkowo obwiąż mocno sznurkiem, aby całość dobrze się trzymała. Wygląda to mniej więcej tak, jak tworzenie spódnicy hawajskiej. Okładaj gałązkami kijek, aż stworzysz zieloną odwróconą miotełkę.

Gotową choinkę możesz obsadzić w wazonie z wąską szyjką, w którym choinka nie będzie się huśtała, albo w doniczce z ziemią. Doskonale będą wyglądać doniczki z materiału, który imituje papierPo obsadzeniu choinki, ziemię przysyp białymi kamyczkami, zielonym sizalem lub mchem. Tak przygotowaną choinkę - możesz udekorować wg własnej wizji i gustu.

choinka z gałązek
fot. Choinka z gałązek/Adobe Stock, golubovy

Minimalistyczna choinka

W tym roku obiecałaś sobie, że samodzielnie udekorujesz choinkę, ale obawiasz się, że efekt wyjdzie przesadzony i niespójny? Niech brak uzdolnień artystycznych albo konkretnego pomysłu czy weny twórczej nie stanie ci na przeszkodzie. Możesz pięknie udekorować swoje (żywe lub sztuczne drzewko), stawiając na... monotonię.

Wybierz jeden lub dwa kolory ozdób choinkowych: najlepiej prezentuje się klasyczna biel lub połączenie czerwieni i złota. Kup 2-3 rodzaje ozdób, łańcuchy z piór lub koralików oraz jednobarwne lampki choinkowe z ciepłym lub zimnym światłem. Wszystko to umieść na choince.

Wybierając dekoracje, sięgaj po ozdoby o różnych fakturachMieszaj połysk z matem, gładkie powierzchnie z chropowatymi, etc. Tym sposobem twoje drzewko nabierze wyrazu i nie będzie monotonne. Całość będzie wyglądała świeżo i spójnie.

biała choinka na święta
fot. Biała choinka na święta/Adobe Stock, Di Studio

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 25.05.2019

Czytaj także:
Dekoracyjne drewniane choinki DIY
Oryginalne bombki choinkowe
Jak ozdobić bombki styropianowe

Redakcja poleca

REKLAMA