Łańcych choinkowy fot. Adobe Stock

Łańcuch choinkowy: biały, zielony, a może zrobiony z papieru

Świąteczne drzewko niemalże nie istnieje bez lampek, bombek oraz łańcucha. Ten ostatni warto wymieniać częściej, niż raz na kilka(naście) lat i poświęcić mu trochę uwagi.
Edyta Liebert / 03.11.2019 13:37
Łańcych choinkowy fot. Adobe Stock

Zapewne nie wyobrażasz sobie choinki bez ozdobnego łańcucha. Jesteś tuż przed decyzją o jego zakupie? Podpowiadamy, jaki łańcuch choinkowy wybrać.

Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, a w przypadku choinki determinują go dwie rzeczy: okazałość drzewka oraz dekoracje, zwłaszcza łańcuch. rozświetlone lampkami drzewko zazwyczaj jest opatulone mięsistym, kolorowym łańcuchem lub choinkową girlandą. 

Jeśli po raz pierwszy mierzysz się z zakupem tej ozdoby, podpowiadamy, jaki łańcuch wybrać i jak go przechowywać, by służył przez lata.

Jak wybrać łańcuch choinkowy

  1. Wymiary choinki. Przede wszystkim zadaj sobie pytanie, jakich rozmiarów drzewko pojawi się w twoim domu/mieszkaniu lub jakie wymiary ma sztuczna choinka, którą aktualnie posiadasz. Istotny jest też fakt, w jaki sposób chcesz ozdobić drzewko: okrążając je łańcuchem czy jedynie narzucając girlandę? To warunkuje długość łańcucha
  2. Kolorystyka. Na szczęście w kwestii barw trendy dyktujące nam monochromatyczność czy trzymanie się zasady trzech kolorów już za nami. Możesz szaleć z kolorami, o ile tylko ci się podoba, ale w przypadku łańcucha warto postawić na zieleń, srebro, złoto czy czerwień. Bardzo popularny jest też biały łańcuch na choinkę.
  3. Styl wnętrza. Jak określiłabyś swoje wnętrze? Jest minimalistyczne, loftowe, skandynawskie, czy panuje w nim raczej misz-masz? Nie musisz kupować łańcucha ze sztucznego tworzywa, a girlandę z szyszek czy filcu. Np. papierowy łańcuch choinkowy możesz zrobić sama. 
  4. Zakup przez internet. Polecamy zakup u sprawdzonych i rzetelnych sprzedawców oraz zaplanowanie go na kilka tygodni wcześniej. Pamiętaj, że w okresie przed Bożym Narodzeniem przesyłka może dotrzeć z opóźnieniem. Jakość wykonania jest istotna, jeśli chcesz, by ozdoba posłużyła na lata.

Łańcuch choinkowy jest bardzo popularnym i klasycznym elementem dekoracji choinki, choć w wielu domach odchodzi się od jego wykorzystywania. Przechowywanie go nie jest uciążliwe: wystarczy ułożyć go w kartonie i zapewnić mu leżakowanie bez towarzystwa ciężkich i twardych przedmiotów.

Alternatywy dla łańcucha

Symboliczny łańcuch choinkowy możesz wykonać w zaciszu domowym, zapraszając do zabawy dzieci czy znajomych. Jeśli żadna z opcji nie jest bliska twoim wyborom, to może pomyśl o girlandzie lub łańcuchu z koralików?

Łańcuch z papieru

Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu w szkole tworzył łańcuch choinkowy. Polegał on na wycinaniu pasków i tworzeniu z nich kółek, które sczepiało się ze sobą. Nie był on trwały, ale co to była za frajda!

Warto podejść do tematu z przymrużeniem oka i wrócić do dawnych czasów wbrew stylowym dyktatom. Jeśli zaś wolisz bardziej płaski łańcuch, wytnij koła i przecinaj co drugie i sklejaj ze sobą. Możesz wykonać je z gazety, ale warto, by miała sztywne strony.

Łańcuch z makaronu 

To nie lada gratka dla najmłodszych miłośników świąt. Maluchy i starszaki uwielbiają przedświąteczny gwar, więc warto wykorzystać ich energię do zrobienia łańcucha z makaronu, np. penne (in. pióra, rurki). Wyciągnij srebrny lub złoty spray, spryskaj nim makaron i przygotuj sznurek do nawlekania. Zabawa murowana! 

W świątecznym stylu: Biała choinka: warto czy nie?
Jak powinnaś ubierać choinkę? Zasady