9 sposobów na rustykalną kuchnię. W bloku też możesz mieć taką

9 sposobów na rustykalną kuchnię. W bloku też możesz mieć taką fot. Fotolia

Bardzo wiele osób czuje się wspaniale w rustykalnej kuchni, czyli sielskiej, przypominającej kuchnie wiejskie, obszerne, sprzed lat. I nic dziwnego, bo królują tu naturalne materiały: drewno, plecionki, bawełniane lub lniane tkaniny i ceramiczne naczynia w kwiaty lub sielskie obrazki. Zaletą kuchni w wiejskim stylu jest też to, że nie wychodzi z mody. Podobnie jak inne wnętrza w stylu rustykalnym. Dobrze, jeśli jest to pomieszczenie przestronne, ale nawet niewielkie też da się urządzić tak, aby było wygodne i miało wdzięk. Można ją urządzić zarówno w domu na wsi jak w bloku. Aż chce się w niej usiąść przy stole i zajadając szarlotkę porozmawiać serdecznie z bliskimi.

9 sposobów na rustykalną kuchnię

  1. Kamień i cegła. Te materiały spotykało się często na ścianach starych wiejskich kuchni. W niektórych regionach z cegły były też murowane szafki z prostymi drewnianymi drzwiczkami. Możesz wyłożyć kamieniem lub cegłą klinkierową fragment ściany. Bardzo efektownie wyglądają i pasują tu kafle imitujące klinkier, którymi można wyłożyć ścianę nad blatem. Dobrym pomysłem na wprowadzenie do wnętrza tej kuchni cegły jest również wymurowanie z z niej wyspy, jeśli to pomieszczenie jest połączone z pokojem. Kamienne bywają też blaty, parapety, zlewy. Ale pamiętaj! Nie możesz przesadzić. Aranżację wnętrza trzeba dobrze przemyśleć. Za dużo kamienia sprawi, że pomieszczenie stanie się zbyt zimne.
  2. Drewno. W polskich wiejskich kuchniach ten materiał dawniej królował. Przede wszystkim możesz mieć drewniane szafki, stół i krzesła. Ale gdyby była możliwość wykonania drewnianych belek sufitowych to byłby absolutny strzał w dziesiątkę!
  3. Elementy od kowala. Dawniej kowal był na każdej wsi. Nie tylko podkuwał konie, ale także wykuwał różne praktyczne i dekoracyjne ozdoby, np. okucia szafek, podpórki do półek, wieszaki. Jeśli znajdziesz coś takiego na targu staroci, wykorzystaj w swojej kuchni w stylu rustykalnym.
  4. Wiejski kredens po babci. Jeśli masz proste nowoczesne szafki wykończone okleiną, w dobrym stanie, a zamarzyła ci się kuchnia rustykalna, nie musisz ich wyrzucać i kupować stylizowanych na wiejskie. Pomyśl jak by je można było uzupełnić kilkoma starociami. Może da się okrasić szafki, starym rustykalnym kredensem albo starym szafkowym zegarem, kilkoma drewnianymi prostymi krzesłami lub półkami?
  5. Ceramika w wiejskim stylu. Uzupełnieniem rustykalnych mebli powinny być gliniane, kamionkowe lub fajansowe dzbanki, talerze, pojemniki, np. w kształcie kury, ale też zwyczajne, proste, nawiązujące do tych sprzed lat, wypalanych w piecach garncarskich.
  6. Naczynia użytkowe w roli dekoracji. Sielskość kuchni i jej bezpretensjonalność to często zasługa wiszących u powały rondli na kutym żeliwnym wieszaku, lub wyeksponowanych na odkrytych półkach talerzy i kubków, ozdobionych motywami ludowymi lub sielskimi scenkami. Bywa, że dodatki w stylu rustykalnym nadają nowoczesnemu wnętrzu styl rustykalny.
  7. Stół w roli głównej. W małej kuchni w bloku nie dla niego miejsca. Ale kuchnia w stylu wiejskim w większym domu nie może się bez niego obejść. Stół powinien być solidny, może mieć toczone lub proste nogi, ale zawsze masywne. Może mieć też szufladę. Przy nim się jada, rozmawia, a gdy trzeba, stanowi też dodatkowy blat roboczy. Np. gdy przychodzi czas na przetwory.
  8. Kuchnia rustykalna w bloku. Najlepszym pomysłem na nią jest wyposażenie w... nowoczesne meble. Mogą być białe lub w innym kolorze. Rustykalności dodadzą jej wspomniane wyżej dodatki i ewentualnie ceramiczny zlew i drewniany blat. ladnym uzupełnieniem będzie rustykalny ogród na parapecie (np. pelargonie w glinianych doniczkach).

  1. Rustykalna kolorystyka. W kuchniach w stylu wiejskim na ogół dominują beże i barwy naturalnego drewna. Ale kuchnia rustykalna biała też wchodzi w grę. Można wyczarować takie wnętrze z białymi szafkami i blatem w naturalnym kolorze drewna oraz drewnianą podłogą. Drewno ociepli taką kuchnię. Do tego drewniane deski do krojenia, kilka wiklinowych koszyków i już nie będzie wątpliwości że to styl rustykalny tyle że nowoczesny. Kuchnia rustykalna może też być szara (szare ściany lub szare szafki) – oczywiście w duecie z drewnem i np. jasnymi brązami, w spokojnej zieleni lub spokojnym błękicie.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/rok temu
bardzo takie wnętrza lubię więc jak tylko dd projekt zaczynało przygotowywać zarys tego jak nasze mieszkanie po remoncie ma wyglądać to wskazałam, że chciałabym przemycić taki właśnie rustykalny styl, moje założenia pojęli w mig i stworzyli projekt, który idealnie wpisał się w moje oczekiwania
/rok temu
A rustykalne dodatki do kuchni oraz cały niezbędny sprzęt możecie kupić u nas na mzakupy.com :D