jak urządzić mały przedpokój, jak zaaranżować ciasny korytarz fot. Fotolia

Jak urządzić mały przedpokój - poradnik

Niewielki i nieustawny? Są na to sposoby!
Weronika Kwaśniak / 16.06.2015 07:02
jak urządzić mały przedpokój, jak zaaranżować ciasny korytarz fot. Fotolia

Nie dość, że przedpokój zazwyczaj jest niewielki, to jeszcze na ogół nieustawny, bo prowadzą z niego drzwi do pozostałych pomieszczeń. To sprawia, że mamy trudności z jego urządzeniem.

Zostawiamy w nim wierzchnie okrycia, ale też witamy gości. Nie ulega więc wątpliwości, że przedpokój powinien być praktycznie urządzony i efektowny, bo świadczy o całym mieszkaniu. Zaprojektujmy go z równą starannością jak salon! Warto też wykorzystać triki, które sprawią, że optycznie będzie wyglądał na przestronniejszy i jaśniejszy niż jest, bo przecież z reguły dociera do niego niewiele naturalnego światła. Jak urządzić mały przedpokój?

1. Wybierz odpowiednie kolory

Kolory naprawdę mają moc. Zdecyduj się na jasne ściany w przedpokoju. Pomaluj je np. na biało, kremowo albo oklej jasną tapetą. Jeśli marzy ci się wzór, wybierz okleinę w jak najdelikatniejszy deseń lub udekoruj górę ściany, pod sufitem, tzw. borderem. Unikaj wyrazistych wzorów, bo optycznie zmniejszają wnętrze. Gdy masz w przedpokoju boazerię sprzed lat, nie musisz jej zrywać - przemaluj ją po prostu na biało.

2. Dobierz podłogę

Projektanci wnętrz często proponują, aby w małym przedpokoju ułożyć taką samą podłogę jak w innych pomieszczeniach. Wtedy wnętrze wydaje się większe, jakby nie podzielone.
Jeśli tego pomysłu nie da się zastosować, to przynajmniej postaraj się ułożyć taką samą podłogę (lub podobną kolorystycznie) w przedpokoju i w jeszcze jednym pomieszczeniu. Pamiętaj tylko, żeby była trwała i łatwa do utrzymania w czystości, bo trzeba ją często myć.

3. Nie zagracaj

Unikaj nadmiaru mebli, ale też staraj się, aby buty nie stały na podłodze, a drobiazgi (np. pęki kluczy) nie leżały na półce. Nie wieszaj też na odkrytych wieszakach dużej ilości ubrań. Co się da, schowaj do szafy, a na klucze kup ścienną szafkę.

4. Dobierz wielkość mebli

Jeśli masz mały i wąski przedpokój, zdecyduj się na płytki mebel, np. szafkę na buty, która ma 18 cm głębokości zamiast 40 cm. Zyskasz 22 cm, a na małej powierzchni to całkiem sporo.
Możesz też postarać się o wiszący mebel. Gdy odciążysz podłogę, pomieszczenie wyda się znacznie przestronniejsze. Odradzamy ciemne sprzęty, bo wyglądają ciężko. Godne polecenia są natomiast takie ze szklanymi lub lustrzanymi drzwiami albo z płyty lakierowanej na wysoki połysk, która odbija światło.

5. Zadbaj o dużą ilość światła

Nie ograniczaj się tylko do żyrandola powieszonego w przedpokoju. Postaraj się umieścić kilka punktów świetlnych. Mogą to być reflektorki w suficie czy na ścianie albo kinkiety. Dzięki temu pomieszczenie będzie jaśniejsze, wyda się większe i przyjemniejsze.

6. Powieś duże lustro

Najlepiej niech to będzie sama lustrzana tafla, bez masywnych ram, bo ona najbardziej powiększa optycznie wnętrze.

Na podstawie artykułu Barbary Lasoty z "Pani domu"

Zobacz inne ciekawe porady: