Jak dbać o drewno

Drewniane meble są zawsze na czasie, wnoszą do domu naturalne ciepło. A jeśli będziemy je odpowiednio pielęgnować, mogą nam długo służyć.
/ 05.07.2010 06:30
trendy, wnętrze, ludzie mieszkają, sprzątanie, drewno

Drewno nie lubi wody. Bez względu na sposób wykończenia pod wpływem wilgoci może się wypaczać, tracić kolor, gnić. Należy przecierać je najwyżej wilgotną ściereczką, a rozlane płyny jak najszybciej wycierać. Niekorzystnie działa też nagła zmiana temperatury. Lepiej nie ustawiać drewnianych mebli zbyt blisko pieca czy kominka, bo wskutek raptownego rozgrzania mogą z czasem pękać.

Do pielęgnacji wskazane są preparaty przeznaczone specjalnie do drewna. Zawierają naturalne woski lub olej, które zabezpieczają drewno przed wilgocią, brudem, odświeżają kolor i nadają połysk. Preparaty do zabezpieczania i odnawiania drewnianych mebli kupisz w marketach budowlanych.

Lakierowane meble są łatwe w pielęgnacji. Na co dzień przecieraj je miękką gąbką lub ściereczką zwilżoną wodą. Gdy lakier zmatowieje, użyj pasty na bazie wosku pszczelego (od 12 zł) lub specjalnego odnawiacza do mebli lakierowanych (od 30 zł).

Olejowane wymagają staranniejszej ochrony. Lekkie zabrudzenia usuniesz wilgotną ściereczką (przecieraj je zgodnie z usłojeniem), mocniejsze – wodą z dodatkiem mydła do powierzchni olejowanych (od 50 zł/l, wystarcza na długo). 2–3 razy w roku warto nałożyć nową warstwę oleju. Dużym plusem mebli olejowanych jest to, że uszkodzenia można zeszlifować papierem ściernym i powierzchnię na nowo pokryć olejem.

Oklejone fornirem są najbardziej delikatne. Pielęgnuje się je tak jak wszystkie meble drewniane. Natomiast nie wolno stawiać na nich gorących naczyń, bo mogą pozostać białe ślady lub fornir może popękać. Trzeba używać podkładek.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/18.02.2015 18:10
staram sie raz na rok odnawiac meble drewniane malujac je olejem do drewna vidaron, który syzbko zasycha