GARDEROBA: garderoby, garderoba na poddaszu i inne

kobieta w garderobie fot. Fotolia
Nawet jeśli garderoba nie została przewidziana w projekcie mieszkania, można ją wydzielić w bardzo prosty sposób.
Weronika Kwaśniak / 30.06.2017 14:59
kobieta w garderobie fot. Fotolia

Przestronna garderoba, wypełniona najpiękniejszymi butami, szałowymi sukienkami i torebkami od projektantów, to chyba marzenie każdej z nas. Szczęśliwe posiadaczki dużych mieszkań i domów, często mogą spełnić tę potrzebę. Te które mieszkają w niewielkich kawalerkach, zazwyczaj muszą zadowolić się szafą. Warto pamiętać jednak, że nawet jeśli garderoba nie została przewidziana w pierwotnym projekcie mieszkania lub domu, można ją wydzielić w bardzo prosty sposób.

Można ją wydzielić np. we wnęce sypialni. Stworzenia garderoby nie warto traktować jako straty metrażu - jej zaaranżowanie sprawia, że nie trzeba wstawiać do pomieszczenia przepastnej szafy czy komody, dzięki czemu wolna przestrzeń pozostaje do naszej dyspozycji.

Jak zaaranżować garderobę?

O czym należy pamiętać, przy planowaniu i urządzaniu garderoby? Jak urządzić garderobę?

  • Swobodnie można korzystać nawet z pomieszczenia o powierzchni 3 m2.
  • Nie zapomnij o szufladach - ich optymalna szerokość to około 60 cm, a głębokość to 14-18 cm.
  • Nie wybieraj głębokich półek - najłatwiej jest umieszczać ubrania w jednym rzędzie. Jeśli będziesz układać je podwójnie, sięganie do głębi półeczki prędzej czy później (a nawet prędzej...) sprawi, że pojawi się bałagan.
  • Pantografy, czyli ruchome drążki, to bardzo wygodna opcja. Jeśli jednak chcesz zamocować drążki na konkretnej wysokości, pamiętaj - dla koszul i bluzek optymalna wysokość to 105-120 cm, natomiast dla sukienek, kombinezonów i płaszczy będzie to 175-200 cm.
  • Warto zdecydować się na oświetlenie punktowe w garderobie. Szczególnie efektownie będą prezentować się światełka LED-owe, porozmieszczane np. nad półkami.

Tapety na ścianę

  • Wnętrze garderoby najlepiej wykleić tapetą.
  • Na najwyższych półkach umieść rzeczy najrzadziej używane lub te sezonowe - zimą przekładaj na nie szorty, a latem grube swetry. To najbardziej praktyczna opcja.
  • Ustawione pod kątem półeczki mieszczą więcej par butów, niż te zamontowane regularnie. Jeśli obuwie jest rzadko używane, umieść w nim prawidła (albo po prostu wypełnij tekturą lub gazetami).

  • Równie przydatne są dodatkowe elementy - np. metalowe kosze, w których można ułożyć pościel lub ręczniki. Potrzebne będą też kosze wypełnione materiałowymi workami, w których zazwyczaj przechowuje się np. nieuprasowane ubrania.
  • W garderobie warto zamontować kratkę wentylacyjną - jeśli w maleńkim pomieszczeniu zabraknie ruchu powietrza, może pojawić się nieprzyjemny zapach.

Czytaj więcej na temat aranżacji wnętrz

Redakcja poleca

REKLAMA