Dekoracja świątecznego stołu

Dekoracja świątecznego stołu
Biały obrus, pod nim sianko, dwanaście postnych potraw - każdego roku przygotowujemy wigilijny stół kierując się tradycją. A dekoracja? O tym już nie decyduje tradycja, tylko nasz gust, smak i ... fantazja.
/ 22.05.2019 22:57
Dekoracja świątecznego stołu

Nakrywając do wigilijnej wieczerzy pamiętajmy, by zrównoważyć tradycję i nowoczesność. Niezbędny będzie także kompromis między pięknem i funkcjonalnością. Bogato zdobione stoły prezentowane w czasopismach wnętrzarskich zachwycają, ale są tworzone tylko dla potrzeby sesji. W praktyce nieczęsto dysponujemy przestronnym salonem (w niewielkim pokoju stół zajmuje większą część powierzchni). Tłoczy się przy nim cała rodzina, ledwie mieścimy tradycyjne dwanaście potraw. Gdzie tu miejsce na dekoracje?

Zobacz też: Jakie prezenty dla najmłodszych?

Jeśli to możliwe, na środku stołu ustawmy jeden większy stroik. Jeśli blat jest prostokątny, stroiki mogą być dwa. Pięknie wyglądają kompozycje z pachnących gałęzi otaczających świece. Stół udekoruje także gwiazda betlejemska w doniczce ozdobionej czerwoną kokardą. Poza dużymi stroikami zadbajmy o dekorację miejsc wokół talerzy. Wystarczy przy każdym nakryciu ułożyć gałązkę z błyszczącą bombką, a na talerzach fantazyjnie złożone serwety. Wykorzystajmy także miejsce nad stołem. Zwieszające się z na żyłkach z sufitu papierowe anioły to zabawny, świąteczny akcent, uwielbiany przez nasze pociechy.

Zobacz też: Jakie prezenty dla seniorów?

Jeśli mamy do dyspozycji większą przestrzeń, możemy sobie pozwolić na bogatszą dekorację. Zawsze warto jednak pamiętać o zachowaniu jednorodnej stylistyki.

Oto trzy praktyczne propozycje dekoracji świątecznego stołu:

  • Stół klasyczny nakryty jest śnieżnobiałym obrusem. Zastawa powinna być porcelanowa, również biała, z delikatnymi złoceniami. Nie oznacza to jednak, że klasyczny stół jest skromny i ascetyczny. Wręcz przeciwnie! Tradycja wiąże święta z takimi barwami jak ciemna zieleń, czerwień, złoto. W tej tonacji utrzymujemy dekoracje. Do klasycznego stylu pasują proste stroiki ze świerkowych gałęzi. Na stole nie może też zabraknąć świec. Możemy też fantazyjnie upiąć brzegi obrusu, unosząc je w rogach stołu i przypinając czerwonymi kokardami.

fot. Home&You

  • Styl rustykalny sprawdzi się, gdy mamy drewniany stół i proste meble. Najodważniejsi mogą zrezygnować z obrusa, wierni tradycji pozostaną przy białym nakryciu. Zastawa powinna być prosta w formie, nieco surowa. Potrawy możemy podać w miskach, z drewnianymi łyżkami. Na drewnianej tacce ułóżmy masło, a chleb – w wiklinowym koszyczku. Dekoracja także powinna być naturalna. Przy każdym nakryciu możemy położyć małą wiązkę słomy. Sianko rozrzućmy także na obrusie, między półmiskami. Nad stołem powinna zawisnąć jemioła. Do stylu rustykalnego pasują też drewniane, stylizowane na ludowe figurki aniołów i szopki.

fot. Home&You

  • Styl nowoczesny modny był w ostatnich sezonach. Choć dziś jest już w odwrocie, ma swoich zwolenników. Co ważne, dobrze sprawdza się we współczesnych, minimalistycznych wnętrzach. Słowo klucz to: prostota. Biała lub przezroczysta zastawa, białe świece, srebrne sztućce. Akcenty dekoracyjne także mogą być szklane, przypominające kawałki lodu. Choć może się to wydawać zbyt chłodne, święta kojarzą się przecież ze śnieżną i mroźną zimą. By ożywić monochromatyczny wystrój wprowadźmy do niego mocny akcent kolorystyczny. Mogą to być świerkowe gałęzie ozdobione lśniącymi kryształkami.

fot. Fotolia

Powodzenia w dekorowaniu świątecznego stołu!

Redakcja poleca

REKLAMA