Aranżacja garderoby w 4 krokach

Garderoba to ulubione miejsce większości kobiet. Co ciekawe, nawet mężczyźni coraz częściej doceniają potencjał dobrze zagospodarowanej szafy. Jednak, aby była w pełni ergonomiczna i funkcjonalna należy ją odpowiednio zaplanować.
/ 27.06.2013 07:00

Garderoba to ulubione miejsce większości kobiet. Co ciekawe, nawet mężczyźni coraz częściej doceniają potencjał dobrze zagospodarowanej szafy. Jednak, aby była w pełni ergonomiczna i funkcjonalna należy ją odpowiednio zaplanować.

Aranżacja garderoby

Miejsce do przechowywania ubrań na każdy sezon, ukochanych butów, czy róznorodnych dodatków to niezbędny element każdego domu. Szczególnie, że im większa rodzina tym większe zapotrzebowanie na dobrze przemyślaną garderobę. Wygodnie i pojemnie urządzona szafa z pewnością usprawni domownikom życie i zapewni porządek w każdym domu.

Podpowiadamy jak w kilku prostych krokach zaplanować idealną garderobę dla siebie.

 

1. Określenie oczekiwań

Aranżacja garderoby w 4 krokach

Podstawową rzeczą, od której warto zacząć, jest oczywiście określenie potrzeb naszych oraz osób w przyszłości z niej korzystających. Daje nam to wstępną gwarancję pełnego zadowolenia z jej użytkowania. Garderobę dobrze jest projektować indywidualnie, uwzględniając wspomniane potrzeby i oczekiwania. Rozmieszczenie półek, szafek i innych zakamarków w garderobie jest niezwykle ważne pod względem funkcjonalności i wyposażenia. Przykładowo dla osób, dla których priorytetem są stroje wizytowe, niezbędne będzie zwiększenie przestrzeni tzw. "wolnej", przeznaczonej na drążek i wieszaki.

Aranżacja garderoby w 4 krokach

Dla kobiet lubujących się w kolekcjonowaniu szpilek dobrze jest wygospodarować dodatkowe szafki lub uchwyty na buty. Warto również pomyśleć o rezerwowym miejscu na kartony czy pojemniki z rzeczami najmniej używanymi np. ze względu na porę roku, które można ulokować najwyżej w szafach. Na "wyciągnięcie ręki" powinno znajdować się dużo miejsca na rzeczy codzienne. Nie zapominajmy również o przestronnym lustrze.

Szczegółowe określenie - co i w jakich ilościach planujemy pomieścić w przyszłej garderobie, ułatwi nam dalsze planowanie garderoby.

Fot. cosmopolitan.fr, toptentop. com

 

2. Odpowiedni dobór mebli

Aranżacja garderoby w 4 krokach

Fot.mumstreet.co.uk

Dobierając meble do konkretnego pomieszczenia, które za chwile zamieni się w upragnioną garderobę, należy pamiętać, by zostawić odpowiednio dużo miejsca na swobodne przemieszczanie się i ubieranie. Ciasnota zupełnie nie sprzyja funkcjonalności.

Siedemdziesiąt centymetrów to minimalna odległość jednej szafy od drugiej, która zapewnia swobodę ruchów.

Na początek warto samodzielnie przemyśleć koncepcję wnętrza, ponieważ rzeczy uniwersalne nie zawsze spełniają indywidualne potrzeby mieszkańców. Można połączyć gotowe rozwiązania lub w gotowym projekcie wprowadzić kilka odpowiadających nam zmian. Jeśli jednak wolimy oprzeć się bardziej na gotowych zestawach,  na rynku meblarskim również znajdziemy pomysłowe zestawy akcesoriów, z których da się stworzyć kompletną garderobę systemową.

 

3. Określanie pomieszczenia i metrażu

Aranżacja garderoby w 4 krokach

Najlepszym miejscem na usytuowanie garderoby jest przestrzeń wnękowa zlokalizowana tuż obok sypialni, choć może być to również wolny mały pokój, w którym znajdą się jedynie szafy lub półki.

Aranżacja garderoby w 4 krokach

Aby ułatwić sobie korzystanie z takiego pomieszczenia warto zrezygnować z klasycznych, zamykanych drzwi na rzecz drzwi przesuwnych. Pozwoli to skutecznie zaoszczędzić miejsce, ponieważ takie rozwiązanie nie wymaga rozchylania ogromnych drzwi szafy. By zerknąć co znajduje się w środku, wystarczy je przesunąć.

Aby móc określić przestrzeń niezbędna do zagospodarowania garderoby należy wziąć pod uwagę metraż mieszkania oraz ilość domowników. W miarę możliwości należy dążyć do tego, aby każdy miał miejsce na własne rzeczy, nawet gdy jest to tylko połowa wspólnej szafy. Najbardziej uniwersalna jest duża, ogólna garderoba przy sypialni. Druga garderoba lub też obszerna szafa, powinna znajdować się w przedpokoju, przy wejściu, aby można było swobodnie i szybko odwiesić wierzchnie ubrania.

Fot. merchantcircle.com

 

4. Zagospodarowanie przestrzeni

Aranżacja garderoby w 4 krokach

  • Pamiętajmy, aby starać się nie marnować miejsca w garderobie. Dobrze jeśli w miarę możliwości  jest zabudowana półkami do samego sufitu.
  • Na samej górze możemy również umieścić opuszczany drążek, tzw. pantograf. Dzięki czemu np. spodnie czy sukienkę można swobodnie powiesić na specjalnych wieszakach umieszczonych w poprzek szafy i wysuwanych razem w formie szuflady. Sprytne, wygodne i oszczędne.

    Aranżacja garderoby w 4 krokach

  • Ustalając zagospodarowanie garderoby należy zacząć od aranżacji miejsca na bieliznę, koszule, bluzki, spodnie, sukienki, garnitury itp., które powinny się znajdować blisko sypialni lub łazienki, tak aby już od rana mieć wszystko co niezbędne pod ręką.
  • W przestronnych mieszkaniach warto zdecydować się na oddzielną garderobę dzieci i dorosłych.
  • Dobrze jest pomyśleć nie tylko o ubiorze, ale również akcesoriach dodatkowych takich jak. ręczniki, pościel czy obrusy.
  • Warto pamiętać również o rzeczach sezonowych - one również potrzebują nieskrępowanego miejsca na zimowe ubrania czy letnie kurtki, z których przez dłuższy czas nie będziemy korzystać.
  • Buty, które są używane raczej sporadycznie, muszą mieć osobną szafę. Pozostałe rzeczy takie jak walizki, torby, ubrania na szczególne sytuacje np.kurtki puchowe na wielki mróz czy ubrania i sprzęty sportowe tj. narty, deski oraz pianki, również powinny mieć stałe miejsce.

Fot. funmama.com

Redakcja poleca

REKLAMA