Chcesz kupić odkurzacz? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, by wybrać ten najlepszy, na lata!

Odkurzacz to największy, nieoceniony wręcz wybawca podczas domowych porządków. W kilka chwil pozwala na pozbycie się zabrudzeń nie tylko z podłogi, ale także kanapy, zza firanek i wielu innych trudno dostępnych miejsc. Jak jednak wybrać ten model, z którego działania będziesz najbardziej zadowolona i posłuży ci przez lata? Podpowiadamy!
Wioletta Górecka / 4 miesiące temu
Chcesz kupić odkurzacz? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, by wybrać ten najlepszy, na lata! fot. Adobe Stock

Sprzątanie bez odkurzacza być może nie byłoby wcale niemożliwe, jednak zdecydowanie trudniejsze i trwałoby dłużej. Dzięki niemu szybko pozbywasz się zabrudzeń nie tylko z podłogi, ale także z mebli i sprzętów. Jedno przyłożenie rury i szczotki i wszelkie paprochy, okruchy, sierść i kurz znikają w mgnieniu oka. Odkurzacz odkurzaczowi nierówny – wie o tym każda zaradna gospodyni. Poszczególne modele różnią się między sobą nie tylko wielkością, mocą i ceną. Na co warto zwracać uwagę, by wybrać jak najlepszy dla swoich potrzeb model?

Jak wybrać odkurzacz z głową?

Wybierając odkurzacz, trzeba kierować się przede wszystkim swoimi potrzebami i oczekiwaniami wobec niego, a nie ceną. Sztuką jest zakupienie modelu skrojonego na miarę potrzeb w satysfakcjonującej cenie, jednak to nie ona powinna być najważniejszym czynnikiem decydującym o zakupie. Od ilości różnych modeli dumnie prezentujących się na sklepowych półkach można dostać oczopląsu. Dlatego wyruszając na zakupy, przygotuj listę, na której określisz swoje wymagania wobec odkurzacza. Wypisanie cech w kolejności:

  • absolutnie konieczne
  • dobrze, gdyby były, ale nie są niezbędne
  • miła opcja, ale będzie używana raz na rok,

Pozwoli na uniknięcie wyjścia ze sklepu ze sprzętem, na który namówił cię sprzedawca, a który tylko w niewielkiej części odpowiada twoim oczekiwaniom, za to zapłaciłaś sporo za dodatkowe opcje, które nie są ci potrzebne. Jak nie ulec wpływowi i euforii danej chwili i kupić odpowiedni dla siebie sprzęt?

Kupujemy odkurzacz – co jest najważniejsze?

Zebrałyśmy najważniejsze warunki, na jakie powinnaś zwrócić uwagę, przymierzając się do kupna odkurzacza.

Zwrotność i lekkość urządzenia

Odkurzacz jest tym urządzeniem, które ma odciążyć podczas sprzątania, a nie powodować dodatkowe zmęczenie. Dlatego jedną z pierwszych rzeczy, na które powinnaś zwrócić uwagę, jest waga i zwrotność odkurzacza. Idealny sprzęt to ten lekki, łatwy do prowadzenia, z długim kablem i rurą, aby odkurzanie w pozycji stojącej, z wyprostowanymi plecami było możliwe. Im dłuższy kabel, tym większy zasięg odkurzacza.

Moc silnika

To, jaką moc będzie mieć urządzenie, ma duże znaczenie. Im mocniejszy silnik, tym łatwiej odkurzacz poradzi sobie z zasysaniem dużych zanieczyszczeń. Ma to również bezpośrednie przełożenie na to, jak długo odkurzacz może pracować bez przerwy, bez ryzyka przegrzania. Jednak uwaga – im mocniejszy silnik, tym więcej prądu zużywa!

Rodzaj filtra

Im więcej kurzu i innego rodzaju zanieczyszczeń, tym większa ilość roztoczy. Filtr w odkurzaczu oczyszcza powietrze wydostające się w niego, zapobiegając rozpylaniu roztoczy, a także brudu i innych cząsteczek.

Głośność pracy

Komfort używania odkurzacza to nie tylko jego moc i wygoda obsługi. Jeśli sprzęt będzie pracował głośno, jego praca będzie denerwować i na dłuższą metę spowoduje, że będziesz sięgać po niego niechętnie. W specyfikacji produktu producent podaje głośność pracy w dB, jednak jeśli nic ci to nie mówi, poproś sprzedawcę o prezentację wybranego modelu.

Z workiem, czy bez?

Kolejną istotną kwestią jest to, czy wolisz odkurzacz z tradycyjnym workiem na śmieci, czy model bezworkowy. W tym drugim wystarczy wyjąć i opróżnić zapełniony pojemnik, który o wiele łatwiej utrzymać w czystości niż w przypadku wymiany worków.

Ekologiczny pobór mocy

Jeśli lubisz dbać o środowisko, pomyśl o odkurzaczu o zmniejszonym poborze prądu. Zwróć jednak przy tym uwagę na to, by nie przekładało się to na mniejszą moc silnika.

Wyposażenie

Nawet najlepszy model wyposażony w dodatkowe funkcje nie sprawdzi się do końca, jeśli nie będzie miał dodatkowych końcówek, dostosowanych do konkretnych miejsc. Najważniejsza jest szczotka do podłogi i dywanów, ale nie można pominąć szczotki – ssawki czy mini szczotki z włosiem. Doskonale, jeśli odkurzacz wyposażony jest w wbudowane schowki na szczotki.

Zobacz także:
Jak wybrać odkurzacz najlepszy z najlepszych?
Kupujemy odkurzacz bezworkowy - jak wybrać?
5 zastosowań odkurzacza, na które nie wpadłabyś od razu! 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)