Znaczenie lecznicze ananasa

Ananas (Ananas sativus Schult.) jest członkiem ogromnej rodziny bromeliowatych (Bromeliaceae). Pochodzi z tropikalnej części Ameryki Południowej. Stamtąd hiszpańscy konkwistadorzy przenieśli go do innych regionów kuli ziemskiej (o sprzyjającym klimacie).
/ 08.07.2008 00:00

Ananas (Ananas sativus Schult.) jest członkiem ogromnej rodziny bromeliowatych (Bromeliaceae). Pochodzi z tropikalnej części Ameryki Południowej. Stamtąd hiszpańscy konkwistadorzy przenieśli go do innych regionów kuli ziemskiej (o sprzyjającym klimacie).Znaczenie lecznicze ananasa

Jest byliną. Owoc bardzo bogaty w cukry, których może zawierać do 15%. Poza tym w jego składzie znajduje się spora ilość witaminy C (do 40 mg%), kwasy organiczne, związki miedzi i potasu i enzym bromelina.

Zarówno świeże owoce, jak i niekonserwowany sok ananasowy posiadają znaczenie lecznicze. Ich spożywanie wskazane jest w wielu dolegliwościach. Przede wszystkim przy niestrawności i ogólnie dla poprawy trawienia. Korzystnie oddziałują także na nerki, serce i naczynia wieńcowe. Można też stosować je (oczywiście w połączeniu z innymi lekami) przy chorobach wątroby i zaburzeniach żołądkowo-jelitowych spowodowanych niestrawnością i słabym wydzielaniu soków żołądkowych. Należy zaznaczyć, że nie powinny jeść owoców i pić soku osoby cierpiący na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy oraz nadkwaśność.

Ponieważ sok z owoców ananasa ma dość dużą zawartość witaminy C, jest stosowany w leczeniu szkorbutu. Jego działanie przeciwzapalne i likwidujące obrzęki sprawia, że można go stosować na miejsca stłuczone, otarte i opuchnięte, a także na ropiejące krosty. Z owoców można przygotować maseczki przy wypryskach skórnych i trądziku młodzieńczym.
 

Dowiedz się więcej o właściwościach ananasa oraz ananasie jako afrodyzjaku na naszym forum medycznym.

LID/mwmedia