Wszystko o toksemii, czyli samozatruciu

Wszystko o toksemii, czyli samozatruciu
Samozatrucie jest procesem, w którym dochodzi do nadmiernego odkładania toksyn w organizmie. Inna nazwa samozatrucia to toksemia. Jeżeli nasze systemy czyszczące organizmu nie funkcjonują prawidłowo, to toksyczne związki są wchłaniane z powrotem do organizmu. Samozatrucie niesie ze sobą szereg nieprzyjemnych następstw.
/ 09.11.2010 22:54
Wszystko o toksemii, czyli samozatruciu

Toksemia bywa szczególnie uciążliwa zwłaszcza wtedy, gdy w proces chorobowy wciągnięta jest okrężnica. Do tych nieprzyjemnych reakcji należy nieświeży oddech, brzydki zapach ciała i potu, cuchnące gazy, problemy z trawieniem, trądzik, nieprawidłowa funkcja wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Rola jelita grubego w toksemii

W procesie samozatrucia niezwykle ważną rolę spełnia jelito grube. W jelicie strawione już jedzenie w postaci półpłynnej masy staje się twardym odpadem. Tu odbywa się proces wchłaniania wody (głównie w pierwszej części jelita grubego). W części drugiej resztki są tylko magazynowane. Sama okrężnica ma około półtora metra długości. To ile czasu pozostają w niej resztki pokarmu, zależy od zawartości błonnika, średnio wynosi to około 12-24 godz.

Gdy okrężnica nie spełnia swojej roli oczyszczającej prawidłowo, bakterie, które się w niej znajdują powodują gnicie znajdującego się tam pokarmu. W najgorszym wypadku może to być przyczyną produkcji trucizn, takich jak indykan, amoniak, histydyna. Trucizny te są zwykle produktem rozkładu substancji białkowych. Produkty rozkładu węglowodanów zwykle nie gniją. Dlatego należy zwracać uwagę na swoją dietę i jeść dużo warzyw, owoców, zbóż.

Polecamy: Jaka dieta będzie najlepsza dla Ciebie?

Okrężnica – fabryka toksyn

Okrężnica może stać się fabryką trucizn, gdy poda się jej źle dobrane produkty. Gnijące w niej wnętrzu jedzenie, może stać się trucizną dla naszego układu nerwowego, a to z kolei szybko może pogorszyć nasze samopoczucie. Może dopaść nas przygnębienie, stagnacja, poirytowanie. Możemy stać się niespokojni, słabi. Toksyny mogą również przyśpieszyć proces starzenia się - skóra szybciej ulega pomarszczeniu, cera staje się ziemista. Odkładające się toksyny mogą magazynować się również w stawach i więzadłach, dlatego często są przyczyną bólu.

Jak uniknąć samozatrucia?

Aby uniknąć procesu samozatrucia, należy dbać o właściwe wypróżnienia i oczyszczanie organizmu. Często cała długość okrężnicy jest zapchana przez resztki pokarmowe. Masy kałowe zwężają na tyle światło jelita, że pokarm nie jest w stanie przejść. Powstaje tzw. wypróżnienie kanałowe, przez które mogą przejść tylko małe części pokarmu. W ten sposób powstaje zatwardzenie.

Najlepiej jest zapobiegać takim sytuacjom, wprowadzając w swoją dietę duże ilości błonnika, od czasu do czasu korzystać z głodówek oraz wdrożyć w swój plan obowiązków regularne ćwiczenia. Niewątpliwie podniesie to nasz komfort życia, ulepszy nasz wygląd, pomoże zrzucić wagę oraz poprawi nasze samopoczucie.

Przeczytaj też: Toksyny i ich rodzaje

Redakcja poleca

REKLAMA