Witareksja - chorobliwy brak witamin

Brak witamin może doprowadzić organizm do bardzo kiepskiej formy. Zadbajmy więc o odpowiednią dietę. Witareksja jest chorobliwym brakiem witamin, który w wielu przypadkach może prowadzić do poważnych schorzeń.

Już chyba każdy z nas słyszał o anoreksji czy bulimii. Media przestają milczeć na ten temat i coraz częściej mówi się o ofiarach zaburzeń odżywiania. Pojęcie ortoreksji również przestaje być już wyłącznie tajemniczo brzmiącym słowem. Żeby nie było nudno, specjaliści ds. żywienia, coraz częściej szastają na prawo i lewo pojęciem, które jest najbardziej „egzotycznym” z całej czwórki - witareksja. To właśnie niej poświęcony będzie poniższy artykuł.

Witareksja - chorobliwy brak witamin

Witareksja jest chorobliwym brakiem witamin, który w wielu przypadkach może prowadzić do poważnych schorzeń. Jeśli brakuje Wam czasu na normalne posiłki, a potem w biegu spożywacie fast foody, po czym kierowane wyrzutami sumienia decydujecie się na drakońską dietę – to znaczy, że jesteście na najlepszej drodze do zachorowania na witareksję.

Witaminy oraz minerały są nam niezbędne do życia. Zapominamy o tym w pogoni za pieniędzmi, kiedy z braku czasu, wrzucamy do naszego żołądka pozbawione cennych witamin produkty, tylko po to, żeby zaspokoić głód.

Jak zwykło się mawiać – pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł. Każdego dnia, powinniśmy wygospodarować wystarczająco dużo czasu, by móc zjeść wartościowy posiłek w ciszy i spokoju. Być może wtedy zwrócimy uwagę na to, co jemy.

Witareksja - chorobliwy brak witamin

Większość dostępnych w sklepach produktów to produkty jałowe – przetworzone i pozbawione tego, co dla organizmu najcenniejsze. Dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób przygotowujemy dania. Gotujmy warzywa krótko, albo na parze, a zamiast tradycyjnego obierania, możemy je oczyścić szczoteczką.

Popularne wśród młodych ludzi rozpoczynanie dnia od kawy i papierosa, nie wróży niczego dobrego. Papierosy zabijają bowiem witaminę C, a kawa wypłukuje magnez oraz witaminy z grupy B (jej brak powoduje skurcze mięśni, zajady). Jeśli dodamy do tego stres to możemy być pewni, że wkrótce zabraknie nam podstawowych witamin, a nasz organizm będzie porządnie osłabiony.

W miarę możliwości, należy wybierać na obiad tłuste morskie ryby, albo nietłuste mięso z jak największą ilością warzyw, a w trakcie jego spożywania nie rozmawiać o pracy, a o czymś co pozwoli nam się zrelaksować i uspokoić.

Nie warto także poddawać się dietetycznym trendom oraz modzie na szczupłą sylwetkę. Nie należy decydować się na diety (zwłaszcza głodówki lub diety jednoskładnikowe) bez konsultacji z dietetykiem. Odchudzając się bowiem na własną rękę, zamiast poprawić własną figurę, możemy bardzo zaszkodzić swojemu organizmowi, który po kuracji odchudzającej będzie jedynie witaminowym wrakiem.

Witareksja - chorobliwy brak witamin

Powinniśmy także unikać dostarczania organizmowi wszelkiego rodzaju witaminowych preparatów, bez uzgodnienia z lekarzem. Chroniąc się przed witareksją, możemy się całkiem przypadkiem wpakować w hiperwitaminozę, która podobnie jak niedobór, może być przyczyną kłopotów. Tyle tylko, że niedobór witamin w każdej chwili można uregulować, a w przypadku nadmiaru – należy czekać, aż organizm sam się z niego oczyści.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie odpowiednio dobrana dieta, która dostarczy nam odpowiedniej dawki witamin, bez wspomagania się witaminami w tabletkach.