Wątroba – skuteczny ,,wymiatacz” toksyn

Wątroba – skuteczny ,,wymiatacz” toksyn
Toksyczne substancje zawsze powinny zostać wydalane z organizmu. Proces usuwania toksyn i zbędnych elementów z krwi i tkanek organizmu nazywamy detoksykacją. W organizmie człowieka narządem odpowiedzialnym za usuwanie toksyn jest wątroba.
/ 10.11.2010 20:52
Wątroba – skuteczny ,,wymiatacz” toksyn

Detoksykacja organizmu

Codziennie przez przewód pokarmowy przechodzi wiele związków chemicznych. Są to podstawowe składniki pożywienia takie jak białka, tłuszcze, cukry, ale niekiedy są w nich i leki, dodatki do żywności, barwniki. Zatem każdego dnia nasz organizm spotyka się ze sztucznymi produktami, które niekonieczne są dla nas w stu procentach zdrowe i potrzebne. Z tego właśnie powodu organizm ludzki zaopatrzony jest w funkcję detoksykacji.

Detoksykacja jest to proces usunięcia zbędnych związków i produktów z krwi i tkanek. Za procesem ten odpowiedzialna jest wątroba.

Naturalne wydzieliny

Toksyczne i zbędne substancje powinny zawsze zostać wydalone z organizmu. Nasze wewnętrzne narządy wykorzystują do tego naturalne wydzieliny takie jak mocz, kał, żółć, pot. Procesy te zależą od właściwości fizycznych substancji szkodliwych, a konkretnie od tego czy są one rozpuszczalne w wodzie, czy w tłuszczach.

Te, które są rozpuszczalne w wodzie zazwyczaj są wydalane z moczem lub z żółcią. Natomiast związki rozpuszczalne w tłuszczach maja tendencje do kumulowania się w organizmie. Przez to dłużej oddziałują na procesy biochemiczne, gdyż ich eliminacja wiąże się z przetwarzaniem w inne związki, które są zazwyczaj mniej aktywne i lepiej rozpuszczalne w wodzie.

Polecamy: Przed odchudzaniem - przebadaj się!

Funkcja tętnicy wątrobowej

Przez tętnicę wątrobową płynie do wątroby krew utlenowana. Natomiast krew płynąca żyłą wrotną transportuje produkty trawienia z żołądka i jelit. W wątrobie niektóre z nich ulegają utylizacji. Krew z obu tych źródeł jest odprowadzana z wątroby żyłą wątrobową przez żyłę główną do serca i już oczyszczona trafia do pozostałych narządów.

Zatem wszystko cokolwiek dostanie się do przewodu pokarmowego zanim trafi do krwioobiegu przejdzie przez wątrobę. Można wyróżnić dwa główne typy reakcji utylizacji przeprowadzane w tym narządzie. Są to reakcje typu pierwszego i typu drugiego.

Dwa typy reakcji, zachodzących w wątrobie

Pierwszą typ reakcji stanowią zjawiska dające w efekcie chemiczną modyfikację substancji, może to zachodzić np. na drodze utleniania, redukcji, dezaminacji. Możliwe jest to dzięki układom enzymów, również wchodzących w skład cytochromu P-450. W układzie tym utylizowane są m.in etanol i leki.

Reakcje II fazy polegają na wiązani z odpowiednimi resztami kwasów organicznych lub nieorganicznych powstają pochodne np. glukuronowe, siarkowe i taurynowe. Można przyjąć, że z reguły pochodne te są mniej lipofilne, czyli mniej rozpuszczalne w tłuszczach, a bardziej rozpuszczalne w wodzie niż związek wyjściowy, przez co łatwiej mogą być wydalone z moczem lub żółcią, a ponadto są pozbawione aktywności biologicznej.

Naturalne zjawiska detoksykacji zależą nie tylko od przepływu krwi, czy stężenia białek, głównie albumin osocza, ale też od zasobów zredukowanego glutationu, który jest niezwykle sprawnym neutralizatorem wolnych rodników tlenowych. Ta właściwość glutationu chroni strukturę hepatocytów przed uszkadzającym wpływem rodników.

Hepatoprotekcja - ochrona wątroby

Detoksykacyjne działanie wątroby powinno uświadomić nam o potrzebie hepatoprotekcji. Pamiętając o tym, że wątroba jest filtrem krwi, czyli główną oczyszczalnią organizmu należy otoczyć ja szczególną opieką i nie poddawać jej znacznej eksploatacji. Hepatoprotekcja, czyli ochrona wątroby nie powinna być tylko rozumiana jako unikanie toksyn, ale także dobrze dobrana dieta.

Przeczytaj też: Co warto wiedzieć o wewnętrznych mechanizmach oczyszczających?

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA