Przygotuj zdrowsze święta

Za przygotowanie dietetycznej kolacji wigilijnej należy się pocałunek wdzięczności... /fot. Fotolia fot. Fotolia
Zaskocz dziewczynę/żonę/narzeczoną i przygotuj dietetyczną wersję potraw wigilijnych niedużym kosztem. Jak przygotowywać posiłki świąteczne, aby zawierały mniej kalorii? Jakie techniki gotowania stosować? Jakie produkty wybrać, a czego unikać na świątecznym stole?
/ 20.12.2011 10:52
Za przygotowanie dietetycznej kolacji wigilijnej należy się pocałunek wdzięczności... /fot. Fotolia fot. Fotolia

Potrawy jedzone zimą, a szczególnie w czasie świąt Bożego Narodzenia, kojarzą się nam z mnóstwem kalorii i dużą ilością tłuszczu. Można jednak spróbować zmienić swoje nawyki i zacząć przygotowywać posiłki w taki sposób, aby były bardziej lekkostrawne i mniej kaloryczne.

Zainwestuj w patelnię do grillowania

Jednym z najbardziej kalorycznych sposobów przygotowywania pożywienia jest smażenie, szczególnie to w głębokim tłuszczu. Powoduje ono przenikanie sporych ilości tłuszczu do potrawy i utratę wielu składników odżywczych.

Zdrowsze od smażenia jest pieczenie (np. w folii), które przebiega w niższej temperaturze i nie wymaga dodatkowego tłuszczu. Inny sposób przygotowywania mięsa, ryb czy warzyw to grillowanie. Można nawet kupić specjalne patelnie do grilowania, na których układamy produkty w ogóle bez dodatku tłuszczu.

Najlepsza metoda obróbki cieplnej potraw to gotowanie na parze lub w małej ilości wody. Dzięki temu zachowana zostaje większość witamin i substancji odżywczych, a potrawy są lżej strawne niż smażone.

Polecamy: Jakie ryby jeść w święta?

Wybierz produkt i sposób obróbki

Ważny jest zarówno sposób przygotowania potrawy, jak i wybór odpowiednich składników:

  • Mniej kaloryczne jest mięso drobiowe, cielęcina i ryby, warto także usuwać tłuszcz i skórę z mięsa.
  • Warzywa i owoce najlepiej dobrze umyć i podawać surowe. Niektórych można nawet nie obierać, ponieważ to pod skórką znajduje się najwięcej witamin.
  • Jeśli warzywa wymagają obróbki cieplnej, to najlepiej gotować je krótko i na parze, co nie wymaga dodawania tłuszczu.
  • Zamiast zabielać zupy śmietaną, lepiej dodać do nich trochę jogurtu naturalnego.
  • Jogurtem warto zastąpić także ciężkostrawny i kaloryczny majonez w sałatkach.
  • Najlepiej zrezygnować z tłustych sosów do mięs i z polewania tłuszczem ziemniaków.

Warto jeść dużo świeżych warzyw i owoców, ponieważ takie nieprzetworzone produkty zawierają najwięcej składników mineralnych. Podobnie korzystne jest także wybieranie ryżu brązowego zamiast białego i różnego rodzaju kasz zamiast ziemniaków.

Zobacz też: Przepis na koktajl z antyoksydantem

Przepis na prosty deser

Jeśli nie chcemy zrezygnować z deseru, to lepiej podać owoce zamiast słodyczy. Często owoce zawierają sporo kalorii, ale wraz z nimi dostarczają także witamin i innych składników potrzebnych organizmowi.

Natomiast słodycze to najczęściej tylko puste kalorie bez żadnych elementów ważnych dla naszego zdrowia. Deser owocowy będzie bardziej wyszukany niż kupione w sklepie ciasto.

Redakcja poleca

REKLAMA