Codziennie piję szklankę tego taniego naparu na noc. Szybciej zasypiam i lepiej śpię

Picie rumianku na noc fot. Adobe Stock, rustamank
Picie rumianku na noc może zadziałać jak przyjęcie leków uspokajających. Dzieje się tak dlatego, że napar z rumianku zawiera wyjątkowy flawonoid, który ma zdolność łączenia się w mózgu z receptorami, na które działają leki uspokajające i przeciwdepresyjne. Pobudzenie tych receptorów wywołuje uczucie odprężenia i relaksu, które mogą skrócić czas zapadania w sen.
Ewa Cwil / 11.02.2024 18:17
Picie rumianku na noc fot. Adobe Stock, rustamank

Picie rumianku na noc to naprawdę dobry pomysł. Po taki napar sięgano od dawien dawna. Wszystko dzięki wielu cennym właściwościom rumianku. Okazuje się, że ma on też zdolność ułatwiania zasypiania, gdyż wycisza i uspokaja. A podczas snu zrobi wszystko to, co może, by wesprzeć twoje zdrowie.

Spis treści:

  1. Czy można pić rumianek na noc?
  2. Ile przed snem pić rumianek?
  3. Czym jeszcze wspomóc picie rumianku na noc?

Czy można pić rumianek na noc?

Tak, można pić rumianek na noc, a nawet może to przynosić wymierne korzyści. Wszystko dzięki zawartości przeciwutleniacza o nazwie apigenina. Substancja ta jest flawonem, który wiąże się z receptorami benzodiazepinowymi. W ten sposób je pobudza. To z kolei nasila działanie wyciszającego układ nerwowy neuroprzekaźnika GABA (kwasu gamma-aminomasłowego). Odbywa się to na drodze hamowania pobudzenia neuronów. Efekt? Uspokajający i relaksujący. Rumianek pomaga szybciej zasnąć, mocniej spać i nie wybudzać się w nocy.

Potwierdziły to badania naukowe, które udowodniły, że picie rumianku na noc poprawia jakość snu zarówno poprzez skrócenie czasu zasypiania, jak i zmniejszenie liczby nocnych wybudzeń.

A gdy już spokojnie zaśniesz, apigenina może zrobić dla ciebie coś jeszcze. Bo ułatwianie zasypiania to nie jedyne właściwości, jakie ma ten flawonoid. Poza tym może:

  • zmniejszać ryzyko wystąpienia stanów lękowych i depresji,
  • stymulować tworzenie się nowych komórek nerwowych oraz połączeń między nimi, a przez to stymulować sprawność intelektualną,
  • chronić komórki nerwowe przed stanami zapalnymi i niedokrwieniem,
  • chronić mózg przed tworzeniem się złogów amyloidowych, które powodują rozwój choroby Alzheimera.

Jeszcze jeden argument za piciem rumianku na noc: napar nie zawiera kofeiny, a np. zielona czy czarna herbata ją zawierają. Czasami nawet niewielka dawka kofeiny może utrudnić zaśnięcie.

Ile przed snem pić rumianekfot. Ile przed snem pić rumianek/ Adobe Stock, HLPhoto

Ile przed snem pić rumianek?

Najlepiej wypijać filiżankę naparu z rumianku na 45-60 minut przed snem. Tyle czasu powinno wystarczyć, aby herbatkę przyswoić, i żeby organizm ją zdążył zmetabolizować. To pozwoli apigeninie dotrzeć do receptorów i zacząć działać.

Napar najlepiej parzyć przez ok. 5 minut. Najlepiej pić bez dodatku cukru czy miodu. Najlepszej jakości rumianek to suszone kwiatostany. Nie wszystkie herbatki rumiankowe są robione z całych kwiatów. Czasami są to tylko okruchy kwiatów. Dlatego dobrze jest kupować susz od renomowanego producenta lub niepakowany w jednorazowe torebki – wtedy łatwiej ocenić jakość towaru.

Żeby zwiększyć szanse na sprawne zasypianie, najlepiej picie rumianku na noc włączyć w wieczorną rutynę, przygotowującą organizm do snu. Powtarzanie takiej rutyny (np. rumianek, prysznic, 15 minut czytania książki, pójście spać), Jest jednym z elementów higieny snu.

Czym jeszcze wspomóc picie rumianku na noc?

Są też inne sposoby, którymi można wspomagać usypiające działanie picia rumianku na noc. Do takich naturalnych metod wspierających zaśnięcie należą:

  • Lawenda – możesz spróbować skropić prześcieradło pod poduszką olejkiem lawendowym lub zaopatrzyć się w kapsułki zawierające olejek z lawendy i przyjmować je (20-80 mg) przed snem.
  • Magnez – pomaga mięśniom się rozluźnić i ułatwia zasypianie. Idealna dawka to 300 mg. Najlepiej stopniowo dochodzić do tej dawki, lub podzielić ją na dwie (rano i wieczorem), aby nie wywołać sensacji jelitowych. Co 2 tygodnie zrób kilkudniową przerwę w przyjmowaniu magnezu.
  • Melatonina – to popularny suplement diety wspomagający zasypianie. Stosowana dawka to 1-5 mg przyjmowane 30-90 minut przed snem.

Jeśli to wszystko okaże się za mało, możesz spróbować medytacji, powtarzania mantry, zwiększyć ilość aktywności fizycznej w ciągu dnia (byle nie wieczorem). Wszystko na nic? Idź do lekarza i szukaj pomocy. Dobry sen to jedna z najważniejszych dla zdrowia i dobrego samopoczucia spraw.

Źródła:
1. Shao-Min Chang, Chung-Hey Chen „Effects of an intervention with drinking chamomile tea on sleep quality and depression in sleep disturbed postnatal women: a randomized controlled trial”, 2015, Epub, doi: 10.1111/jan.12836
2. Suzanna M Zick, Benjamin D Wright, Ananda Sen,J Todd Arnedt „Preliminary examination of the efficacy and safety of a standardized chamomile extract for chronic primary insomnia: A randomized placebo-controlled pilot study”, 2011, BMC Complement Altern Med, PMCID: PMC3198755
3. Behnood Abbasi, Masud Kimiagar, Khosro Sadeghniiat, Minoo M Shirazi, Mehdi Hedayati, Bahram Rashidkhani „The effect of magnesium supplementation on primary insomnia in elderly: A double-blind placebo-controlled clinical trial”, 2012, PubMed, PMID: 23853635
4. Maria Fißler, Arnim Quante „A case series on the use of lavendula oil capsules in patients suffering from major depressive disorder and symptoms of psychomotor agitation, insomnia and anxiety”, 2013, PubMed, PMID: 24559818
5. Madhuri S Kurdi, Sindhu Priya Muthukalai „The Efficacy of Oral Melatonin in Improving Sleep in Cancer Patients with Insomnia: A Randomized Double-Blind Placebo-Controlled Study, 2016, PubMed, PMID: 27559258

Czytaj także:
Rumianek w ciąży – nie przesadzaj z jego ilością, gdy spodziewasz się dziecka
Czy picie rumianku odchudza?
Jak stosować rumianek na oczy – przygotowanie okładów

Redakcja poleca

REKLAMA