Otyłość w Europie - poznaj najnowsze wyniki badań

Otyłość w Europie - poznaj najnowsze wyniki badań fot. Fotolia
Niestety w tym niechlubnym rankingu pniemy się coraz wyżej. Ilu z nas ma problem z nadwagą?
Agata Bernaciak / 01.07.2016 05:32
Otyłość w Europie - poznaj najnowsze wyniki badań fot. Fotolia

Dlaczego coraz bardziej tyjemy?

Otyłość to zmora rozwiniętych społeczeństw zachodnich, których styl życia zdecydowanie odbiega od tego, jaki jest propagowany przez cywilizacje zamieszkujące wschodnią część naszej planety.

Z uwagi na rozwój technologii i bogactwo zachodnich społeczeństw, coraz więcej czasu spędzamy siedząc przed komputerem lub telewizorem, jemy zbyt dużo i za często, a także korzystamy z dobrodziejstwa barów szybkiej obsługi nie wysiadając nawet z samochodu.

Przyczyną tycia stały się również pośpiech i życie w ciągłym stresie, który sprzyja magazynowaniu tłuszczy w komórkach. Wszystkie te czynniki składają się zaś w jedną, stale pogłębiają się tendencję - tycie społeczeństwa od najmłodszych lat.

5 rad, jak odzwyczaić się od brania dokładek

Jak wygląda sytuacja w Polsce?

W naszym kraju już co 4. osoba (25,2% całości społeczeństwa) cierpi na otyłość. To o 2 punkty procentowe więcej, niż 2 lata temu. Niestety statystyki wykazują, że z tym wynikiem znaleźliśmy się w pierwszej piątce najbardziej otyłych narodów Europy. Wyprzedziła nas jedynie m. in. Wielka Brytania, Słowacja i Czechy. Najszczuplejszymi Europejczykami są natomiast Austriacy.

Jak wygląda sytuacja na świecie?

W skali świata najwięcej osób otyłych mieszka w Katarze, Kuwejcie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej i Omanie. Uśredniając wynik, ponad 36% społeczeństwa w tych krajach choruje na otyłość.

5 sytuacji, w których tracisz kontrolę nad apetytem

Dokładnie taką samą tendencję można zaobserwować w Stanach Zjednoczonych (prawie 34%), Jordanii (nieco ponad 30%) i Turcji (ok. 29,5%). Spośród wszystkich wysokorozwiniętych społeczeństw najniższy odsetek osób zmagających się z nadwagą jest w Japonii - wynosi zaledwie 3,3%.

Na jakiej podstawie stwierdza się otyłość?

O otyłości mówimy wtedy, gdy BMI osoby badanej przekracza 30 pkt. Osoba chora - poza dyskomfortem odczuwanym podczas zwykłych, codziennych czynności - jest zdecydowanie bardziej narażona na pojawienie się szeregu chorób cywilizacyjnych - nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, czy cukrzycy typu 2.

Według danych WHO w Europie w ciągu ostatnich 20 lat liczba osób otyłych potroiła się. Zdaniem specjalistów, to właśnie nadwaga i powikłania z nią związane są przyczyną największej ilości zgonów w każdym z krajów zachodniej części świata.

Dowiedz się więcej:

6 rad, jak zmotywować się do odchudzania 6 sposobów, jak namówić partnera do odchudzania Ile trzeba zjeść, by przytyć 1 kg?

Redakcja poleca

REKLAMA