O czym warto pamiętać zmieniając nawyki żywieniowe?

Odchudzając się, kontroluj każdą kalorię/ fot. Fotolia
Zapoznaj się, że sprawdzonymi strategiami działania umożliwiającymi przejęcie kontroli nad odżywianiem. Dzięki nim twoje posiłki zapewnią ci energię, którą będziesz wykorzystywać przez cały dzień.
/ 14.06.2012 15:21
Odchudzając się, kontroluj każdą kalorię/ fot. Fotolia

Jedz z myślą o konkretnym celu (odchudzaniu, zdrowym odżywianiu itp.). Wdróż poniższe zalecenia:

  1. Zapoznaj się z wartością kaloryczną i odżywczą konsumowanych przez siebie pokarmów.
  2. Skoncentruj się na pozytywnym myśleniu. Myśl: „Mogę jeść więcej pysznych owoców i warzyw”, a nie: „Muszę jeść mniej …”.
  3. Wyobrażaj sobie, że jedzenie z talerza znajduje się już w Twoim żołądku. Zadaj sobie pytania: „Czy chodzi mi o to, by rozepchać sobie żołądek po to, żeby zmieścić do niego więcej jedzenia?” i „Czy potrzebuję akurat w tej chwili tyle jedzenia?”.
  4. Nie spożywaj więcej niż trzech potraw przy jednym posiłku.
  5. Używaj przypraw w celu poprawienia smaku jedzenia. Pikantne jedzenie zwykle sprawia, że czujesz się bardziej syta.
  6. Przed posiłkiem wypij szklankę wody (0,17-0,2 l), a kolejne 0,1-0,15 l wypijaj w trakcie posiłku.
  7. Gorące napoje (herbata, kawa, rosół) sprawiają, że czujesz się bardziej syta niż po wypiciu zimnych płynów.
  8. Jeśli jesteś bardzo głodna, to nigdy nie jedz przed posiłkiem tłustych przekąsek. Zamiast tego wybierz zupę, sałatkę, gorącą herbatę albo ciepłe odtłuszczone mleko.
  9. Podczas posiłków zażywaj witaminy, po czym przez pół godziny unikaj kofeiny.
  10. Nawet nie myśl o wypadzie do bufetu.
  11. Kiedy odwiedzasz sklep spożywczy, to w konkretnym celu. Miej ze sobą listę wyliczającą, co masz kupić, i kupuj tylko te rzeczy, które figurują na tej liście.
  12. Warzywa: gotuj je na parze, opiekaj albo podsmażaj, bądź też jedz je na surowo lub w sałatkach.
  13. Do sałatek używaj sosów niezawierających tłuszczów albo sosów w spreju.
  14. Jedz powoli! Każdy kęs przeżuwaj przez dłuższy czas – prowadzi to do większego poczucia sytości.
  15. Licz każdą skonsumowaną kalorię – kiedy „zapominasz” o pewnych potrawach przy zliczaniu całkowitego spożycia, wyświadczasz tym sobie niedźwiedzią przysługę.
  16. Kalorie pochodzące z płynów gromadzą się szybko i niespostrzeżenie. Podchodź z umiarem do alkoholu, soków owocowych itd.
  17. Kupuj jedzenie najwyższej jakości: chude mięso, owoce, warzywa i produkty z pełnego ziarna. Jest ono trochę droższe, ale docenisz jego wartość, szczególnie gdy odkryjesz lepszy smak.
  18. Zioła i przyprawy mogą polepszać smak potraw, powodując, że poczujesz się syta/ syty mimo mniejszej liczby spożytych kalorii.
  19. Spróbuj czerpać swoją codzienną dawkę witamin i składników mineralnych prosto z jedzenia. Jeśli po analizie swojej diety okaże się, że nie zawiera ona należytej ilości składników odżywczych (zgodnie z zalecaną dawką dziennego spożycia), to poszukaj jakichś dobrych suplementów diety.
  20. Wybierając restaurację, poszukaj w internecie, by znaleźć taką, która pokazuje w menu skład serwowanych potraw. Jeśli zaplanujesz to z wyprzedzeniem, unikniesz jedzenia pod wpływem impulsu.
  21. Inna opcja to zasięgnięcie wiadomości na temat składu danej potrawy już po przybyciu do restauracji i przeanalizowanie uzyskanych informacji przed złożeniem zamówienia.
  22. Postaraj się unikać tłuszczów trans i nasyconych albo przynajmniej ogranicz ich spożycie do minimum.

Polecamy: Sprawdź kalorie w jedzeniu

Fragment pochodzi z książki "Bieganie i odchudzanie dla kobiet. Zdrowa i piękna każdego dnia"; Jeff i Barbara Galloway (Septem, 2012). Tytuł, lid pochodzą od redakcji.

Redakcja poleca

REKLAMA