MOM - co to jest?

Nie od dziś wiadomo, że współczesna żywność zawiera różne substancje wspomagające. Dla polepszania smaku, dla przedłużenia terminu przydatności, czy wreszcie ze względów ekonomicznych. Z potrzeby oszczędności, powstały jeszcze techniki, które „udoskonalają” obróbkę m.in. mięsa. Przykładowym jest mechaniczne oddzielanie mięsa od kości.
/ 24.01.2011 07:18

Nie od dziś wiadomo, że współczesna żywność zawiera różne substancje wspomagające. Dla polepszania smaku, dla przedłużenia terminu przydatności, czy wreszcie ze względów ekonomicznych. Z potrzeby oszczędności, powstały jeszcze techniki, które „udoskonalają” obróbkę m.in. mięsa. Przykładowym jest mechaniczne oddzielanie mięsa od kości.

Mięso oddzielone mechanicznie, to produkt, który otrzymuje się w wyniku usunięcia mięsa z tkanek przylegających do kości, po odłączeniu od nich tuszy. Wykonuje się to za pomocą środków mechanicznych. Niestety, taka obróbka mięsa, wiedzie do zniszczenia lub zmiany struktury włókien mięśniowych, co czyni z tego produktu masę mięspodobną, o znacznie obniżonej wartości odżywczej, nie porównywalnej do mięsa. Wyrób ten może zawierać fragmenty kości i okostnej, a także ma więcej tłuszczu.

Do produkcji MOM nie wykorzystuje się takich części zwierząt, jak łapy, skóry, ogony, szyje, głowy i mózgi – pochodzących od drobiu, a także kości: barkowych, promieniowych, łokciowych, udowych, strzałkowych od innych zwierząt, takich jak bydło i trzoda chlewna.

MOM wykorzystuje się do produkcji różnych wyrobów, których bazą jest mięso. Ze względu, na nikłe wartości odżywcze mięsa oddzielonego mechanicznie, jak również krótki czas przydatności do spożycia i zmienny skład, stosowanie go musi być ograniczone. MOM, może przyczyniać się do zmiany jakości danego produktu mięsnego, np. modyfikując jego barwę na ciemniejszą, pogorszenie aromatu i smaku, zmianę konsystencji i związania plastra wędliny.

W czym można znaleźć MOM?
Mięso oddzielone mechanicznie często jest dodawane do różnych wyrobów mięsnych i garmażeryjnych. Czasem znajdziemy je w najmniej oczekiwanym produkcie. Artykułami spożywczymi, szczególnie „bogatymi” w MOM są pasztety, burgery, pulpety, klopsy i gołąbki w słoiku, gotowe krokiety, wędliny i kiełbasy, konserwy mięsne, parówki, także te dla dzieci oraz zupki przecierowe i inne dania w słoiczku, przeznaczone do konsumpcji przez najmłodszych.

Oto przykładowe produkty mięsne i zawartość procentowa mięsa oddzielonego mechanicznie:

  • Parówki Bobaski z drobiu – mięso oddzielone mechanicznie z kurcząt 57%
  • Morliny parówki drobiowe – mięso oddzielone mechanicznie z indyka 41%
  • Profi Pasztet z drobiu – mięso oddzielone mechanicznie z gęsi i kurcząt 14%
  • Gerber Posiłek jednoskładnikowy: Indyk – mięso mechanicznie oddzielone z indyka 30,7%
  • Gerber Posiłek jednoskładnikowy: Kurczak – mięso mechanicznie oddzielone z kurczaka 30%
  • Krakus Pasztet drobiowy – mięso oddzielone mechanicznie z drobiu; nie podano wartości procentowej zawartości MOM
  • AGRICO Konserwa turystyczna mięsna – mięso oddzielone mechanicznie z kurcząt; nie podano wartości procentowej MOM
  • DROSED Pasta sandwiczowa z kurcząt – mięso mechanicznie oddzielone z kurcząt: nie podano wartości procentowej MOM
  • PAMAPOL Gołąbki w sosie warzywnym – mięso mechanicznie oddzielone z kurczaka; nie podano wartości procentowej MOM
  • PROFI Pulpety w sosie grzybowym – mięso mechanicznie oddzielone z kurcząt: nie podano wartości procentowej MOM

Wybierając produkty mięsne, nie kierujmy się ich atrakcyjnie niską ceną. Przeczytajmy skład widniejący na jego opakowaniu, zanim zdecydujemy się na ich zakup. Rezygnujmy z tych, których skład odżywczy jest marny i obfituje w różne chemiczne substancje. Jednak zmartwieniem jest również to, że ceny produktów mięsnych, kierowanych do najmłodszych konsumentów – nie należą do najniższych, a ich skład jest wątpliwy. Nie dostarczają rozwijającemu się dziecku niezbędnych składników pokarmowych, co może skutkować problemami zdrowotnymi.

Część informacji pochodzi z:
Rozporządzenie (WE) nr 1923/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 999/2001 ustanawiające przepisy dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych pasażowalnych encefalopatii gąbczastych (Tekst mający znaczenie dla EOG), Dziennik Urzędowy L 404 , 30/12/2006 P. 0001 - 0008

Redakcja poleca

REKLAMA